Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tour de Pologne na wózkach: Niepełnosprawni sprawdzą dworce

Anna Zielonka
Na dworcach podróżnicy sprawdzać będą również ruchome schody
Na dworcach podróżnicy sprawdzać będą również ruchome schody arc
Tour de Pologne na wózkach: Poruszają się na wózkach inwalidzkich, ale wszelkie podróże, nawet pociągami, nie są im straszne. Jaworznianin, bielszczanka, zawiercianin i katowiczanin już w najbliższą środę wyruszą w "Tour de Pologne" i odwiedzą wszystkie wojewódzkie stacje kolejowe w naszym kraju. Zrobią to, aby sprawdzić, czy dworce i pociągi są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tour de Pologne na wózkach: Niepełnosprawni sprawdzą dworce:

- W wyprawie biorą udział cztery osoby na wózkach i czterech opiekunów - podkreśla Piotr Czarnota z Jaworzna. - Oprócz mnie dworce będą sprawdzać także Jolanta Tuz z Bielska-Białej, Mirosław Pawłowski z Katowic i Dariusz Magdij z Zawiercia - dodaje. Będą im pomagać Ewa Jaśko, Przemysław Noworzyń, Daniel Cielecki i Wojciech Łydka.

Pomysłodawcą całego projektu jest Przemysław Noworzyń, a głównym organizatorem tegorocznej "wycieczki" został Związek Pracodawców Kolei. To dzięki nim "poszukiwacze przygód" podróżowali już przed rokiem. Wtedy współpracowali również ze Stowarzyszeniem Aktywne Życie. Zrobili "Tour de Europe" i odwiedzili, jeżdżąc koleją, 11 europejskich stolic, gdzie oceniali tamtejsze dworce. Odwiedzili Bratysławę, Pragę, Wiedeń, Rzym, Zurich, Luksemburg, Amsterdam, Brukselę, Paryż, Berlin i Warszawę.

Po roku chcą kontynuować wizję krzewienia idei aktywizacji osób niepełnosprawnych i zaszczepienia w ludziach miłości do podróżowania, w szczególności koleją, na dodatek polską.

Podczas wyprawy po Europie okazało się, że w porównaniu z niektórymi europejskimi stolicami warszawski dworzec jest dobrze przystosowany do potrzeb osób na wózkach.

W tym roku uczestnicy TdE zdecydowali się podróżować po Polsce, aby pod hasłem dodatkowym "Teraz Nasza Kolej" promować wycieczki polską koleją i aby sprawdzić, jak zadbano o niepełnosprawnych na 16 wojewódzkich dworcach. Chcą też w ten sposób zaznaczyć, że przyszła też pora na działanie i funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w życiu publicznym. Zamierzają walczyć z marginalizacją takich ludzi. Uważają, że na kolei coraz częściej podejmuje się problematykę niepełnosprawności i doceniają to.

Akcja potrwa 87 godzin i 53 minuty. Trasa będzie miała 3904 km. Czas jazdy w 20 pociągach wyniesie 60 godzin i 7 minut. Na przesiadki podróżnicy będą mieli 27 godzin i 46 minut.

Więcej przeczytacie na dziennikzachodni.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto