Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nibali, Sagan, Scarponi, Ballan gwiazdami 68. Tour de Pologne

Maciej Stolarczyk
Tour de Pologne 2008. Na starcie plejada gwiazd światowego peletonu. Andy Schleck, Fabian Cancellara, Cadel Evans czy późniejszy zwycięzca Jens Voigt. Był to ostatni raz, gdy nasz wyścig odbył się we wrześniu. Gwiazdy przyjeżdżały do Polski bardzo chętnie, by trenować przed mistrzostwami świata.

Od 2009 r. wyścig przeniesiono na początek sierpnia. Nazwiska nie powalały jak dawniej, choć Boasson Hagen, Alessandro Ballan, André Greipel, Danilo Napolitano i przede wszystkim Ivan Basso to światowa ekstraklasa.

- Wolę, by ścigali się u nas kolarze, którzy chcą walczyć o zwycięstwo, a nie trenować przed mistrzostwami świata - słusznie argumentował dyrektor wyścigu Czesław Lang.

Tour odbywa się więc w sierpniu (w tym roku pierwszy etap rozpocznie się akurat 31 lipca), przy zazwyczaj dobrej pogodzie, a nie jak wcześniej bywało - w deszczu i chłodzie. Zgodnie z planem Langa, dyrektorzy elitarnych ekip Pro Tour do Polski przysyłają przeważnie zawodników, którzy mają jechać na maksimum i walczyć o zwycięstwa, koszulki albo premie. W tym roku tej najważniejszej koszulki koloru żółtego będzie bronił Daniel Martin. Irlandczyk, który w poprzedniej edycji na podjeździe pod Równicę utarł nosa Ballanowi, Szmydowi i Rutkiewiczowi, traktuje nasz wyścig jako jeden z najważniejszych w sezonie.

- Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek startował z jedynką na plecach i bronił tytułu, więc to będzie niesamowity tydzień - zapowiada Martin.
Na starcie stanie wielu kolarzy, którzy mogą mu zagrozić. Potencjał ma zwłaszcza Vicenzo Nibali z grupy Liquigas. Nie wiadomo jednak, czy celem Włocha będzie walka o triumf klasyfikacji generalnej. Nibali to zwycięzca Vuelta a' Espana z zeszłego roku i obrona czerwonej koszulki będzie jego głównym celem na resztę sezonu.

W grupie Liquigas jest też inny potencjalny zwycięzca. Peter Sagan ze Słowacji to jeden z najbardziej utalentowanych zawodników na świecie. Zaczynał od kolarstwa górskiego, więc podjazdy na Głodówkę, do Gliczarowa czy Bukowiny nie będą dla niego problemem. Jako zawodowiec Sagan stał się bardziej wszechstronny, ma więc wszystko, co potrze-ba, by wygrać TdP. W zeszłym roku Słowak na polskich szosach nie zachwycił wycofując się z powodu problemów żołądkowych.

Taktyka Liquigasu będzie uzależniona do tego, czy w TdP wystąpi Sylwester Szmyd. Nasz najsłynniejszy zawodowiec nie został wpisany na prowizoryczną listę startową. Swój występ uzależnia od tego, ile będzie miał sił po Tour de France. Jeżeli zdecyduje się jechać w TdP, zostanie liderem Liquigasu i to on będzie walczył o żółtą koszulkę.

W klasyfikacji generalnej wysokie miejsce zająć powinien Alessandro Ballan. Mistrz świata wygrał nasz wyścig w 2009 roku, a ostatnio był piąty. Ballan za każdym razem powtarza, że bardzo lubi się ścigać w Polsce i zawsze daje z siebie wszystko.

Nasze szosy zna także Rinaldo Nocentini, który będzie liderem grupy AG2R La Mondiale. Włoch wygrał etap TdP w 2005 roku. Do swoich największych osiągnięć zalicza osiem dni jazdy w koszulce lidera Tour de France. Kolejnym utytułowanym Włochem w peletonie jest Michele Scarponi. W tym roku kolarz grupy Lampre zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Giro d'Italia. Na polskich szosach Scarponi będzie jednak... pomocnikiem Przemysława Niemca. W podziękowaniu za dobrą pracę grupa Lampre właśnie Polaka mianowała swoim liderem podczas naszego wyścigu. Dwa tygodnie po TdP role się odwrócą i to Niemiec zostanie pomocnikiem Scarponiego na trasach Vuelty.

Większość etapów Tour de Pologne jest płaska, więc pierwszoplanowe role grać będą sprinterzy. Z dotychczas zgłoszonych zawodników największymi specjalistami od szybkich końcówek są Luca Paolini (Katiusza), Francisco Ventoso (Movistar) czy Sebastien Hinault (AG2R). Składu na tegoroczny wyścig wciąż nie podała jednak grupa Omega PharmaLotto. Jeżeli do Polski po raz trzeci z rzędu przyjedzie Niemiec André Greipel, to on będzie faworytem na płaskich etapach.

Gwiazdy w peletonie są ważne, ale dla kibiców i tak najważniejsi są polscy kolarze. A tych będzie wyjątkowo dużo. Prócz reprezentacji Polski, której liderem został Bartosz Huzarski, zobaczymy grupę CCC Polsat. Team biznesmena Dariusza Miłka przystąpił do programu paszportów biologicznych i mógł otrzymać dziką kartę. Liderem CCC będzie Marek Rutkiewicz, który bezskutecznie stara się wygrać TdP od 9 lat.

Z kolei w grupie RadioShack pojedzie młodzieżowy mistrz świata Michał Kwiatkowski. W Vacansoleil szarpać ma Michał Gołaś. Maciej Bodnar i Maciej Paterski będą wspomagać Liquigas, a Jarosław Marycz i Rafał Majka Saxo Bank.

Wszystkie te gwiazdy będzie można zobaczyć na żywo, bowiem w naszym regionie odbędą się aż trzy etapy TdP. 1 sierpnia kolarze pojadą z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej, dzień później z Będzina do Katowic, a 3 sierpnia z Oświęcimia do Cieszyna.

Czytaj także: Transfery w i 1 lidze. Śląskie kluby bardzo się zmieniają

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto