Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tauron informuje: Rafako odstąpiło od naprawy bloku 910 MW w Jaworznie. Zlecono wykonawstwo zastępcze. Czy 29 sierpnia sierpnia blok ruszy?

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W komunikacie prasowym z 26 sierpnia 2022 roku Tauron oświadcza, że zrealizowano już około 80 procent prac koniecznych, by ponownie uruchomić blok.
W komunikacie prasowym z 26 sierpnia 2022 roku Tauron oświadcza, że zrealizowano już około 80 procent prac koniecznych, by ponownie uruchomić blok. fot. Tauron/arc. rafako
25 sierpnia nastąpił ciąg dalszy odysei z jaworznickim blokiem 910 MW w tle. Rafako, jak komunikuje Tauron, odeszło od naprawy najnowocześniejszej jednostki energetycznej w kraju. Tauron zapewnia, że zlecił wykonawstwo zastępcze przy pracach naprawczych. W komunikacie prasowym z 26 sierpnia Tauron pisze: "Priorytetem Grupy TAURON jest jak najszybsze przywrócenie do pracy bloku 910 MW w Jaworznie". Jednocześnie spółka ocenia działania Rafako jako dalszą część szantażu biznesowego.

Mimo wcześniejszych zapewnień o zgodnym kierunku działań dotyczących prac naprawczych najnowocześniejszego bloku energetycznego w Polsce, Tauron poinformował, że Rafako zaprzestało realizacji usuwania usterki leja w bloku o mocy 910 MW w Jaworznie. Tauron zapewnia, że zlecił wykonawstwo zastępcze, a realizacja usunięcia usterki nie jest zagrożona.

Priorytetem jest jak najszybszy ponowny rozruch bloku 910 MW

W komunikacie prasowym z 26 sierpnia 2022 roku Tauron oświadcza, że zrealizowano już około 80 procent prac koniecznych, by ponownie uruchomić blok.

-Priorytetem Grupy TAURON jest jak najszybsze przywrócenie do pracy bloku 910 MW w Jaworznie. Po zaprzestaniu realizacji prac naprawczych przez Rafako, TAURON zlecił wykonawstwo zastępcze, by dotrzymanie terminu ponownego uruchomienia bloku było możliwe - czytamy w opublikowanym przez Tauron komunikacie.

Technologie prac mających na celu przywrócenie powierzchni rur leja kotła do jak najlepszego stanu, realizowane są w oparciu o wytyczne zaakceptowane przez Urząd Dozoru Technicznego.

- Są to działania zapobiegawcze, których celem jest uniknięcie ewentualnej awarii w przyszłości - komunikuje Tauron

.

Rafako ponownie podnosi temat złej jakości węgla

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW w Jaworznie znajduje się w okresie przejściowym - fazie strojeń, testów i optymalizacji, który ma trwać do końca października. Obecnie jednostka nie pracuje, została czasowo odstawiona w związku z koniecznością przeprowadzenia pełnego procesu oczyszczenia kotła oraz odżużlacza. Według wcześniejszych zapowiedzi, postój miał potrwać do 29 sierpnia. W tym czasie wykonawca, Rafako, miał prowadzić prace mające na celu usunięcie wad powstałych w leju kotła. Tauron zakomunikował, że Grupa Rafako odeszła od prac naprawczych.

- Postój bloku to efekt niezgodnych z kontraktem parametrów węgla - wypowiadał się dotychczas Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako.

Tauron we wszystkich wydanych do tej pory komunikatach zapewnia, że węgiel podawany na blok spełnia wszelkie zakontraktowane normy i kryteria jakościowe, ponadto blok ma zaawansowane systemy wykrywania zanieczyszczeń zawartych w paliwie.

Narracja Rafako to szantaż biznesowy?

Tauron uważa, że działania Rafako podyktowane są partykularnym i egoistycznym interesem spółki oraz osób kierujących podmiotem.

-Jednoznacznie oceniamy, że obecne działania Rafako wpisują się w prowadzoną od dłuższego czasu narrację szantażu biznesowego i mają na celu wymuszenie na TAURONIE odstąpienia od realizacji kontraktu, a w konsekwencji rezygnację z dotyczących inwestycji gwarancji bankowych na kwotę 600 mln zł - informuje Tauron.

Biuro prasowe Tauron oświadczyło równocześnie, że grupa nie zamierza wpisywać się w "niezrozumiałą grę polityczno-biznesową prowadzoną przez Rafako".
Przypominamy, że Rafako i spółka Nowe Jaworzno Grupa Tauron 10 sierpnia rozpoczęły przed Prokuratorią Generalną mediacje dotyczące wypracowania nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok o mocy 910 MW w Jaworznie ma pracować w optymalnej konfiguracji.
Obecnie Rafako jest przed transakcją ewentualnego nabycia akcji spółki przez MS Galleon. Jednym z warunków umowy jest rozliczenie kontraktu w Jaworznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto