Nowy blok energetyczny 910 MW w Jaworznie jest już zsynchronizowany z siecią

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Nowy blok energetyczny 910 MW w sierpniu 2020
Nowy blok energetyczny 910 MW w sierpniu 2020 Tauron
Udostępnij:
W Jaworznie trwają prace rozruchowe nad nowym blokiem energetycznym 910 MW. Udało się przeprowadzić synchronizację bloku z krajową siecią elektroenergetyczną. Blok na próbę produkował już energię elektryczną. Nadal trwają nad nim prace. Ma być gotowy jesienią 2020 roku.

Trwa rozruch bloku 910 MW w Jaworznie. Odbyła się synchronizacja z siecią

Zakończenie prac nad nowym blokiem energetycznym 910 MW w Jaworznie jest już coraz bliżej. Obecnie trwają intensywne prace rozruchowe, a kulminacyjny moment już za nami - synchronizacja jednostki z krajową siecią elektroenergetyczną.

Nowy blok 910 MW ma zostać przekazany do eksploatacji w połowie listopada. Już od 1 stycznia 2021 roku będzie uczestniczył w Rynku Mocy.

- Porozumienie podpisane z Rafako było kluczowe dla przywrócenia sprawnej realizacji projektu. Wypracowane rozwiązania zostały wdrożone, rozpoczął się ponowny rozruch jednostki – tłumaczy Adam Kampa, prezes zarządu Nowe Jaworzno Grupa Tauron - Liczymy, że uzgodniony termin przekazania jednostki do eksploatacji, będzie tym ostatecznym – dodaje prezes Kampa.

Blok 910 MW w Jaworznie po przeprowadzeniu synchronizacji produkował wczoraj i dziś (19-20 sierpnia) w godzinach nocnych energię elektryczną na poziomie ok. 400 MW. Synchronizacja została zrealizowana na miesiąc przed założonym terminem.

- Spółka E003B7 Sp. z o.o. z powodzeniem kontynuuje prace rozruchowe po usunięciu awarii palników z lutego tego roku i utrzymuje ponad miesięczne wyprzedzenie w stosunku do ramowego harmonogramu realizacji kontraktu ustalonego z Nowe Jaworzno Grupa Tauron Sp. z o.o., w ramach podpisanego aneksu nr 8 – powiedział Radosław Domagalski Łabędzki, prezes zarządu E003B7 sp. z o.o. i wiceprezes zarządu Rafako S.A., dodając, że blok jest niezmiernie ważnym elementem zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego i spółka chce jak najszybciej oddać go do użytku.

Prace na budowie bloku 910 MW nadal trwają

Zgodnie z zapisami aneksu, zmodernizowane i zoptymalizowane zostały palniki węglowe. Zainstalowane zostało także dodatkowe opomiarowanie i oprzyrządowania dysz palników pyłowych, tak by znacząco zwiększyć kontrolę procesu podawania paliwa, a co za tym idzie bezpieczeństwo pracy kotła. Zasady wykonywania przez Rafako tych prac zostały wpisane do kontraktu. Wypracowane i uzgodnione rozwiązania, pozwoliły na przeprowadzenie prac optymalizacyjnych oraz ponowne rozpoczęcie rozruchu jednostki.

- Obecnie koncentrujemy się na obszarze kotłowym. Doświadczenia pozyskane w trakcie realizacji wcześniejszych prac rozruchowych były cenną lekcją i są nieustannie wykorzystywane w trakcie realizacji bieżących zadań. Wyniki przeprowadzonej niedawno inspekcji kotła potwierdziły, że wprowadzone zmiany i optymalizacja dysz, jak do tej pory, zdały egzamin – mówi Adam Kampa - Trwa uruchamianie, regulacja i optymalizacja poszczególnych układów bloku. Gospodarki pomocnicze i towarzyszące za budowę których odpowiadał Tauron pozostają w gotowości – dodaje.

Obecnie na budowie kontynuowany jest rozruch kolejnych urządzeń i instalacji bloku. Prowadzone są też prace optymalizacyjne i pomiarowe dotyczące układu podawania paliwa.

- Teraz będziemy koncentrować się na pracach optymalizacyjnych i regulacyjnych poszczególnych układów, aby osiągnąć moc nominalną bloku 910 MW oraz przygotujemy Blok do rozpoczęcia ruchu próbnego, który potwierdzi spełnienie przez blok wymagań określonych w kontrakcie dotyczących założeń technologicznych, bezpieczeństwa pracy jak również wymagań operatora
systemu przesyłowego bloku. Pozytywne zakończenie ruchu próbnego jest warunkiem przekazania bloku do eksploatacji – poinformował Łukasz Hołubowski, wiceprezes E003B7 sp. zo.o., podkreślając, że prace trwają nieprzerwanie mimo trudnych warunków epidemiologicznych, a spółka dokłada wszelkich starań aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo. Dodał też, że
prace postępują przed terminem dzięki ogromnemu zaangażowaniu pracowników spółki i podwykonawców, a budowa jest zaawansowana w ponad 99 procentach.

Nowy blok energetyczny ma być gotowy jesienią

W ramach inwestycji, oprócz kontraktu głównego, zrealizowane zostały także umowy (było ich dwanaście) na wykonanie instalacji pomocniczych i towarzyszących bloku m.in. nawęglania czy wyprowadzenia mocy. Jak informuje Tauron, wszystkie zostały zrealizowane i przekazane do eksploatacji zgodnie z przyjętymi harmonogramami.

Blok 910 MW ma pełnić rolę stabilnego i bezpiecznego źródła energii, niezależne od warunków pogodowych. Jednostka, począwszy od przyszłego roku, będzie także realizowała kontrakty mocowe.

Miejmy nadzieję, że wszystkie terminy tym razem zostaną dotrzymane i podczas prac rozruchowych nie dojdzie do kolejnej awarii. Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z harmonogramem nowy blok energetyczny 910 MW w Jaworznie zostanie oddany do eksploatacji już w listopadzie tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie