Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W III Liceum Ogólnokształcącym działają dwie klasy integracyjne. Odwiedziliśmy jedną z nich

Anna Zielonka
Marta Figura, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie, stawia na integrację. Od tego roku szkolnego w III Liceum Ogólnokształcącym są dwie klasy, do których chodzą pełno- i niepełnosprawni uczniowie.

- Brakowało tego typu klas na terenie Jaworzna. A potrzeby przecież są i to niemałe, bowiem w mieście mamy przedszkola integracyjne, podstawówki, gimnazja. Ale do tej pory nie było klas integracyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych, dokładnie w liceach ogólnokształcących - argumentuje Marta Figura. - Pomysł zrodził się podczas rozmów z rodzicami - dodaje.

Szkoła jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bowiem od kilku lat w Gimnazjum nr 4, które jest częścią ZSO, istnieją klasy integracyjne. Brakuje jednak odpowiedniego podjazdu do placówki. Przy wjeździe do szkoły jest tylko taki szynowy. - Mamy jednak deklarację prezydenta Jaworzna, że taki podjazd powstanie jeszcze w tym roku szkolnym - podkreśla dyrektorka.

W III LO integracyjne są klasy językowo-artystyczna i pedagogiczno-psychologiczna. W przeciwieństwie do pozostałych, średnio 30-osobowych, klasy integracyjne liczą po około 20 osób, specjalnie po to, aby zadbać o osoby z niepełnosprawnością. Dzięki temu nauczyciel może skupić się na każdym uczniu, który wymaga większej uwagi.

Zajrzeliśmy do jednej z takich klas, aby sprawdzić, jak wyglądają lekcje. Odwiedziliśmy podzieloną na grupy klasę językowo-artystyczną. Trafiliśmy akurat na lekcję informatyki. Tam spotkaliśmy Agnieszkę Kisałę.

- Dobrze tu się czuję. Jestem traktowana na równi z innymi uczniami - wyjaśnia uczennica. Może liczyć jednak na pewne udogodnienia. Dostała na przykład specjalny elektroniczny zeszyt, z którego korzysta na każdej lekcji.

Oprócz niej w klasie są jeszcze cztery inne niepełnosprawne osoby. Dwie z nich mają nauczanie indywidualne. Dwóch pozostałych uczniów jest w drugiej grupie. Gdy przyszliśmy do nich na zajęcia, akurat mieli fizykę.

Na pytanie do uczniów w pełni sprawnych, czy przyszli do takiej klasy ze względu na to, że jest integracyjna, wszyscy kręcą przecząco głowami. - Raczej chodziło nam o profil klasy. Ale popieram ideę integracji. Osoby niepełnosprawne nie są w cale gorsze od innych, zasługują na taki sam szacunek i takie samo traktowanie, jak inni uczniowie - tłumaczy Agata Guzik.

W styczniu przyszłego roku zostanie otwarta pracownia AEG ze specjalnym sprzętem do treningu mózgu, dostępna dla wszystkich uczniów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto