Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne nory chomicze w Jaworznie. Miejsce dla kolejnych 50 gryzoni. Projekt w ramach ochrony chomika europejskiego

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Za sprawą działań Gminy oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” w Poznaniu, na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w Jaworznie wsiedlono blisko 250 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. W ubiegły weekend przeprowadzono kolejną akcję zasiedlania terenów uprawowych przez te gryzonie. Na terenie dwóch dzielnic, Wilkoszyna i Cezarówki, które wchodzą w skład obszarów objętych ochroną gatunkową chomika, wypuszczono 50 kolejnych zwierzątek.
Za sprawą działań Gminy oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” w Poznaniu, na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w Jaworznie wsiedlono blisko 250 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. W ubiegły weekend przeprowadzono kolejną akcję zasiedlania terenów uprawowych przez te gryzonie. Na terenie dwóch dzielnic, Wilkoszyna i Cezarówki, które wchodzą w skład obszarów objętych ochroną gatunkową chomika, wypuszczono 50 kolejnych zwierzątek. UM Jaworzno
Jaworzno. Na terenach Wilkoszyna i Cezarówki w ubiegły weekend osiedlono kolejnych 50 chomików europejskich. Miasto od siedmiu lat, we współpracy z uniwersytetami z Poznania i Krakowa oraz Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” i Egzotarium w Sosnowcu, prowadzi pionierski na skalę kraju projekt ochrony gatunkowej chomika europejskiego.

Chomik europejski jest obecnie najbardziej narażonym na wyginięcie ssakiem Starego Kontynentu. Od lat w akcję ratowania populacji tego sympatycznego gryzonia zaangażowane jest Jaworzno, które w tym zakresie współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz Egzotarium w Sosnowcu. W miniony weekend na jaworznickich polach w okolicy Wilkoszyna i Cezarówki zostało wypuszczonych kolejne 50 gryzoni.

Ochrona chomika - projekt innowacyjny na skalę kraju

Ochrona chomika europejskiego w Jaworznie to pierwszy w Polsce projekt tego typu. Prowadzona jest we współpracy z rolnikami uprawiającymi obszary, na których występuje ten gatunek oraz z przedstawicielami kół łowieckich gospodarujących na tych terenach.

- Głównym celem działań ochronnych jest przeciwdziałanie procesowi wymierania i odbudowa populacji chomika europejskiego w naszym mieście. Projekt ma również za zadanie ochronę rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, ekosystemów polnych oraz aktywizację lokalnej społeczności do działań na rzecz ochrony przyrody - mówią o projekcie władze gminy.

Kolejnych 50 zwierzątek zasiedliło chomicze norki w Jaworznie

Za sprawą działań gminy oraz Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” w Poznaniu, na przestrzeni ostatnich siedmiu lat w Jaworznie osiedlono blisko 250 zagrożonych wyginięciem chomików europejskich. W ubiegły weekend przeprowadzono kolejną akcję zasiedlania terenów uprawowych przez te gryzonie. Na terenie dwóch dzielnic, Wilkoszyna i Cezarówki, które wchodzą w skład obszarów objętych ochroną gatunkową chomika, wypuszczono 50 kolejnych zwierzątek.

- W bieżącym roku, oprócz osiedlania chomików, zaplanowano działania w zakresie monitoringu i rozpoznania drapieżnictwa oraz innych czynników wpływających na stan demograficzny populacji, zwiększenie różnorodności biologicznej agrocenoz, a także edukację ekologiczną - informują urzędnicy.

W sierpniu, w ramach monitoringu, odbędzie się coroczna inwentaryzacja pól w okolicy Jeziorek i Byczyny, Grodziska oraz Wilkoszyna i Cezarówki, czyli wszystkich jaworznickich dzielnic, na których wypuszczane są gryzonie i na których znajdują się chomicze nory.

5. figurka chomika w przygotowaniu

Jaworzno tak bardzo zżyło się z chronionym na terenie gminy futrzakiem, że chomik stał się jednym z rozpoznawalnych symboli miasta. W miejskiej przestrzeni sukcesywnie pojawiają się figurki tych sympatycznych zwierzątek. To także forma promocji gatunku na terenie Jaworzna oraz przekaz o konieczności ochrony gatunkowej chomika, mający trafić do społecznej świadomości. Jaworznicki „chomiczy szlak” wkrótce zostanie wzbogacony o piątą figurkę chomika europejskiego.

Na kontynuację programu ochrony chomika europejskiego w 2023 roku miasto pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Środki te, w wysokości do 81 440,80 zł, stanowią 74,17 proc. całej kwoty zadania. Pozostała część jest finansowana ze środków własnych gminy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto