Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaworznie. Noc Nauki w bibliotece. Czeka mnóstwo atrakcji

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
22 października od godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie czeka na nas mnóstwo ciekawych doświadczeń
22 października od godz. 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie czeka na nas mnóstwo ciekawych doświadczeń Kacper Jurkiewicz
Symulator lotu, okulary do VR, doświadczenia z ciekłym azotem i suchym lodem, programowanie z Lego Mindstorms EV3 czy konsola X-Box. To jedne z atrakcji, które czekają na mieszkańców Jaworzna, którzy 22 października od godz. 18 postanowią odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie. Odbywać się tam będzie Noc Nauki.

Spędź noc z biblioteką w Jaworznie. Czeka mnóstwo atrakcji

Przed nami Noc Nauki w bibliotece w Jaworznie, a oznacza to, że placówka przygotowała mnóstwo atrakcji. Będziemy mogli pobawić się w wirtualnej rzeczywistości, wykonać różne doświadczenia czy pobawić się dzięki konsoli. 22 października pracownicy jaworznickiej biblioteki wspólnie z pracownikami Politechniki Śląskiej i instruktorami Uniwersytetu Rozwoju z Chorzowa przeniosą mieszkańców Jaworzna w niezwykły świat techniki, mechaniki, fizyki, chemii oraz nowoczesnych technologii. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do godz. 22.

Program wydarzenia

  • Okulary VR
    Wyjątkowa podróż do wirtualnego świata z okularami VR, które dzięki specjalnej technologii wyświetlą tuż przed twoimi oczami niesamowicie realny trójwymiarowy obraz, a dzięki intuicyjnej reakcji na ruch ciała zapewnią autentyczne wrażenia z gry.
  • Symulator lotu
    Szkolenie z pilotowania wirtualnego samolotu. W trakcie aktywności uczestnicy będą mieć możliwość realizacji lotu wirtualnym samolotem pod okiem instruktora. Prowadzenie: dr inż. Dariusz Myszor / Koło Naukowe Wirtualnego Latania – Politechnika Śląska.
  • Zabawa z wodą
    Popularne H2O w zupełnie innym wydaniu. Wspólnie z naukowcami poznamy podstawowe prawa fizyki i chemii związane z wodą. Prowadzenie: dr inż. Aleksandra Mierzejowska, mgr inż. Monika Żogała – Politechnika Śląska.
  • Zobaczyć dźwięk
    Co to jest inżynieria materiałowa oraz mikroskopia skaningowa? Jakie są zasady zapisu i odtwarzania dźwięku na gramofonie? Jak z materiałów, które posiadamy w domu zrobić prosty gramofon? O tym wszystkim dowiecie się w trakcie popularnonaukowych pokazów zasad działania urządzenia. Odkryjecie jego historię i zobaczycie zdjęcia igły gramofonu oraz płyty winylowej w dużym powiększeniu. Prowadzenie: dr inż. Bogusław Ziębowicz – Politechnika Śląska.
  • „Now and future"
    Pojazdy zespołu PolSl Racing. Przedstawienie motocykla elektrycznego MC-01e Elektra, skonstruowanego przez członków SKN PolSl Racing. Prowadzenie: Studenckie Koło Naukowe PolSI Racing – Politechnika Śląska.
  • Nocne spotkanie na Magicznym Dywanie
    Zabawy interaktywne z wykorzystaniem Magicznego Dywanu – urządzenia projekcyjnego, które stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną, wykorzystywaną do ćwiczeń, gier i zabaw podczas pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi oraz dorosłymi.
  • Akademia Młodego Konstruktora, Technologa, Programisty
    Warsztaty dla pasjonatów robotyki, w trakcie których nauczycie się konstruowania i programowania robotów, rozwiniecie swoje techniczne umiejętności i wyobraźnię z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms EV3. Dodatkową atrakcją będzie możliwość zabawy z robotami Photon EDU.
  • Multimedialna biblioteka
    Studio nagrań dla artystów amatorów i profesjonalistów. Skorzystaj z możliwości jakie niesie ze sobą dostępna w studio aplikacja muzyczna, sprawdź swoje umiejętności rozwiń talenty, pasje i zainteresowania.
  • Strefa X-Box. Uprawiaj ulubioną dyscyplinę sportową, naucz się tańczyć i udaj się na wyprawę dookoła świata wraz z interaktywną konsolą X-Box
  • Rozszerzona rzeczywistość w Bibliotece
    Zabawy dla najmłodszych przy wykorzystaniu możliwości jakie stwarza rozszerzona rzeczywistość.
  • Wirtualne wystawy
    Zapraszamy do zwiedzenia na ekranie. Tylko tej nocy będziecie mogli zobaczyć m.in. wystawę wynalazków Leonarda da Vinci.

ü godz. 18.00-19.00

Lodowe eksperymenty – pokaz eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu

Niepowtarzalna okazja zapoznania się z wyjątkową substancją jaką jest suchy lód. Dowiecie się jak to możliwe, że lód jest suchy, co to jest sublimacja i czy można zagotować wodę w czajniku bez użycia ciepła. Poznacie właściwości tej substancji pomagając instruktorom dmuchać balony bez użycia ust czy tworząc mleczne bańki, a na zakończenie zobaczycie lodową rakietę i pianowego lodowego stwora.

Eksperymenty i doświadczenia będą wykonywane w poszczególnych blokach.
Pod napięciem – pokaz eksperymentów fizycznych – prąd i światło, godz. 19-20
Czy zadaliście sobie kiedyś pytanie – czym właściwie jest prąd? Jak powstaje, skąd się bierze i jak go wykorzystać? Czym jest światło UV i gdzie ma zastosowanie? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas pokazu "Pod napięciem". Czeka nas elektryzująca zabawa z laserami, tworzenie żarówek z ołówka, oślepiające światło oraz inne eksperymenty, dzięki którym włosy staną nam dęba!

Zimno, zimniej, lodowato! – pokaz eksperymentów z zastosowaniem ciekłego azotu, godz. 20-21
Podczas pokazu uczestnicy poznają właściwości niezwykłego i widowiskowego ciekłego azotu. Jego właściwości a przede wszystkim temperaturę (-195,8ºC) zaprezentujemy w serii spektakularnych doświadczeń, między innymi:
zdrowe chipsy miętowe, najszybsze lody świata, owocowy młotek, nieudany prezent. Uwaga – grozi wybuchem!

Ryzyk fizyk – warsztaty fizyczne, godz. 21-22
Jak ustawić 10 gwoździ na 1? Czy można wytworzyć chmurę w butelce? W jaki sposób zgnieść puszkę bez wysiłku? Czy woda zawsze wrze w temp. 100ºC? Odpowiedzi na te i inne pytania w trakcie warsztatów fizycznych doświadczeń związanych z równowagą, ciśnieniem oraz siłą odśrodkową. To niepowtarzalna okazja aby pobawić się nurkiem kartezjańskim oraz nauczyć się dmuchać balon w... butelce!

Prowadzenie: instruktorzy z Uniwersytetu Rozwoju w Chorzowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto