Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skażenie ziemi w Szczakowej? Trwa sprawdzanie co powoduje degradację terenu

Anna Zielonka
Stanisław Mikosz pokazuje nieurodzaj ziemniaków. Choć pielęgnował swoje uprawy, ma na działce pustynię
Stanisław Mikosz pokazuje nieurodzaj ziemniaków. Choć pielęgnował swoje uprawy, ma na działce pustynię Anna Zielonka
Działkowcy ze Szczakowej załamują ręce. Ich tegoroczne uprawy zniszczyła plaga. Jak na razie, tylko nieoficjalnie mówi się o skażeniu. Inspektoraty pobierają próbki ziemi i roślin - pisze Anna Zielonka.

Na jednych działkach pustynia, na innych wyschnięte liście, plamy na łodygach i pożółkła trawa na murawie stadionu Szczakowianki. Mieszkańcy i działkowcy ze Szczakowej nie wiedzą, co dzieje się z roślinnością. Od kilku miesięcy na terenie Ogrodu Działkowego "Hutnik" wszystko umiera. Najmocniej dotknięte plagą działki znajdują się najbliżej rzeki Kozibród i przedsiębiorstwa Best-Pest, które produkuje środki ochrony roślin.

Skażenie w prokuraturze, Kozi Bród wysycha. Było przestępstwo?

Jaworzniccy urzędnicy informują o skażeniu gleby powyżej dopuszczalnych wartości stężenia cynku, kadmu, ołowiu, baru, DDT i DDE. To bardzo silne związki chemiczne. Działkowcy nie powinni więc jeść uprawianych przez siebie warzyw i owoców.

- Trwają badania, pobierane są kolejne próbki gleby i roślin. Trzeba jednak podkreślić, że teren ogrodu działkowego otaczają różne przedsiębiorstwa przemysłowe. Rodzinne Ogrody Działkowe "Hutnik" położone są na terenach poprzemysłowych. Dlatego nie ma co się dziwić, że pojawiają się problemy ze skażeniem - informuje Marcin Miłek z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Również Małgorzata Zielonka, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, podkreśla, że stężenie związków chemicznych, które pokazały wyniki badań, są typowe dla terenów przemysłowych. I właśnie dla tej kategorii terenów RDOŚ prowadził badania gleby.

- Zgodnie z przesłanym wypisem i wyrysem z planu zagospodarowania przestrzennego Jaworzna - dzielnicy Szczakowa, ogródki działkowe zlokalizowane są na terenach przemysłowych. Miejsca poboru prób gleby znalazły się w obrębie obszarów przeznaczonych pod zieleń izolacyjną oraz pod garaże i parkingi. Dlatego badając próbki gleby, musieliśmy zakwalifikować je jako pobrane z terenu przemysłowego, a nie z ogrodu działkowego. Biorąc to pod uwagę, wyniki badań wykonane nie wykazały przekroczeń wartości dopuszczalnych zanieczyszczeń w glebie dla terenów przemysłowych. Nasi eksperci przeprowadzali też bania powietrza. Wyniki poznamy wkrótce - wyjaśnia. Stwierdza, że trudno jednoznacznie określić przyczyny aktualnego stanu jakości gleby na badanym obszarze.
- Tereny te znajdują się w rejonie silnie zurbanizowanym, sąsiadującym z zakładami przemysłowymi działającymi tutaj od początków XX wieku. Sąsiedztwo to mogło spowodować jego postępującą degradację - sugeruje. - Również wyniki przeprowadzonych przez inspektorat kontroli w okolicznych zakładach przemysłowych, nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że ich działalność miała wpływ na stan gleby - dodaje.

Worwa: Stało się to wbrew działkowcom

Jeśli nie zakłady przemysłowe, co więc mogło zniszczyć uprawy działkowców? Mieszkańcy Szczakowej wskazują na niski poziom wody w Kozimbrodzie. Sprawdziliśmy to, koryto rzeki wręcz wyschło. Wpływ na to mogła mieć susza lub to, że sporą ilość wody wykorzystuje ostatnio trzebińska elektrownia Siersza. Niektórzy eksperci mówią więc o braku odpowiedniego nawodnienia gleby pod działkami.

Otaczający Szczakową las na szczęście nie uległ skażeniu. Jak informuje Jerzy Siewiorek, leśniczy z Nadleśnictwa Chrzanów, drzewa i inna leśna roślinność rozwija się prawidłowo.

- Są pojedyncze uschnięte sztuki, ale do ich obumarcia doprowadziły inne czynniki, np. susza i przymrozki- podkreśla leśniczy.

A w raporcie...
Powstał raport w z wykonania programu ochrony środowiska w Jaworznie. Nie jest źle, ale zawsze mogłoby być lepiej. Na terenie Jaworzna na szczęście nie stwierdzono w powietrzu przekroczeń dopuszczlnych poziomów stężeń, oprócz bezo(a)pirena, dla pyłu zawieszonego PM 10 i opadu pyłu oraz steżeń metali PB, Cu, Cd, Mg, Cr i Ni. Nie stwierdzono też przekroczenia dopuszczlnej wartości zanieczyszczenia roślin. Z kolei największym zagrożeniem dla gleb są pestycydy z produkcji chemicznej, która odbywała się w przeszłości (chodzi przede wszystkim o zakłady chemiczne "Azot".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto