Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy kopalnie za złotówkę! Sprzedane zostaną zakłady górnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze. Przejmie je Skarb Państwa

Tadeusz Kawka
Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie.
Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie. NM
Spółka Tauron Wydobycie zostanie przejęta przez Skarb Państwa. 100 proc. akcji zakładów górniczych Sobieski, Brzeszcze i Janina wyceniono na symboliczną 1 zł. Konieczność wydzielenia kopalni ze struktur Grupy prezes Tauronu tłumaczy konsekwencją zaostrzającej się polityki instytucji finansowych w obszarze finansowania firm posiadających aktywa węglowe, w której kopalnie stają się niepotrzebnym ciężarem dla spółki energetycznej.

Decyzja zapadła. Tauron sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji spółki Tauron Wydobycie. Na sprzedaż idą zakłady górnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze.

Realizacja Zielonego Zwrotu Taurona

Tauron zdecydował się na przyjęcie oferty Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczącej sprzedaży swoich kopalń. Spółka sprzeda Skarbowi Państwa 100 proc. akcji zakładów górniczych.

- Wydzielenie aktywów górniczych jest jednym z istotnych warunków realizacji Zielonego Zwrotu Taurona. Pozwoli to na zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania na transformację Grupy w zakresie rozbudowy portfela OZE i inwestycji w sieci elektroenergetyczne - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Kopalnie za symboliczną 1 zł

Jak obwieszcza Tauron w komunikacie prasowym, cena nabycia w wysokości 1 zł, została ustalona przez strony w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przeprowadzonej metodą DCF, czyli zdyskontowanych przepływów pieniężnych, przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. Wycena ma opierać się na długoterminowych projekcjach finansowych, obejmujących lata 2022-2049.

- Oszacowana na „symboliczną złotówkę” wartość oferty złożonej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest podyktowana wycenami uwzględniającymi kondycję zakładów oraz niezbędne nakłady inwestycyjne, konieczne do przeprowadzenia w dłuższej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie – informuje Szczeszek.

Sprzedaż wynikiem zaostrzenia polityki instytucji finansowych

Taka decyzja jest korzystna dla spółki energetycznej, jaką jest Tauron. Kopalnie, z uwagi na rosnące koszty wydobycia oraz odchodzenie od węgla, w dłuższej perspektywie czasowej byłyby dla niej niepotrzebnym ciężarem. Tak właśnie konieczność wydzielenia kopalni ze struktur Grupy tłumaczy prezes Tauronu: jako konsekwencję zaostrzającej się polityki instytucji finansowych w obszarze finansowania firm posiadających aktywa węglowe.

- Część instytucji odmawia przekazywania środków z uwagi na posiadanie w strukturach Grupy kopalni i elektrowni węglowych lub ogranicza ich finansowania zakazując kierowania pożyczonych środków na jakiekolwiek finansowanie takich aktywów – wyjaśnia Paweł Szczeszek.

Przed sprzedażą akcji na rzecz Skarbu Państwa, spółka Tauron Wydobycie ma zostać całkowite oddłużona. Zbycie kopalń ma w przyszłości pozwolić na zwiększenie możliwości w zakresie poszerzenia bazy inwestorów i pozyskiwania środków na realizację inwestycji, co z kolei ma ułatwić realizację zielonej transformacji Taurona.

Największe zasoby węgla energetycznego w Polsce

Tauron Wydobycie jest jednym z kluczowych producentów węgla energetycznego w Polsce. Spółka zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech Zakładach Górniczych: Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. W każdej z kopalń realizuje działania prowadzące do sukcesywnej poprawy efektywności i wydajności.

- Atutem Spółki jest produkcja paliw o niskiej zawartości chloru, które są niezbędne dla nowoczesnych, niskoemisyjnych bloków energetycznych. Zapewnia tym samym bezpieczne dostawy paliwa dla elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron, a klientom indywidualnym oferuje wysokiej jakości paliwa węglowe do ogrzewania, w tym ekogroszki - publikuje w komunikacie Tauron.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, Tauron przygotowuje się do wydzielenia aktywów wytwórczych opartych na węglu do przyszłej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto