Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do jakich odbiorców trafi węgiel ze złóż w Byczynie i Brzezince? Czy paliwo zasili jaworznicki Blok 910 MW, kończąc jego awaryjne przestoje

Tadeusz Kawka
Władze spółki zdają sobie sprawę, że zwłaszcza klienci indywidualni odczuwają skutki kryzysu, dlatego Tauron stara się wyjść naprzeciw potrzebom gospodarstw domowych.
Władze spółki zdają sobie sprawę, że zwłaszcza klienci indywidualni odczuwają skutki kryzysu, dlatego Tauron stara się wyjść naprzeciw potrzebom gospodarstw domowych. pixabay
W związku z rozruchem dwóch ścian w Zakładzie Górniczym Sobieski, pytamy władze spółki do jakich odbiorców trafi kruszec ze złóż w Brzezince 1 oraz Byczynie. Wielu odbiorców indywidualnych ma nadzieję na zakończenie deficytu węglowego, zwłaszcza gospodarstwa opalające domy ekogroszkiem. Świetne jakościowo paliwo wydobywane w jaworznickiej kopalni to również najlepsza opcja dla najnowocześniejszego w Polsce Bloku 910 w Elektrowni Jaworzno. Ile węgla z Sobieskiego trafi właśnie tam?

Zakład Górniczy Sobieski, należący do Spółki Tauron Wydobycie rozpoczął rozruch dwóch ścian, to złoża w Brzezince 1 oraz Byczynie. Pod koniec tygodnia obie ściany mają osiągnąć maksymalny poziom eksploatacji. Zapytaliśmy w Tauronie, jakie to będą wartości oraz do kogo trafi kruszec z wydobycia.

Maksymalna ilość węgla dla odbiorców indywidualnych

Węgiel z uruchamianych ścian ma być przeznaczony zarówno dla przedsiębiorców, przemysłu, jaki osób indywidualnych. Władze spółki zdają sobie sprawę, że zwłaszcza ci ostatni klienci odczuwają skutki kryzysu, dlatego Tauron stara się wyjść naprzeciw potrzebom gospodarstw domowych.

- Zdajemy sobie sprawę z ogromnego popytu na rynku. W miarę naszych zdolności produkcyjnych, handlowych i załadunkowych, maksymalizujemy ilość węgla, która ma trafić do gospodarstw domowych - mówi Marcin Maślak, rzecznik prasowy Tauron Wydobycie.

Opał o doskonałych parametrach jakościowych

Wydobycie z obu nowo zazbrojonych ścian ma osiągnąć łącznie poziom 8-10 tys. ton na dobę. Dodatkowo, węgiel wydobywany na kopalni Sobieski ma świetne parametry jakościowe.

-Rzeczywiście, węgiel ze złóż ZG Sobieski charakteryzuje się wysokimi parametrami. Jego wartość opałowa wynosi ponad 25 500 kJ/kg przy wyjątkowo niskiej zawartości chloru – 0,12% - potwierdza jakość opału rzecznik spółki.

Paliwo odpowiednie dla nowoczesnych bloków energetycznych

Opał o niskiej zawartość chloru jest niezbędny dla bezawaryjnego działania nowoczesnych, niskoemisyjnych bloków energetycznych. Spółka Tauron Wydobycie zapewnia dostawy paliwa dla elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron, w tym do Bloku 910 MW w Jaworznie. W związku z informacją o kolejnym awaryjnym przestoju jaworznickiej jednostki, zapytaliśmy, czy uruchomienie wydobycia na dwóch ścianach może zakończyć kłopoty bloku na elektrowni i jaka część z eksploatacji trafi właśnie do jaworznickiej jednostki.

- Tauron Wydobycie kieruje swój węgiel do sprzedaży zarówno na rynek odbiorców indywidualnych, jak i na potrzeby energetyki oraz ciepłownictwa – w tym do jednostek Grupy Tauron. Ilość węgla, jaka zostanie przeznaczona do zasilenia bloku 910 zależy od decyzji podjętej wewnątrz Grupy - odpowiada Marcin Maślak.

12 października 2022 roku zapadła decyzja, że Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie. Na sprzedaż idą trzy kopalnie, w tym także zakład górniczy Sobieski. Tauron Wydobycie jest jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce, klientom indywidualnym oferuje wysokiej jakości paliwa węglowe do ogrzewania, w tym ekogroszki, na które obecnie jest największy deficyt na rynku.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto