Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: Dni Muzyki Jeunesses Musicales po raz 30!

Redakcja
W zeszłym roku podczas Jeunesses Musicales wystąpiła jaworznianka, Basia Trzetrzelewska
W zeszłym roku podczas Jeunesses Musicales wystąpiła jaworznianka, Basia Trzetrzelewska Arkadiusz Gola
Po raz pierwszy „Jeunesses Musicales” zorganizowano w 1982 roku, a pomysłodawcą była Ewa Mikosz – pracownica ówczesnego Miejskiego Domu Kultury w Jaworznie. Wystąpili wtedy, jak na nazwę imprezy przystało – młodzi muzycy, amatorzy. Wstępnym założeniem festiwalu była bowiem promocja młodych muzyków i owych zjawisk muzycznych. Na przełomie lat formuła ta nieco się zmieniła. W tym roku czeka nas już 30. edycja tej imprezy. Po raz pierwszy pod nowym szyldem – Teatru Sztuk w Jaworznie.

Od trzeciej edycji „Jeunesses Musicales” nad doborem repertuaru pracował Zbigniew Rutkowski, wieloletni dyrektor Miejskiego Domu Kultury (później Miejskiego Centrum Kultury). Założył on, że „Jeunesses Musicales” składać się ma z różnego rodzaju muzyki: poważnej, rozrywkowej i jazzu. Z dumą można przyznać, że repertuar był zawsze trafiony, dzięki czemu tworzyła się nasza jaworznicka tradycja.

Na przełomie tych trzydziestu lat gościliśmy wiele gwiazd. Warto przytoczyć tu kilkanaście nazwisk: Włodzimierz Nahorny, Elżbieta Mrożek, Wojciech Brzeziński, Janusz Strobel, Andrzej Jagodziński, Lora Szafran, Iza Zając, Dorota Miśkiewicz, Adam Cegielski, Henryk Miśkiewicz, Czesław Bartkowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Robert Majewski, Grzegorz Nagórski, Marek Grechuta, Mietek Szcześniak, Andrzej Zaucha, Renata Przemyk, Jose Torres, Grzegorz Turnau, Katarzyna Groniec, Krzesimir Dębski, Magda Umer, Urszula Dudziak, Justyna Steczkowska, Ewa Uryga, Ewa Bem, Janusz Radek, Bernard Maseli, Konstanty Kulka, Piotr Nalepa. Wymieniać można jeszcze długo…

16-19 lutego 2012 r. XXX DNI MUZYKI „Jeunesses Musicales”

16 lutego godz.19.15
„Maciej Fortuna Trio” - koncert jazzowy
Maciej Fortuna – trąbka
Piotr Lemańczyk – kontrabas
Frank Parker – perkusja
koncert promocyjny nowego albumu „Solar Ring”

Muzyka, jaką proponuje MACIEJ FORTUNA TRIO często określana jest jako „jazz z duszą”. Trzy osobowości muzyczne wywodzące się z różnych środowisk jazzowych, tworzą muzykę oscylując wokół rozmaitych stylistyk, a każdy z muzyków wnosi cząstkę własnej historii, opowiadanej z perspektywy wieloletniego doświadczenia. Dialog, który Fortuna, Lemańczyk i Parker nawiązują na scenie, wciąga słuchacza w obszary nowych doznań estetycznych i emocjonalnych zarazem. W ich muzyce można odnaleźć wszystko to, co decyduje o wyjątkowości i mocy jazzu.

Maciej Fortuna (trąbka) – jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Został uhonorowany tytułem „Nowej Nadziei Polskiego Jazzu”. Zdobywanie wykształcenia prawniczego nie przeszkodziło mu w błyskawicznym rozwoju kariery muzycznej. W roku 2007 został magistrem prawa, a w 2010 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie trąbki jazzowej Piotra Wojtasika. W swoim dorobku ma dwie autorskie płyty: „Lost Keys” oraz „In The Small Hours”. Współpracuje z największymi nazwiskami polskiej sceny muzycznej. Eksperymentuje również z innymi gatunkami muzycznymi jako muzyk sesyjny lub solista. Jest też wykładowcą trąbki jazzowej na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Piotr Lemańczyk (kontrabas) – kontrabasista, gitarzysta basowy, kompozytor. Należy do grona wybitnych muzyków europejskiej sceny jazzowej. Jest laureatem wielu konkursów jazzowych, członkiem wielu czołowych, polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem amerykańskiego zespołu „Beatlejazz”. Współpracuje z gwiazdami światowego jazzu, takimi jak choćby: Jerry Bergonzi, Tim Hagnas, Gary Novak, Dave Kikoski, Seamus Blake czy Clarence Penn. Nagrał cztery autorskie płyty: „Follow The Soul”, „Freep”, „Village Time”, „Naha People”. Często występuje z Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem oraz Jackiem Kochanem.
www.piotrlemanczyk.com

Frank Parker (perkusja) – urodził się w Chicago, ale jego korzenie sięgają Jamajki. W latach 90. uczęszczał do Western Illinois University, gdzie grał w Jazz Studio Orchestra. Stworzył wtedy dwa autorskie nagrania, z których jedno nominowane było do nagrody Grammy. Biografia Franka – perkusisty jest bogata i zróżnicowana. Lista muzyków jazzowych, z którymi współpracował, jest niezmiernie długa i znajdują się na niej prawdziwe sławy, między innymi: Patricia Barber, Kurt Elling, Chris Potter, Benny Carter i inni. Koncertuje na całym świecie. Jest także kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Jego muzyka jest połączeniem wielu stylów muzycznych – sięgając jazzu, poprzez funk, dance, pop, afro i latin do muzyki elektronicznej.

17 lutego godz.19.15
„Muzyczne spotkanie po latach”
Grzegorz Kapołka - gitara
Piotr Ptasznik - perkusja
Paweł Ptasznik - bas

Bracia Ptasznik - Piotr i Paweł - od najmłodszych lat interesowali się muzyką. Od roku 1987 związani z Domem Kultury przy ul. A. Mickiewicza w Jaworznie. Na przełomie lat 80. i 90. współpracowali z prężnie rozwijającym się big-bandem „New Jazz Team”, który istniał 9 lat

i odnosił niemałe sukcesy. W tych latach zaczęła się też ich praca z Grzegorzem Kapołką. Od roku 2000 współpracują z big-bandem „eM Band”. Piotr jest obecnie studentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Grzegorz Kapołka - absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w okresie studiów brał udział w festiwalach - „Jazz Juniors", „Jazz nad Odrą". Od 1985 roku współpracuje z różnymi formacjami Irka Dudka: „lrek Dudek Blues Session", „Big Boggie Band" oraz „Shakin' Dudi". W 1988 roku nagrał pierwszą płytę z Irkiem Dudkiem „Irek Dudek No 1", a potem jeszcze „Nową płytę". Od 1986 roku rozpoczyna współpracę z zespołem „Young Power" realizując z tym zespołem płytę „Young Power" oraz występując w Sali Kongresowej na „Jazz Jamboree'86". Współpracę zamyka ostatni koncert „Young Power" w Berlinie w 1991 roku.

Ze swoim zespołem „Grzegorz Kapołka Band" koncertował w Estonii oraz Niemczech. Z Irkiem Dudkiem grał koncerty w Niemczech, Holandii oraz Luksemburgu. W 1987 roku zrealizował płytę „Brzydcy" z Grażyną Łobaszewską. Współpracował również z Krystyną Prońko w zespole „Super Session". Na stałe współpracuje z takimi formacjami jak: „Mr DJ Jarka Janusa", „Ewa Uryga The Soul of Music", „The Things" - Bronka Dużego, „Skolias Blues Orchestra" oraz z grupą „Wojtek Staroniewicz Elektric Quintet". W 1996 roku wydał swoją pierwszą autorską płytę "I'm believing" z udziałem gwiazd polskiego jazzu. W 1999 roku wydaje kolejną płytę autorską ze swoją nową formacją Grzegorz Kapołka Trio. Płyta nosi tytuł „Blue Blues" i dzięki towarzystwu tak znakomitych muzyków jak Darek Ziółek i Irek Głyk zyskuje według czasopisma „Muzyk" najwyższą ocenę spośród wszystkich polskich płyt bluesowych. Rok 1999 to również udział w nagraniu pierwszej płyty Golec uOrkiestra. Nagrywa też płytę z zespołem Shakin Dudi zatytułowaną „Platynowa Płyta". Na jesieni tego samego roku realizuje kolejną płytę z festiwalu Rawa Blues razem z Shakin' Dudi Orchestra.

W roku 2000 kończy realizację płyty Ewy Urygi „Running for my Life" oraz bierze udział w nagraniu kolejnej płyty Golec uOrkiestra. Płyta „Blue Blues II" jest kolejną pozycją w dyskografii śląskiego gitarzysty Grzegorza Kapołki. Wydana w 2009 roku płyta Tria „Blue Blues III" otrzymała nominację do Nagrody „Fryderyk" w kategorii „Najlepszy album roku – Blues".

Przez dwa lata współpracował również ze znakomitym podhalańskim zespołem „Krywań", bardzo ceniąc sobie tą współpracę. W tym samym czasie grał z Martyną Jakubowicz.

W rankingu „Gitarowy Top" (4/2002) Grzegorz Kapołka został uznany za najlepszego gitarzystę bluesowego w Polsce. Natomiast jego płyta „Blue Blues II" zajęła 1 miejsce w kategorii „Najlepsza płyta gitarowa Blues". W corocznych ankietach fachowych czasopism muzycznych jak Gitarzysta, Top Guitar, Muzyk, Twój Blues, Jazz Forum zajmuje wysokie pozycje w kategoriach najlepszy gitarzysta bluesowy i jazzowy. Wziął udział w nagraniu ponad 50 płyt. Jest członkiem Akademii Fonograficznej.

18 lutego godz.19.15
Little Egoists Marka Stryszowskiego
Marek Stryszowski – saksofony, vocal, EWI. leader
Seb Bernatowicz – instrumenty klawiszowe
Dawid Fortuna – perkusja

Grupa LITTLE EGOISTS powstała 30 kwietnia 1986 roku. Jej twórcą jest Marek Stryszowski – saksofonista, wokalista i kompozytor, który po rozstaniu się z legendarnym Laboratorium (od 2006 r. reaktywowane Laboratorium w składzie: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli, Grzegorz Grzyb z powodzeniem powróciło na scenę jazzową) założył swoją nową formację muzyczną w oparciu o młodych i wybijających się muzyków, jak również już znanych i uznanych, takich jak m.in. Paweł Mąciwoda, Paweł Ścierański, Maciej Śliwiński, Jacek Królik, Jan Pilch, Grzegorz Górkiewicz, Tadeusz Leśniak, Grzegorz Piętak, Artur Malik.

LITTLE EGOISTS czyli Mali Egoiści od początku istnienia zaczęli występować na prawie wszystkich ważniejszych festiwalach i koncertach, w kraju i zagranicą. Swą pierwszą płytę Radio Wieliczka nagrali (1988) dla szwajcarskiej wytwórni Face Music Switzerland i od tego czasu notuje się ciągle wzrastająca ich popularność w prawie całej Europie, a zwłaszcza Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Czechach i Słowacji. Kolejna płyta CD Two Fingers (1992) została wydana również przez Face Music. Jej promocja rozpoczęła się we Frankfurcie nad Menem na wspólnym koncercie z Michaelem Jacksonem, kontynuowana trasą koncertową wiodącą m.in. przez Air Festival Clausthal, Jazz Rock Festival w Schaffhausen oraz na wielu innych koncertach w Europie i Polsce. Po występach w Stanach Zjednoczonych (1993) z amerykańską sekcją rytmiczną, Little Egoists doszli do słusznego wniosku, że najlepiej będzie, gdy wspólnie rozpoczną swe artystyczne zmagania, i tak powstał nowy skład zespołu, w którym obok lidera Marka Stryszowskiego grali: Sebastian Bernatowicz – keyb, Bill Dickens (USA) – gitara basowa i Ernie Adams (USA) – drums. składzie tym zespół zagrał maraton 26 koncertów w Polsce, przyjęty wręcz entuzjastycznie! Niekiedy gościnnie z tą grupą występował Carlos Johnson - gwiazda chicagowskiego bluesa.

Od tamtego czasu zespół Little Egoists w składzie polsko-amerykańskim zagrał w kraju blisko 200 koncertów. Jednym z bardziej znaczących był festiwal World Art Underground - Wieliczka '95, zorganizowany przez Marka Stryszowskiego w zabytkowych podziemiach kopalni soli w Wieliczce. Publiczność miała możliwość wysłuchania premierowego wykonania suity muzycznej zatytułowanej Magnum Sal (z łac. Wielka Sól - średniowieczna nazwa Wieliczki), w której m.in. wystąpili: Joe Zawinul, Susan Weinert, Bill Dickens, Carlos Johnson, Ernie Adams, Arto Tuncboyaciyan, Bolot Biryshev, Michael Rahmlee Davis, Urszula Dudziak, Jarek Śmietana, Sebastian Bernatowicz, Jacek Królik, Zbigniew Namysłowski, Marek Bałata i oczywiście sam kompozytor Marek Stryszowski.

Koncerty na przełomie lat 1996/1997 obejmowały jubileusz 10-lecia istnienia zespołu Little Egoists oraz 25-lecia pracy twórczej na scenie jazzowej Marka Stryszowskiego, były również promocją najnowszej płyty 10 years (1996). Little Egoists miała okazję zaprezentować ją podczas XXVI Igrzysk Olimpijskich - Atlanta `96, Polish Festival w Chicago, wielu koncertach klubowych i programie telewizyjnym. Koncerty wykonywane były głównie w duecie Stryszowski - Bernatowicz, a w niektórych udział wzięli: Bill Boris (g), James Cummmack (g.bas), Bill Dickens (g.bas), Tony Hopkins (dr) oraz gościnnie wokalistka Grażyna Auguścik.

Kolejny projekt Marka Stryszowskiego zatytułowany De Profundis został zaprezentowany przez Little Egoists w kwietniu 1997 roku podczas trasy koncertowej i licznych festiwalach w Polsce w składzie: Marek Stryszowski, Sebastian Bernatowicz, Robert Lee Irving III - wieloletni instrumentalista klawiszowy, aranżer, producent i współpracownik Miles’a Davis’a, Maciej Strzelczyk, Jan Pilch, oraz kwartet smyczkowy.

W marcu 2004 roku zespół w składzie Tomasz Grochot - dr, Tomasz Kudyk - tp, Cezary Chmiel - keyb, Sebastian Bernatowicz - keyb, piano, i leader Marek Stryszowski zagrał w Brixton Telegraph, jednym z najbardziej znaczących współczesnych miejsc koncertowych w Londynie, a od 29 marca do 3 kwietnia na najbardziej legendarnej i prestiżowej scenie jazzowej Europy w Ronnie Scott’s Jazz Club, gdzie po sobotnim koncercie był "standing ovations". Koncerty wzbudziły również duże zainteresowanie londyńskich mediów. Zespół udzielił szeregu wywiadów radiowych (BBC, Radio Hey Now, RMF) i prasowych (Culture, Time Out London), a popularna w Londynie stacja radiowa Jazz Fm często prezentowała utwory Little Egoists.

Rok 2006, to okres specjalny dla Little Egoists - jubileuszowy, dwudziesta rocznica istnienia zespołu. Imprezy jubileuszowe były cyklem koncertów o nazwie 20 koncertów na 20-lecie Little Egoists.

Za osiągnięcia artystyczne i działalność w sferze kultury Marek Stryszowski został odznaczony Brązowym Medalem Ministra Kultury „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym w 2005 roku.

W roku 2011 i 2012 Little Egoists świętują 25-lecie istnienia grupy. W tym czasie zaplanowano wydanie multimedialnej płyty zespołu pt. Ananke, a także płyty koncertowej pt. Babibonka.
Obecnie Little Egoists Marka Stryszowskiego koncertuje w składzie: Marek Stryszowski – lider, saksofony (sopranowy, altowy), wokal, EWI; Sebastian Bernatowicz – instr. klawiszowe; Dawid Fortuna lub Tomasz Grochot – perkusja

19 lutego godz.19.15
Gaba Kulka – recital
progresywny pop: pstrokata mieszanina gatunków, od jazzu, przez fortepianowy rock,
po weillowski kabaret

Gaba Kulka śpiewa, pisze piosenki i gra na fortepianie. Wydała dwie autorskie płyty, które zdobyły liczne wyrazy uznania ze strony słuchaczy i krytyków. Nagrodzona między innymi „Fryderykiem” (wokalistka roku 2009), „Mateuszem” Programu Trzeciego Polskiego Radia, nagrodą Trans Vocale, nominowana do Paszportu Polityki. Często współpracuje z innymi muzykami. Oprócz płyty z Konradem Kuczem można ją usłyszeć na froncie formacji Baaba Kulka w repertuarze Iron Maiden. Płyta i dvd ukazały się w 2011 roku, także poza granicami Polski. Rok wcześniej Gaba występowała w roki wokalistki w formacji Młynarski Plays Młynarski. Ponadto, Gaba udzielała się gościnnie na płytach Smolika, Czesław Śpiewa, Levity, Reni Jusis, Baaby. Od września 2009 roku prowadzi w programie 4 Polskiego Radia swoją autorską audycję – Gabofon.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto