Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulice do korekty

Anna Zielonka
Władze miasta chcą  uregulować nazewnictwo jaworznickich ulic, rynków i placów.  Powstał  już specjalny zespół, który zajmie się porządkowaniem tych nazw
Władze miasta chcą uregulować nazewnictwo jaworznickich ulic, rynków i placów. Powstał już specjalny zespół, który zajmie się porządkowaniem tych nazw Anna Zielonka
Rynek, plac czy ulica? Ciągle brakuje przepisów, które regulowałyby kwestie nadawania nazw różnym jaworznickim obiektom i drogom. Przykładowo, mieszkańcy Jaworzna, którzy mieszkają przy ulicy Mały Rynek, przy podawaniu swojego adresu tak naprawdę powinni pisać, że mieszkają po prostu przy Rynku. Ale w nazewnictwie ulic pojawiają się też inne problemy.

Niektóre nazwy nie zgadzają się tymi, które są zarejestrowane w urzędzie miejskim. Są też ulice z kilkoma odgałęzieniami i nawet listonosz ma problemy ze znalezieniem adresata listu.

Z kolei w Dąbrowie Narodowej na jednej drodze znajdują się dwie różne ulice.

- Po lewej stronie drogi domy mieszczą się przy ulicy Wolnej, a po prawej stronie jest już ulica Jasiugi - mówi jeden z jaworznickich listonoszy.

Nieporządek, jaki panuje w nazewnictwie miejskich dróg i numeracji domów, zmusił prezydenta Jaworzna do stworzenia Zespołu Nazewnictwa Obiektów Publicznych. Zespół ma uporządkować nazwy ulic i obiektów publicznych w Jaworznie.

- W skład zespołu wchodzą nie tylko pracownicy magistratu, ale także historycy, poloniści, radni Jaworzna oraz przedstawiciele instytucji i organizacji związanych z naszym miastem - wyjaśnia Ewa Sidełko-Paleczny, sekretarz miasta.

W zespole znalazł się m.in. ks. Lucjan Bielas. Oprócz porządkowania, zespół będzie też opiniował wnioski o nadanie lub zmianę nazw ulic oraz uporządkowanie ich pisowni. Członkowie ZNOP będą spotykać się co kwartał.

Utworzenie komisji cieszy wielu mieszkańców Jaworzna, m.in. tych, którym nie podobają się nazwy ulic, przy których mieszkają. Do niezadowolonych mieszkańców należą m.in. ci z ulicy 22 Lipca, która kojarzy im się z czasami PRL-u. Kontrowersje budzą też ulice Nowotki i Szczotki.

Zmiany nazwy i numeracji ulic wiążą się jednak z pewnymi wydatkami, które nie do końca podobają się mieszkańcom i właścicielom sklepów.

- Dla tutejszych mieszkańców nie ma różnicy, czy mieszkają przy jakiejś ulicy czy przy Rynku, a zmiana nazwy wiąże się z wymianą dokumentów - mówi Andrzej Rosiak.

Kłopoty pojawiają się też np. w związku z wymogiem wymiany pieczątek.

- To są dodatkowe koszty nie tylko dla mieszkańców, ale też właścicieli sklepów - mówi Barbara Zemła.

Jak zapewnia Ewa Sidełko-Palaczny, kwestie dotyczące zmiany nazwy ulicy czy placu, będą szczegółowo rozpatrywane na posiedzeniach specjalnego zespołu, konsultowane z radnymi i mieszkańcami.

Zespół będzie też zasięgał opinii specjalistów i sam opiniował nadanie lub zmianę nazwy danej ulicy. Nastepnie opinia zostanie przekazana do prezydenta miasta. Ten z kolei zdecyduje, czy przekaże projekt uchwały Radzie Miejskiej. To radni podejmą ostateczną decyzję.

Wniosek o nadanie lub zmianę nazwy ulicy może złożyć każdy mieszkaniec Jaworzna. - We wniosku należy wskazać obiekt, który chcemy nazwać, szkic z jego lokalizacją, uzasadnienie wniosku i ewentualnie propozycję nazwy z pisemną zgodą wszystkich właścicieli obiektu (w przypadku, gdy nadanie nazwy dotyczy drogi wewnętrznej) - tłumaczy sekretarz Jaworzna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto