Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno Ciężkowice: poznajcie historię tej dzielnicy

Anna Zielonka
Z czym kojarzą się Ciężkowice? Jaworznianie z innych dzielnic na pewno wskażą na stadninę koni, malowniczy rezerwat Dolina Żabnika i lasy, które w odpowiedniej porze roku zapełniają się miłośnikami grzybobrania. Ci bardziej zorientowani powiedzą, że w Ciężkowicach znajduje się stacja kolejowa, wnosi się tam Góra Wielkanoc, a przez dzielnicę płynie potok Łużnik. A czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd wzięła się nazwa tej części Jaworzna?

Tajemniczy Cieszek dał nazwę osadzie
Na pewno, przynajmniej z początku, nie chodziło o jakieś ciężary. Miano nie ma też przełożenia na żartobliwe sformułowanie, że ktoś ciężko widzi jakąś sprawę. Ciężkowice pochodzą natomiast od nazwiska. Kiedyś mieszkał tam bowiem niejaki Cieszek. I to od niego wywozi się nazwa osady, która później stała się jaworznicką dzielnicą.
Zaskakujące? A jednak to prawda. Wieś z początku nazywała się bowiem ,,Cieszkowice". Tak też nazywano potomków Cieszka.

- Podobnie jak dzieci Jana, to Janowice - wyjaśnia Maria Leś-Runicka, znawczyni dziejów Jaworzna.
Kim był tajemniczy Cieszek? Tak naprawdę nie wiadomo, ale są przypuszczenia, że mógł być na przykład gwarkiem, który rozpoczął wydobycie rudy ołowiu z tamtych terenów.

- Zmiana z Cieszkowic na Ciężkowice pochodzi natomiast od słowa ,,ciężki". W XIX wieku obie nazwy stosowano zamiennie razem z pośrednią - ,,Cięszkowice" - dodaje.

Warto dodać, że swego czasu wykorzystywano też takie miana dla osady jak choćby Ceyskowice, Cienskowicy, Czeskowicze i Tiesnskowice.

Historia rozpoczyna się w XIII wieku
Ciężkowice zostały założone w XIII wieku. Nie jest wykluczone, że w tym czasie należały do małopolskiego rodu Świebodziców-Gryfitów, a później trafiły w ręce benedyktynek tynieckich z klasztoru w Staniątkach Konrad Mazowiecki. Potwierdza to bulla papieża Innocentego IV z 1253 roku.

Mowa o Ciężkowicach pojawia się w różnych tekstach źródłowych. Na przykład w 1407 roku wspomniano niejakiego Mikołaja, ówczesnego sołtysa osady.

Z kolei notatka z 1428 roku mówi o procesie odbywającym się przed sądem wójtowskim w Chrzanowie w sprawie zabójstwa sołtysa Ciężkowic - Jakuba, sołtysie Ciężkowic.

Kolejnym wspomnianym sołtysem (rok 1440) był Stanisław z Byczyny.

A w 1441 roku sołectwo Ciężkowice zostało podzielone. Jedną częścią zarządzał Jan z Ciężkowic i a drugą Albert z Garbar pod Krakowem, a od 1531 roku w Ciężkowicach rządził szlachcic Filip Ciężkowicki.

Wato dodać, że część Ciężkowic, podobnie jak Długoszyna, należała do biskupstwa krakowskiego, a część była królewska.
- Nie były one równe. Do biskupa krakowskiego należała jedna trzecia wsi - zaznacza Maria Leś-Runicka.

Ważniejsze wydarzenia, które miały tu miejsce
Z ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Ciężkowicach na przestrzeni wieków, należy wspomnieć o czasach Leszka Białego, gdy o tzw. "srebrodajne pola" walczyli ze sobą Konrad Mazowiecki i Henryk Brodaty.
Była też próba wydobycia węgla (pierwsza połowa XIX wieku). Teren okazał się jednak bagnisty, dlatego kopalnia założona przez wiedeńskiego bankiera Maksa Low Beera została zamknięta.

Z kolei w pierwszej połowie XIX wieku Ciężkowice, Luszowice, Góra Luszowskicka, Kościelec, Piła, Płaza, Pogorzyce, Oblaszki, Bolęcin, Grojec i Rudna wchodziły w skład gminy wiejskiej w Kościelcu.
Ciekawa jest też historia parafii pw. Matki Bożej Nieustającej pomocy. Ma ona swój początek na przełomie XVIII i IX wieku (warto zaznaczyć, że kiedyś Ciężkowice należały najpierw do parafii w Lędzinach, a później w Jaworznie). Najpierw powstała mała kaplica św. Rozalii z Palermo. W 1903 roku budowla została rozbudowana, ale i tak była bardzo ciasna.

Druga rozbudowa miała miejsce w 1921 roku. Właśnie wtedy powstała dzisiejsza parafia w Cieżkowicach. Jej pierwszym proboszczem był ks. Andrzej Mroczek. Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w latach 20. XX wieku. Pierwsza msza św. została odprawiona przez proboszcza 23 grudnia 1934 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto