Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie od 13. wieku wydobywa się rudy ołowiu

Anna Zielonka
Na terenie Jaworzna od XIII wieku wydobywano rudy ołowiu. Muzealnicy planują badania miejsc dawnego wydobycia kruszców.

Ołów z Jaworzna ceniono nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, m.in. na Węgrzech. Górnictwo kruszcowe na terenie Jaworzna sięga średniowiecza, czyli XII, XIII wieku. Jego historia zaczęła się pięćset lat wcześniej niż pierwsze próby wydobycia węgla.

Koniec Huty Szkła w Szczakowej Ludzie stracą pracę!

- Najstarsze zachowane dokumenty źródłowe o wydobywaniu rud ołowiu na terenie miasta pochodzą z trzynastego wieku. Kruszce stanowiły podstawę bogactwa średniowiecznych i nowożytnych państw - informuje Adrian Rams, historyk z Muzeum Miasta Jaworzna.

Z rud ołowiu pozyskiwano srebro. Zdaniem jaworznickich historyków, na terenie miasta nie występowało ono w czystej postaci. Samorodki srebra znajdowano za to w okolicach Olkusza.

- Nie prowadziliśmy dotychczas badań archeologicznych. Nasza wiedza opiera się na dokumentach. Przymierzamy się do badań, które pozwolą nam zdobyć bogatsze informacje na temat kruszców w Jaworznie - mówi Adrian Rams.

Główne ośrodki wydobycia rud znajdowały się w Długoszynie oraz Ciężkowicach. Rudy wydobywano też w ówczesnej wsi Jaworzno, czyli okolicach obecnego śródmieścia. Małe ilości występowały też w Szczakowej.

Wydobycie prowadzono w kopalniach Wielkanoc, Mistrze i Sobótka. Bogata w ołów była Luszowska Góra między Ciężkowicami a Luszowicami. - Stała się ona przyczyną słynnego sporu datującego się w 1479 roku między biskupem krakowskim a starostą będzińskim. Chodziło o podział zysków. Spór rozstrzygnął król Kazimierz Jagiellończyk. Jego decyzją dwie trzecie zysku z wydobycia ołowiu miały iść do królewskiego skarbca, jedna trzecia do biskupa - wyjaśnia Adrian Rams.
Złoża ołowiane prosperowały do XV wieku. Potem nastąpił regres w wydobyciu, spowodowany wybraniem bogactw do poziomu wód gruntowych. - Nie radzono sobie z odwadnianiem kopalń. Dopiero kolejny wiek przyniósł rozwój górnictwa kruszcowego. Przy pomocy urządzeń napędzanych siłą mięśni ludzkich i końskich, odwadniano kopalnie i tym samym kontynuowano wydobycie - dodaje Adrian Rams.

Będzie nocny z Katowic! Od nowego roku

Okres prosperity nie trwał długo. W XVII wieku zakończono wydobycie ołowiu, spowodowane wyczerpaniem jego złóż oraz sytuacją polityczną w ówczesnej Europie, m.in. wojną trzydziestoletnią i w jej efekcie kryzysem gospodarczym. Wtedy to zaczęto w Jaworznie wydobywać rudę cynku.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
*LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto