Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tauron kontra Rafako. Czy filar bezpieczeństwa energetycznego kraju się kruszy?

oprac. Aneta Kasprzyk
Tauron przyznaje, że dostawy węgla do elektrowni są chwilowo ograniczone, ale zapewnia, że paliwo jest odpowiedniej jakości, a sytuacja z dostawami unormuje się po wakacjach.
Tauron przyznaje, że dostawy węgla do elektrowni są chwilowo ograniczone, ale zapewnia, że paliwo jest odpowiedniej jakości, a sytuacja z dostawami unormuje się po wakacjach. TAURON
Należący do Tauronu nowy blok w Elektrowni Jaworzno, który miał być jednym z filarów bezpieczeństwa energetycznego kraju, ma problemy z dostępnością i jakością węgla — twierdzi wykonawca bloku, grupa Rafako. Tauron, odpierając zarzuty, przyznaje, że dostawy węgla do elektrowni są chwilowo ograniczone, ale zapewnia, że paliwo jest odpowiedniej jakości, a sytuacja z dostawami unormuje się po wakacjach.

Blok 910 w Jaworznie pracuje bez problemu, dziś na poziomie bliskim do mocy nominalnej to jest 870 MW. W czasie poza pomiarami blok jest do dyspozycji Krajowej Dyspozycji Mocy i może zwiększać produkcję w momentach niższej generacji z odnawialnych źródeł energii, takich jak turbiny wiatrowe czy fotowoltaika. Blok 910 MW jest ważnym elementem systemu, a TAURON zrobi wszystko aby zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski - można przeczytać w oświadczeniu Tauronu.
Tauron podkreśla, że informacje zawarte w wewnętrznej dokumentacji spółki Rafako mają niewiele wspólnego z prawdą i że zapasy węgla są wystarczające, a paliwo używane w jednostce, spełnia normy zawarte w kontrakcie. Spółka informuje, że tegoroczne dostawy paliwa do jednostki wyniosły już 400 tys. ton. Węgiel pochodził z Zakładu Górniczego Sobieski i Janina oraz Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit.

Chwilowo w kopalniach prowadzone są prace, które ograniczają dostawy węgla dla nowego bloku, ale nie ma to wpływu na pracę jednostki. Od września sytuacja ta ulegnie jednak poprawie, co przełoży się na powrót do standardowych wielkości dostaw i odbudowanie zapasów. W okresie przejściowym dostarczymy dodatkowe ilości węgla ze źródeł krajowych oraz z importu. Paliwo, tak jak dotychczas, spełnia normy kontraktowe.
Jednocześnie wyjaśniamy, że komunikat „no fuel” w systemie REMIT oznacza zejście poniżej zapasu strategicznego dla jednostki, a nie brak paliwa. W okresie letnim oznacza to nieznaczne zejście poniżej 30 proc. pojemności magazynu. To zapis techniczny w systemie dyspozycyjności mocy. Zapewniamy, że jednostka dysponuje węglem oraz prowadzi działania w kierunku odbudowy zapasów na sezon jesienno-zimowy. Jednostka jest w pełni sprawna i pozostaje do dyspozycji Krajowej Dyspozycji Mocy - czytamy dalej w oświadczeniu Tauronu.

.
W dokumencie podkreślono, że blok dalej jest w okresie przejściowym, trwają w nim prace optymalizacyjne i strojeniowe, które powinny zakończyć się do 30 października br. Tauron akcentuje, że w maju i czerwcu blok wygenerował dla PSE ponad 650 tys. MWh, a w lipcu dołoży kolejne około 250 tys. MWh.

Przypomnijmy, że grupa Rafako budowała dla Tauronu wspomniany, najnowszy blok w Elektrowni Jaworzno. Inwestycja pochłonęła ponad 6 mld zł. W chwili obecnej Rafako nadal prowadzi tam prace, wspiera też działania eksploatacyjne koncernu. Relacje inwestora — Tauronu i wykonawcy — Rafako były trudne. Kilkakrotnie przesuwany był termin oddania bloku do użytku, inwestycja przeciągała się, na co wpływ miały między innymi problemy finansowe Rafako. W ujawnionej wewnętrznej korespondencji grupy Rafako, do której dotarł Business Insider Polska, przedstawiciele spółki ostrzegają, że problemy z podażą węgla nie dotyczą jedynie bloku w Jaworznie, a "dotyczą większości bloków energetycznych w Polsce".

Jaworznicki blok jest jednym z najnowszych i najefektywniejszych w kraju. Ma stanowić jeden z podstawowych filarów bezpieczeństwa energetycznego Polski.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto