Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie uczcili pamięć więzniom i zamrodowanym w jaworznickim obozie pracy. 74. rocznica akcji Wisła

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W Jaworznie oddano hołd więźniom oraz ofiarom obozu pracy w Jaworznie. Odprawiono mszę świętą w ich intencji, a przy pomniku złożono kwiaty. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Jaworznie oddano hołd więźniom oraz ofiarom obozu pracy w Jaworznie. Odprawiono mszę świętą w ich intencji, a przy pomniku złożono kwiaty. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Jaworzno
W Jaworznie przy pomniku Więźniów Ofiar Obozu Pracy w Jaworznie odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę Akcji "Wisła". 11 września odprawiono tutaj mszę świętą i złożono kwiaty ku pamięci więźniów i ofiar.

W Jaworznie pamiętają o ofiarach i więźniach obozu pracy

Jak co roku w Jaworznie odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę Akcji "Wisła". Mieszkańcy Jaworzna, bliscy ofiar i przedstawiciele władz miasta oddali hołd zamordowanym i więzionym w jaworznickim obozie pracy. W intencji ofiar przy pomniku Więźniów Ofiar Obozu Pracy w Jaworznie odprawiona została Msza Święta w obrządku greckokatolickim.

Na terenach leśnych, na południowy zachód od kopalni węgla "Jan Kanty", pomiędzy Osiedlem Stałym a Podłężem istnieje miejsce pochówku więźniów Centralnego Obozu Pracy (COP) w Jaworznie, podległego w latach 1945-1956 Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Na pomniku widnieje napis: "Zdało się oczom głupich, że pomarli, a oni trwają w pokoju". Zaś na trzech tablicach wypisano w językach polskim, ukraińskim i niemieckim napis: "Pamięci Polaków, Ukraińców, Niemców, tych wszystkich, którzy cierpieli tu niewinnie jako ofiary terroru komunistycznego, więzionych, zamordowanych, zmarłych w latach 1945-1956 w Centralnym Obozie Pracy w Jaworznie w hołdzie potomni”. Pomnik ostał odsłonięty 23 maja 1998 roku.

Komunistyczny Centralny Obóz Pracy powstał w Jaworznie w lutym 1945 roku w miejscu działającego podczas wojny niemieckiego podobozu KL Auschwitz – Neu Dachs. Drugi z etapów funkcjonowania COP rozpoczął się 5 maja 1947 roku. Nowym dostarczycielem siły roboczej stali się, oprócz Polaków, m.in. Ukraińcy i Łemkowie z terenów wschodniej Polski posądzani o współudział z nacjonalistyczną Ukraińską Powstańczą Armią (UPA). Trzecim i ostatnim etapem funkcjonowania obozu było więzienie progresywne dla młodocianych. Księga zmarłych Centralnego Zarządu Zakładów Karnych podaje, że w COP w Jaworznie w latach 1945-1949 zmarło około 10 tysięcy osób.

Zwłoki zamordowanych początkowo chowano na cmentarzu w Jaworznie, później w pobliskich lasach, które ukrywały masowe pochówki. Dzięki decyzji o chowaniu zmarłych w lesie, zaoszczędzano miejsce na cmentarzach, które się przepełniały.

W tegorocznych uroczystościach wzięli udział m.in. byli więźniowie obozu, przedstawiciele władz Jaworzna oraz placówek dyplomatycznych i województwa śląskiego, delegacja Związku Ukraińców w Polsce, przedstawiciele społeczności żydowskiej i niemieckiej, a także młodzież.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto