Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraz z jesienią rusza okres grzewczy. Jaworzniccy strażacy przypominają o konieczności kontroli przewodów kominowych i wentylacyjnych

red.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji obliguje właścicieli i zarządców obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji obliguje właścicieli i zarządców obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych. pixabay
Wraz z nastaniem jesiennych chłodów, w domach, mieszkaniach i budynkach instytucji publicznych rusza okres grzewczy. Niestety tym samym wzrasta ryzyko powstania pożarów w tych obiektach. Jaworzniccy strażacy przypominają o obowiązku okresowej kontroli przewodów kominowych i wentylacyjnych w budynkach oraz zachęcają do instalowania w nich czujek czadu i dymu. Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!

W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych niestety wzrasta ryzyko powstania pożarów. Wiąże się to z intensywną eksploatacją urządzeń grzewczych oraz niedbałością właścicieli o stan przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Cichy zabójca czad

Pożary powstają najczęściej w wyniku wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.

- W tym okresie odnotowywany jest wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", który jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu - mówi Marcin Ziemiański, oficer prasowy PSP w Jaworznie. Wraz z nastaniem sezonu grzewczego 2022-2023 jaworznicka jednostka PSP włącza się do akcji „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, przypominając mieszkańcom o zagrożeniach oraz zachęcając do wyposażenia mieszkania czy domu w czujki dymu i czadu - dodaje Ziemiański.

Akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Obowiązkowe czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych

Przepisy ochrony przeciwpożarowej budynków reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które obliguje właścicieli i zarządców obiektów, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego do usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.

- Częstotliwość usuwania zanieczyszczeń z przewodów kominowych uzależniona jest od rodzaju spalanego paliwa, które służy do ogrzania budynku. Każdy właściciel powinien to robić dla własnego bezpieczeństwa - podkreśla Ziemiański.

Przepisy ustalają na przykład, że w lokalach gastronomicznych, oczyszczanie kominów powinno mieć miejsce przynajmniej raz w miesiącu!
Jak często oczyszczać przewód kominowy?

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem);
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym;
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych;
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Oprócz oczyszczania, kontrola stanu technicznego

Niemniej ważna niż oczyszczanie z zalegającej sadzy przewodów kominowych, jest okresowa kontrola stanu technicznego tych przewodów oraz wentylacji, np. sprawdzania czy nie ma pęknięć, rozszczelnień w przebiegu pionu grzewczego lub wentylacyjnego. W tym przypadku ustawa zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych do kontroli co najmniej raz w roku. Powinien jej dokonać uprawniony do tego kominiarz, wydając stosowne poświadczenie pokontrolne. Okresowej kontroli podlega stan techniczny instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, w tym dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto