Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

JBO: Podoba Wam się procedura? Okazuje się, że nie każdemu

Anna Zielonka
JBO: Podoba Wam się procedura? Okazuje się, że nie każdemu
JBO: Podoba Wam się procedura? Okazuje się, że nie każdemu
Place zabaw, ogólnodostępne boiska, tereny przeznaczone dla rekreacji wszystkich mieszkańców... ale także remont remizy ochotniczej straży pożarnej, budowa boiska na terenie szkoły... Takie projekty wygrały w ubiegłym roku głosowanie w ramach pierwszej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego - JBO.

JBO: Podoba Wam się procedura? Okazuje się, że nie każdemu:

Podobne pomysły mieli też inni wnioskodawcy, których propozycje jednak nie wygrały (np. zakup sceny i nagłośnienia dla innej OSP). Czy to oznacza, że nie wszystkie inwestycje z JBO będą dostępne dla każdego jaworzniana?

Projekty JBO nie dla każdego

Właśnie taką uwagę pozostawił w specjalnej skrzynce w Urzędzie Miejskim jeden z mieszkańców Jaworzna. Oceniając procedurę tegorocznej edycji JBO, zwrócił uwagę na fakt, że np. po zbudowaniu boiska na terenie szkoły nie każdy mieszkaniec będzie mógł tam wejść i zagrać np. w piłkę nożną lub koszykówkę - bowiem w godzinach lekcyjnych będą odbywały się zajęcia W-F-u, a, znając życie, po lekcjach boisko będzie zamknięte.

Podobnie sprawa ma się z remontem strażnicy, z której będą korzystać strażacy, a nie cała społeczność.
Okazuje się, że nie tylko mieszkaniec, który ocenił procedurę, ale i inni jaworznianie (biorący udział w tegorocznych konsultacjach na temat drugiej edycji JBO) sugerowali, aby stworzyć taki katalog zadań JBO, który wymieni projekty użyteczne dla każdego jaworznianina.

Trudno coś z tym zrobić...

Urzędnicy mówią, że jak na razie trudno będzie rozwiązać kwestię wykluczenia z JBO inwestycji wątpliwych pod względem ich powszechności.

- Prawdą jest, że tak literalnie w treści zasad nie wprowadzamy tego typu ograniczeń, zresztą de facto nie mamy specjalnie takiej możliwości, rozszerzamy jedynie i doprecyzowujemy definicję "zadania publicznego", dodając m.in., że mają to być zadania "o istotnej wartości społecznej tj. dedykowane i zaspokajające potrzeby danej społeczności", czyli społeczności szeroko rozumianej, a nie jakiegoś jej wąskiego kręgu - wyjaśnia Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego. - Ostatecznie to ludzie w drodze głosowania ocenią walor takiego czy innego projektu, głosując na niego, czyli tym samym dając wyraz temu, że czują się jego adresatem (odbiorcą) - dodaje.

Niektórzy jaworznianie sugerują jednak, że niejednokrotnie na projekty szkolne głosują rodzice uczniów, których do oddania głosu obliguje dana szkoła. A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

Co nowego w procedurze JBO?

Nie można jednak powiedzieć, że nic nie zmieniło się w procedurze JBO. Jest kilka nowości: Jaworzno zostało podzielone na 20 konsultacyjnych JBO, prawo do składania wniosków mają wyłącznie mieszkańcy, ma też być ściślejsza współpraca z pomysłodawcami na etapie oceny merytorycznej zgłoszonych projektów.

Wśród 20 obszarów JBO są: Azot i Stara Huta, Bory, Byczyna i Cezarówka Dolna, Cezarówka Górna razem z Jeziorkami, Koźminem i Wilkoszynem, Ciężkowice, Dąbrowa Narodowa, Długoszyn, Dobra i Pieczyska, Gigant i Leopold, Góra Piasku, Jeleń, Łubowiec, Niedzieliska, Osiedle Stałe i Rejon Energetyków, Pańska Góra ze Skałką, Pechnik z Podwalem i Warpiem, Podłęże, Pszczelnik, Szczakowa oraz Śródmieście.

Rok temu jaworznianie wybrali 15 projektów w JBO

Na pomysły wnioskodawców w JBO zagłosowało 18 proc. uprawnionych mieszkańców naszego miasta (mogli głosować ci, którzy skończyli 15 lat). W pierwszej edycji JBO Jaworzno zostało podzielone na 13 obszarów konsultacyjnych.

Głosowanie odbyło się we wrześniu, wcześniej została przeprowadzona cała procedura związana ze zgłaszaniem i opiniowaniem projektów. Nie obyło się też bez sporów, ponieważ odmienne zdania co do przebiegu ustalania JBO miały obóz prezydencki i Platforma Obywatelska, która zaczęła manifestować swoją niezależność od Pawła Silberta i stowarzyszenia Jaworzno Moje Miasto.

Remont remizy w Byczynie, zagospodarowanie placu zabaw na Podwalu i powstanie placu zabaw na Łubowcu.
Te trzy projekty z pierwszej edycji JBO wciela w życie Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych.

Pierwszy projekt to "Remont i zagospodarowanie pomieszczeń w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Byczynie przy ul. Kaczeńców 1", kosztuje 135,3 tys. zł. Druga inwestycja, którą też zajmuje się MZNK to ta pn. "Plac Zabaw w Osiedlu Łubowiec" przy ul. Zubrzyckiego. Jego budowa to koszt 123 tys. złotych. MZNK prowadzi też realizację inwestycji pt. "Zagospodarowanie placu zabaw" przy ulicy 3-go Maja na Podwalu. Koszt to 170 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto