Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Betlejem w Jaworznie: Remont trwa. Uroczyste otwarcie jubileuszu stulecie budynku starej szkoły

Anna Zielonka
Uroczyste otwarcie toalety z okazji rozpoczęcia obchodów stulecia budynku byłej szkoły, a dziś domu Wspólnoty Betlejem? Dlaczego nie?! Właśnie w ten oryginalny sposób, uroczyście przecinając wstęgę przy drzwiach do ubikacji dla gości, domownicy Betlejem i przyjaciele domu, zainaugurowali jubileuszowy dla budynku rok.

To właśnie sto lat temu, w 1913 roku, zbudowano gmach szkoły w Dąbrowie Narodowej. Tam, przez 85 lat, uczyły się miejscowe dzieci i młodzież. Później szkoła przeniosła się w inne miejsce, a stary budynek stał się domem dla osób bezdomnych, po przejściach, szukających nowej drogi życiowej. Wspólnota Betlejem, która zawiązała się z inicjatywy ks. Mirosława Toszy, działa coraz prężniej. Domownicy nie tylko sami wyszli na prostą, ale otworzyli się również na lokalną społeczność.

POLECAMY:
-> NOWE FORUM, PODYSKUTUJ!
-> WSZYSTKIE IMPREZY W JAWORZNIE - KALENDARZ!

W jaworznickim Betlejem odbywają się m.in. msze święte i różne ciekawe spotkania w ramach akcji "Dom z kulturą". Dzięki betlejemczykom, do Jaworzna przyjeżdżają sławni ludzie, jak choćby Agnieszka Holland, słynna na całym świecie reżyser, albo Robert Gliński, który wyreżyserował film pt. "Cześć Tereska".

A teraz domownicy otworzyli świeżo odnowioną toaletę... Nie jest to jednak byle jaka toaleta. Na specjalne zamówienie mieszkańców Betlejem wyremontował ją zaprzyjaźniony ze Wspólnotą Janusz Stencel. Z pomocą domownika Janusza Dźwiga, odnowił łazienkę w stylu hundertwasserowskim. Pomieszczenie jest więc bardzo nietypowe - kolorowe i pełne krzywizn. Kafelki mają nieregularne kształty. W ścianach jest dużo lusterek, a za ubikacją możemy zobaczyć czerwonego motyla. Również futryna drzwi nie jest zwyczajna, a lekko zaokrąglona.

- To była bardzo przyjemna praca. Takiej przygody jeszcze nie przeżyłem - stwierdza z uśmiechem Janusz Stencel. - Do tej pory kładłem kafelki z zegarmistrzowską precyzją, wszystko było proste od linijki. W przypadku łazienki a la Hundertwasser, mogłem pozwolić sobie na zupełnie inny styl pracy - podkreśla.

Nie chce osiąść na laurach. Ma zamiar wziąć się za remont kolejnej toalety w domu Wspólnoty Betlejem.
W ogóle, cały budynek ma zmienić swoje oblicze. Nie tylko pomieszczenia wewnątrz, ale również ściany na zewnątrz staną się kolorowe. Autorem projektu jest Tomasz Pochylski.

Rozmowa z księdzem Mirosławem Toszą:
Dlaczego toaleta?

A dlaczego nie? To miejsce, równie potrzebne ludziom, jak wiele innych. Również toalety mogą przybrać styl rozpowszechniany przez artystę Friedensreicha Hundertwassera. Chcemy, aby stopniowo cały dom przeobraził się podobnie jak te zaprojektowane i zmienione przez tego człowieka. Jego styl jest bliski idei naszego domu.

Jaka jest idea Betlejem?

Zależy nam na tym, aby było to miejsce spotkań, w którym następuje pewna przemiana tak, aby podobnie jak Trzej Królowie, każdy, kto tu trafi, wracał do domu inną drogą. Inaczej mówiąc, żeby potrafił inaczej spojrzeć na życie i otaczające go sprawy, z większą wiarą i optymizmem.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto