18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te kobiety rządzą w Jaworznie. Wymieniamy nazwiska pań, które zajmują ważne stanowiska w mieście

Anna Zielonka
Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta. Zajmuje się
m.in. sprawami promocji miasta, odpowiada za sprawy pracownicze i organizację urzędu.
Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta. Zajmuje się m.in. sprawami promocji miasta, odpowiada za sprawy pracownicze i organizację urzędu.
Sprawdziliśmy, jaki jest stopień feminizacji jaworznickich urzędów i ważnych jednostek w naszym mieście. Wiele pań znajduje się na szczycie struktury organizacyjnej tych instytucji.

Mogłoby się wydawać, że w Jaworznie u władzy są tylko mężczyźni. Prezydentem miasta jest bowiem Paweł Silbert. Ma dwóch zastępców, również panów (Dariusza Starzyckiego i Tadeusza Kaczmarka). Przewodniczącym jaworznickiej Rady Miejskiej też jest mężczyzna (Paweł Bańkowski). Również do Parlamentu z naszego miasta dostało się dwóch panów - poseł na Sejm RP Wojciech Saługa i senator Bogusław Śmigielski. A gdzie są panie?

Jaworzno na Facebooku. Koniecznie dołącz do nas i bądź na bieżąco z tym co dzieje się w mieście!

Nie okłamujmy się. Gdy spojrzymy na te nazwiska, to na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że władza w Jaworznie to męska rzecz. Ale spokojne, to tylko pozory. Ważną funkcję w Urzędzie Miejskiem sprawuje Ewa Sidełko-Paleczny. Jest sekretarzem miasta, a to oznacza, że razem z prezydentem i wiceprezydentami Jaworzna zarządza urzędnikami. Miejskimi pieniędzmi rozporządza z kolei Wiesława Osuszek, która jest skarbnikiem miasta. Wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej jest radna Ewa Zuber.

W pełni żeńskie są za to kierownictwa jaworznickiej prokuratury i sądu. Prokuraturą Rejonową rządzi Lilianna Sobańska, a jej zastępczynią jest Magdalena Filipowicz. Choć ich praca do łatwych nie należy, zawsze są do dyspozycji, gdy dojdzie do przestępstwa. Podobnie jest w Sądzie Rejonowym, gdzie "na szczycie" znajduje się Ewa Łąpińska, której podlegają zarówno panie, jak i panowie prokuratorzy i inny pracownicy.

- Nie odczułam, aby ktoś zwracał uwagę na to, czy szefem sądu jest kobieta czy mężczyzna. Liczą się kompetencje. Prezes sądu jest szanowany w społeczeństwie - przyznaje Ewa Łąpińska.
Kobieta zarządza też Miejską Biblioteką Publiczną. Dyrektorem jest Monika Rejdych. Bardzo sobie chwali to, co robi. Cieszy się, że pracuje w pięknej bibliotece i z dobrym zespołem współpracowników.

- Bycie dyrektorem w MBP to służba. Jest sporo zadań, które łatwe nie są. Trzeba też podejmować trudne decyzje, często intuicyjnie ale kobiety mają dobrze rozwiniętą intuicję, cechują się ostrożnością i dokładnością - podkreśla.

Nie można pominąć też Ewy Sałużanki, reżyser, która od stycznia tego roku rządzi Teatrem Sztuk i razem ze swoim zespołem pracuje nad powstaniem Strategii Kultury. A to nie koniec feminizacji. Parytet zachowany jest również, jeśli chodzi o wydziały Urzędu Miejskiego. Na 31 naczelników i szefów różnych jednostek jest 15 pań. Gorzej jest w RM, na 23 radnych jest osiem kobiet (wyborcy tak wybrali).


*Marsz Autonomii 2012 ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Wielki koncert Guns N'Roses w Rybniku ZOBACZ ZDJĘCIA, WIDEO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto