Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy jaworznickim placówkom oświatowym grozi energetyczny i opałowy blackout? Pytamy władz gminy

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Do redakcji napisała jedna z czytelniczek, która donosi, że w jednej z jaworznickich podstawówek jest zimno, uczniowie i nauczyciele zaopatrzeni są w termofory.
Do redakcji napisała jedna z czytelniczek, która donosi, że w jednej z jaworznickich podstawówek jest zimno, uczniowie i nauczyciele zaopatrzeni są w termofory. pixabay
Po liście czytelniczki, w którym informuje nas ona o rzekomym chłodzie panującym w jednej z jaworznickich podstawówek, pytamy władz gminy, w jaki sposób ogrzewane są szkoły w Jaworznie oraz czy miejskim placówkom oświatowym grozi energetyczny i opałowy blackout. Władze uspokajają: w szkołach jest ciepło, nie brakuje też prądu. Jednak szukanie oszczędności chociażby poprzez racjonalne korzystanie z oświetlenia jest konieczne. Gmina prosi placówki oświatowe o możliwość rozważenia obniżenia zużycia energii elektrycznej o 10 procent.

W swoich wypowiedziach, Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki podkreśla, że nie ma ryzyka, aby szkoły były zamykane ze względu na problemy z ogrzewaniem. Przypomnijmy, że placówki oświatowe są objęte przepisami ochronnymi zakładającymi, że jeśli temperatura w klasie spadnie poniżej 18 stopni, należy zawiesić lekcje, a jeśli spadnie poniżej 15 stopni, obiekt należy zamknąć. Samorządy otrzymały od rządu łącznie 13,7 mld zł, które według szefa MEiN mogą przeznaczyć na ogrzewanie szkół. Przemysław Czarnek, pytany o możliwe problemy z ogrzewaniem szkół nadchodzącej zimy, odpowiedział, że za organizację placówek oświatowych odpowiadają samorządy. Prowadzenie placówek oświatowych należy do zadań własnych gminy.

Uczniowie i nauczyciele z termoforami?

Rośnie niepokój i społeczna obawa nie tylko o prywatny budżet na ogrzewanie. Ludzie obawiają się o zamykanie instytucji publicznych z powodu energetycznego kryzysu, cen prądu i opału oraz trudności z dostępnością tego ostatniego. Do redakcji napisała jedna z czytelniczek, która donosi, że w jednej z jaworznickich podstawówek jest zimno, uczniowie i nauczyciele zaopatrzeni są w termofory.

- W szkole nie grzeją. Dzieci chodzą na lekcje w kurtkach i opatulone kocami. Nauczyciele wykładają także ubrani w odzież wierzchnią. Dzieci przynoszą nawet termofory do szkoły - informuje Katarzyna Kuciel.

Władze miasta uspokajają

W związku z niepokojącą wiadomością od czytelniczki, zapytaliśmy władz miasta, jak Jaworzno radzi sobie z ogrzewaniem placówek oświatowych? Czy rzeczywiście problem opisany przez jedną z jaworznianek ma miejsce?

- Nie ma obaw do niepokoju. Nic się nie dzieje. W żadnej z jaworznickich placówek oświatowych nie ma problemu z ogrzewaniem - ripostuje doniesienia czytelniczki Filip Szatanik, rzecznik UM w Jaworznie. - To nieprawdziwe, złośliwe informacje, nic takiego nie ma miejsca - dodaje rzecznik.

Większość placówek w Jaworznie ogrzewana jest z sieci miejskiej

Jak dowiadujemy się w Urzędzie Miasta, większość placówek oświatowych ogrzewana jest z sieci miejskiej, w szkołach i przedszkolach nie ma przerw w dostawie prądu czy ciepła.

- Trzy placówki na terenie miasta posiadają ogrzewanie węglowe, dwie ogrzewanie olejowe, w jedenastu obiektach ciepło wytwarzane jest za pomocą urządzeń gazowych, jedna z placówek posiada dwa źródła ciepła, tj. kotłownię gazową i pompę ciepła oraz jedna szkoła korzysta z sieci miejskiej i pompy ciepła - wylicza Filip Szatanik. Pozostałe placówki oświatowe ogrzewane są z sieci miejskiej - podkreśla Szatanik.

Racjonalne wykorzystanie oświetlenia

W większości szkół budynki są ocieplone, wymieniono też okna, jednak, co podkreśla rzecznik UM, racjonalne wykorzystanie np. oświetlenia, szukanie oszczędności w ten sposób, wynika po prostu z logiki, jest niezbędne. Stąd apel do jaworznickich placówek oświatowych.

- Apelujemy o racjonalne wykorzystanie oświetlenia w budynkach szkolnych. Logiczne i racjonalne jest przecież wyłączanie światła na korytarzach szkolnych popołudniami, kiedy w szkole nie ma już dzieci i młodzieży. Zauważmy, że we własnych domach także niepotrzebnie nie zapalamy świateł - argumentuje Filip Szatanik.

Apel władz miasta związany jest z zapowiedzią premiera Morawieckiego, dotyczącego wprowadzenia od 1 października 2022 roku obowiązku zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w administracji publicznej. Dyrektorzy placówek oświatowo-wychowawczych w Jaworznie dostali pismo, w którym gmina prosi o przeanalizowanie możliwości obniżenia o 10 proc. zużycia energii, wskazanie sposobu tegoż ograniczenia oraz liczby planowanych oszczędności w kWh/mc. Informacje te mają być przekazane do Miejskiego Zespołu Placówek Oświatowo-Wychowawczych do 14 października.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto