Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wizytacja sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy w Jaworznickim Laboratorium Biznesu - tematem technologie przyszłości, pokolenie Z i AI

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy nieprzypadkowo odbywa się w Jaworznie.
Wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy nieprzypadkowo odbywa się w Jaworznie. Aneta Kasprzyk
Trzy panele dyskusyjne z zakresu poradnictwa zawodowego, budowania lokalnej przedsiębiorczość i współpracy samorządu ze służbami zatrudnienia, technologie przyszłości, cyfrowy bliźniak, AI i VR w szkolnictwie branżowym oraz oczekiwania Pokolenia Z na rynku pracy. O tym dyskutowano podczas wizytacji sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy w Jaworznickim Laboratorium Biznesu. Uczestnikami wydarzenia są przedstawiciele samorządu, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Akademii WSB oraz pracownicy Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas. Konferencja potrwa dwa dni. Uczestnicy odwiedzą Jaworznicki Obszar Gospodarczy, Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera i zalew Sosina.

W poniedziałek 26 czerwca w Jaworznickim Laboratorium Biznesu wystartowało dwudniowe wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy. W pierwszym dniu spotkania trwającym od godziny 13.00 do 19.00 uczestnicy będą mieli okazję konwersacji w trzech panelach dyskusyjnych. Przedstawiciele Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Akademii WSB omówią kwestie technologii przyszłości oraz w praktyce zaprezentują możliwości sztucznej inteligencji czy VR w szkolnictwie branżowym. Omówione zostaną również oczekiwania i postawy Pokolenia Z na rynku pracy. Drugi dzień konferencji upłynie na wizytach w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym, Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera oraz nad Zalewem Sosina, gdzie uczestnicy sejmowej debaty skorzystają z noclegu.

Jaworzno to miasto, gdzie panuje bardzo dobry klimat dla przedsiębiorczości i innowacyjności. Dobre praktyki powinny być przeniesione na skalę krajową

Wyjazdowe posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. rynku pracy nieprzypadkowo odbywa się w Jaworznie. Jaworznickie Laboratorium Biznesu, mieszczące się przy ul. Boczna 7k, gdzie prowadzone są debaty pierwszego dnia konferencji to projekt pilotażowy, dofinansowany kwotą niemal 1,45 miliona złotych ze środków rezerwy Funduszu Pracy w ramach programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Nowe spojrzenie – Nowe możliwości”. Członkowie sejmowej podkomisji wytypowali miasto z uwagi na innowacyjność, otwartość na współpracę oraz dobre praktyki, które sprawdziły się tutaj przy realizacji wielu projektów.

- Długo przyglądaliśmy się temu, które ze śląskich miast wytypować jako arenę do dyskusji o przyszłości technologii i rozwoju rynku pracy oraz przedsiębiorczości. Wybór Jaworzna nie był przypadkowy. W tym mieście panuje bardzo dobry klimat dla rozwoju biznesu, między innymi z uwagi na świetną współpracę wielu podmiotów: urzędu pracy, władz samorządowych, urzędu skarbowego, a także otwartości miasta na podejmowanie innowacyjności, pozyskiwania grantów, współpracy z podmiotami wojewódzkimi - powiedział Robert Warwas, który przewodniczył spotkaniu sejmowej podkomisji w Jaworznie.

Poseł Warwas zwrócił także uwagę na świetnie działające w mieście projekty, które warto przenieść na skalę krajową.

- Potencjał Jaworzna jest olbrzymi. W tym mieście stworzono największą ilość innowacji, to miejsce otwarte na inwestycje, ze świetnie wypracowaną infrastrukturą techniczną. Podczas naszej wizyty chcieliśmy się także przyjrzeć pilotażowemu projektowi jakim jest Jaworznickie Laboratorium Biznesu. To wspaniała przestrzeń dla biznesu, gdzie spotykają się przedsiębiorcy i osoby poszukujące pracy, tu wspiera się działalność istniejących firm i daje możliwość powstawania nowym, kształci kompetencje - wyliczał poseł. - Tradycyjny przemysł wygasa, na naszych oczach w szybkim tempie następuje proces transformacji energetycznej, Jaworzno jest liderem, jeśli chodzi o wyzwania z tym związane. Współpraca miasta z Katowicką Strefą Ekonomiczną, powstanie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, gdzie już niedługo z taśm zjedzie pierwszy polski samochód elektryczny - to świetne przykłady tego, jak podążać za nowymi technologiami, tworzyć przyszłościowe realne projekty, które odpowiadają na potrzeby współczesności. Te sprawdzone dobre praktyki, jaworznicki dorobek chcielibyśmy pokazać w Warszawie na poziomie Ministerstwa Polityki Społecznej i Rodziny. Niedługo będziemy pracować nad nowelizacją Ustawy o Aktywności Zawodowej, wiele jaworznickich inicjatyw warto przenieść z mikroregionu na skalę krajową - podkreślał poseł Warwas.

Wyzwaniem współczesnego rynku pracy jest rzeczywistość pocovidowa oraz zderzenie pokoleniowe. Pracodawcy poszukują pracowników z jak najszerszym wachlarzem umiejętności miękkich. Twarde można wypracować

Posiedzenie podkomisji ds. pracy otworzyły trzy panele dyskusyjne dotyczące poradnictwa zawodowego, roli publicznych służb zatrudnienia w budowaniu lokalnej przedsiębiorczości oraz współpracy samorządu gospodarczego z publicznymi służbami zatrudnienia.

- Rynek pracy to nie tylko polityka społeczna, to przede wszystkim część polityki gospodarczej - akcentował Łukasz Curyło, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie. - W Laboratorium Biznesu wspieramy zarówno osoby poszukujące pracy, pracodawców, jak i istniejące przedsiębiorstwa. Dajemy szansę zdobycia kompetencji i certyfikatów - dodawał dyrektor.

Curyło podkreślał, ze jaworznickie laboratorium jest sferą dla każdego, a kompetencje i dokumenty, jakie można tu zdobyć nie są suchą teorią, opierają się na nowoczesnych metodach, opartych o badania potrzeb rynku, realnych problemach zgłaszanych przez pracodawców, jaki osoby poszukujące pracy.

- Okres pandemii sprawił, że powrót do starego systemu pracy jest trudny. Głównym problemem panującym w wielu firmach jest wysoki poziom stresu, konflikty i nieumiejętność radzenia sobie z nimi, często mały problem urasta do rangi dużego konfliktu. Więzi w zespole i na linii pracownik - pracodawca się rozluźniły, należy je odbudować, na nowo tworzyć zaufanie - zauważał Łukasz Curyło.

Dyrektor jaworznickiego Urzędu Pracy zauważa również, że współcześni pracodawcy poszukują w potencjalnym pracowniku przede wszystkim umiejętności miękkich, ponieważ twarde można wypracować, nauczyć się ich.

- Do certyfikowania tych umiejętności stworzyliśmy kolejny pilotażowy projekt, który wdrażamy: Certyfikacja Kompetencji Bazą Stabilnego Zatrudnienia. Jak wiele innych projektów realizowanych w naszym laboratorium, ten także opiera się na grach szkoleniowych. Ta forma w przeciwieństwie do suchego wykładu, jest mocno angażująca dla osób biorących w niej udział. Narzędzie bazuje na emocjach, łatwo wytypować wtedy listę umiejętności miękkich, do jakich dana osoba jest predysponowana, wskazać pracodawcy idealnego kandydata, a jemu samemu pokazać sferę zawodową, gdzie świetnie się sprawdzi. Gry zespołowe, dzięki wspomnianemu zaangażowaniu emocji, pomagają również w komunikacji w zespole, pracy zespołowej i budowaniu osłabionych więzi.

Curyło wśród wyzwań współczesnego rynku pracy widzi także zderzenie pokoleniowe.

- Tak jak na początku XX wieku problemem był analfabetyzm, współcześnie mamy do czynienia z nowym analfabetyzmem, jakim jest wykluczenie cyfrowe. Młode pokolenia mają zupełnie inne spojrzenie, inną definicję rodziny, inny język, odmienny system wartości. Największym wyzwaniem współczesnego przedsiębiorstwa jest budowanie dobrze współpracujących zespołów międzypokoleniowych - mówił Łukasz Curyło.

Jaworznickie Laboratorium Biznesu wdraża obecnie jeszcze jeden projekt: Pracownicy, Inwestycje, Rozwój Potencjału Firm.

O elektromobilności, AI, tworzeniu cyfrowego bliźniaka dyskutowano z przedstawicielami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Akademii WSB

Spotkanie z przedstawicielami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Akademii WSB otworzyło drugą część paneli dyskusyjnych, w temacie których znalazły się Elektromobilność i technologie przyszłości, prezentacja nowych technologii możliwych do wykorzystania w szkolnictwie branżowym na przykładzie VR, wykorzystania sztucznej inteligencji (AI), tworzenia cyfrowego bliźniaka, technologii IOT i Big data. Jak zauważał dyrektor Akademii WSB, 53 proc. przedsiębiorstw chce korzystać ze sztucznej inteligencji, 45 procent firm korzysta z Botów, w 59 proc. firm do pracy będą zaangażowane wyłącznie roboty, 66 proc przedsiębiorstw korzysta z cyfrowej dokumentacji.

- Przechodzimy do świata robotyki i cyfryzacji, gdzie robot nas obsługuje a dron dostarcza towar. Jesteśmy świadkami narodzin metaświata, w wirtualnej rzeczywistości już obecne są śluby awatarów, tworzy się wirtualne fabryki, będzie można kupić e-diamenty, dużo tańsze od tych prawdziwych. Już niedługo Chat GPT będzie bardzo mądry. Jesteśmy częścią tego czatu. Tworzy się internet rzeczy i internet ludzi. Pływamy w sieci ludzkich mózgów. Na tym opierają się technologie przyszłości. Projekt Izera, który w Jaworznie będzie realizowany, cała branża automotive będzie ooierać się na robotyce i technologii cyfrowej, z dązeniem do pojazdów autonomicznych. Globalna inteligencja mocno koreluje z systemem informatycznym. Nie tylko Apple wprowadził wirtualna rzeczywistość, IA wykorzystywane będzie przy optymalizacji energetycznej, optymalizacji OZE - wymieniał Marcin Lis, prof. AWSB.

W metauniwersum, gdzie płatności realizować będziemy okiem, potrzebny jest szybki skok kompetencji, innowacje, liczenie obliczeniowe, myślenie projektowe. Sztuczna inteligencja ma nawet sublimować nasze emocje.

- Wsparcie AI ma przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Już prowadzono badania, w których dowiedziono roli wirtualnego przyjaciela w kryzysie psychicznym. Sztuczna inteligencja wygrała też konkurs plastyczny, przy tworzeniu repliki obrazu "Dama z perłą", zrobiła go najszybciej i najwierniej do oryginału - dawał przykłady profesor.

VR, wirtualne modele fabryk mają przewagę, nie ma miejsca na błąd. Na podstawie wirtualnych modeli tworzy się konkretne rzeczy pod konkretne potrzemy, z wymiarowaniem co do milimetra.

- Zniknie 75 mln miejsc pracy, ale otworzą się nowe możliwości. Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało Twoim życiem, a Ty będziesz nazywał to przeznaczeniem - puentował panelista.

Omawiano rolę cyfrowego bliźniaka w tworzeniu wirtualnych przedsiębiorstw, przeprowadzaniu operacji chirurgicznych. Wiernie odtworzona rzeczywistość daje możliwość powtarzalności, wypracowania bezbłędnego modelu czy ścieżki postępowania. Gościom zaprezentowano Awatary pracowników Akademii WSB, na której student może w wirtualnym świecie spotkać się z wykładowcą, zapisać na studia, uczestniczyć w ćwiczeniach.

Spotkanie z Pracownikiem Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wyższej Szkoły Humanitas - „Pokolenie Z na rynku pracy - postawy, oczekiwania, deklaracje

Pokolenie Z nie będzie kupować bez social mediów. Oni urodzili się z nowymi technologiami w dłoni. Podczas trzeciej części panelowej dyskusji omówiono postawy, priorytety i oczekiwania przedstawicieli pokolenia Z zaprezentowano raport z badań poświęconych generacji Z, ich oczekiwaniom wobec rynku pracy i pracodawców. autorzy raportu podjęli próbę ustalenia, czy "zetki" to osoby ukierunkowane na karierę czy bardziej na realizacje własnych marzeń i pasji. Próbowano odpowiedzieć na pytania, czy Z potrafi budować relacje w firmie, czy praca zdalna jest dla nich rozwiązaniem idealnym czy koniecznym.

Paneliści pierwszego dnia dyskutowali również o Polskiej Strefie Inwestycji, zwiedzali wirtualna fabrykę.

Wizytacja na objeździe kluczowych jaworznickich inwestycji i projektów

27 czerwca 2023 roku, podczas drugiego dnia wizytacji członków sejmowej Komisji Stałej ds Rynku Pracy w Województwie śląskim, goście odwiedzą Jaworznicki Obszar Gospodarczy, na który miasto w 2022 roku pozyskało 100 mln złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład, tj. Programu Inwestycji Strategicznych na wykonanie sieci wodociagowo-kanalizacyjnej dla obsługi JOG. Drugim miejscem, które wizytować ma we wtorek komisja jest Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, gdzie zostało otwarte Małe Centrum Nauki "SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności" w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto