Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wstępne wyniki sekcji zwłok górników, którzy zginęli w wypadku w ZG Sobieski w Jaworznie

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
PAP
PAP
Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.
Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie. Magdalena Grabowska / Polska Press
Wstępne wyniki sekcji zwłok ofiar wypadku w ZG Sobieski w Jaworznie wykazało, że przyczyną ich śmierci były obrażenia wielonarządowe. Autopsja została przeprowadzona 1 grudnia w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach. O wstępnych wynikach badań poinformowano 4 grudnia.

Ofiary wypadku w ZG Sobieski w Jaworznie zmarły w wyniku obrażeń wielonarządowych

Sekcje zwłok górników zmarłych w wyniku wypadku na kopalni w Jaworznie przeprowadzono w piątek 1 grudnia. Autopsje wykonali dwaj lekarze medycyny sądowej we współpracy z dwoma prokuratorami oraz technikami kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Po wykonanych sekcjach zwłok biegli lekarze wstępnie wskazali, że pokrzywdzeni odnieśli wielonarządowe obrażenia ciała, które stały się przyczyną ich zgonów – przekazał w rozmowie z PAP Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Prokurator Łubniewski podkreślił, że są wstępne wnioski. Biegli sporządzą pełną pisemną opinię i prześlą ją śledczym. Śledztwo sosnowieckiej prokuratury zostało wszczęte pod kątem sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, które miało postać gwałtownego wyzwolenia energii. Jego następstwem była śmierć czterech górników oraz poważny uszczerbek na zdrowiu dwóch kolejnych osób.

Wypadek śmiertelny w Zakładzie Górniczym Sobieski – trwa ustalanie przyczyn

28 listopada w ZG Sobieski w Jaworznie, w trakcie napełniania wodą rozerwany został rurociąg podsadzkowy. Wypadek pociągnął za sobą 4 ofiary śmiertelne. Wyjaśnieniem okoliczności i przyczyn tragicznego zdarzenia zajmuje się Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.

- Nasi inspektorzy pracowali na miejscu do późnych godzin nocnych. Zajęli się zabezpieczeniem dokumentacji, która będzie analizowana. Oszacowanie terminu zakończenia analiz jest bardzo trudne – mówi Anna Świniarska-Tadla, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego.

Do płukania rurociągu w pochylni IX w pokładzie 509 na poziomie 500 w ZG Sobieski wyznaczona była sześcioosobowa brygada oddziału wentylacji. Akcja ratownicza w ZG Sobieski zakończyła się we wtorek o godz. 20.35. Ratownicy wydobyli na powierzchnię ciała wszystkich czterech ofiar wypadku.

Jak przekazuje PAP, w ubiegłym tygodniu udało się przesłuchać jednego z pokrzywdzonych górników w charakterze świadka, stan zdrowia drugiego poszkodowanego na razie uniemożliwił przesłuchanie go. 30 listopada na powierzchni kopalni przeprowadzono eksperyment procesowy prowadzący do odtworzenia przebiegu zdarzeń w dniu wypadku. W eksperymencie brał udział prokurator oraz przedstawiciele nadzoru górniczego.

Ustaleniem okoliczności i przyczyn wypadku zajmują się także Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, Państwowa Inspekcja Pracy oraz zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto