Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Miasta Jaworzna zorganizowało wyjazd do Oświęcimia na Marsz Żywych [ZDJĘCIA]

Adrian Rams
Gdy przed godziną 14.00 w czwartek 19 kwietnia nad KL Auschwitz I rozbrzmiał dźwięk szofaru, spod bramy obozowej z napisem „Arbeit macht frei” w Marszu Żywych wyruszyło prawie 10 tysięcy młodych Żydów z całego świata i Polaków, którzy w ten sposób uczcili pamięć ofiar Holokaustu. Pieszo pokonali trzykilometrową trasę z obozu Auschwitz I do obozu Auschwitz II – Birkenau. Wśród maszerujących była grupa młodzieży z Jaworzna, której wyjazd zorganizowało Muzeum Miasta Jaworzna.

Na czele Marszu szli: były naczelny rabin Izraela Israel Meir Lau i szef izraelskiej policji Yohanan Danino. Po raz pierwszy udział w Marszu wzięło udział kilkunastu kombatantów amerykańskich i kanadyjskich, którzy walczyli w Europie na froncie zachodnim i brali udział w wyzwalaniu obozów koncentracyjnych w Niemczech.

Celem przemarszu był obóz Auschwitz II – Birkenau, będący największym nazistowskim obozem zagłady, w którym zginęło około 1 miliona ludzi (90% z nich to Żydzi). Uczestnikom Marszu u celu towarzyszył głos lektora, odczytującego listę zgładzonych w obozie. Na torach kolejowych, prowadzących do obozu i rampie rozładunkowej, na której przeprowadzano selekcję Żydów, przywożonych w transportach z całej Europy, umieścili oni drewniane tabliczki symbolizujące macewy. Uczestnicy uroczystości na terenie obozu Birkenau zmówili kadisz, żałobną modlitwę El Male Rachamim oraz odśpiewali hymn Izraela. Zapłonęło także sześć pochodni, które symbolizowały ocalonych z Holokaustu, sprawiedliwych, którzy ratowali Żydów, 6 mln zgładzonych, 1,5 mln zamordowanych dzieci, Izraelczyków oraz państwo Izrael.

Organizacji Marszu Żywych przyświecała idea uświadomienia młodzieży żydowskiej, rozproszonej po całym świecie, że tragiczny los ich przodków w czasie II wojny światowej stanowi element ich tożsamości narodowej. W celu wzmacniania tejże tożsamości młodzież żydowska, w roku poprzedzającym przyjazd na marsz, zgłębia historię Żydów europejskich, ze szczególnym naciskiem na dzieje Żydów w przedwojennej Polsce i Europie Wschodniej. W założeniach organizatorów Marsz ma także przyczyniać się do realizowania idei o charakterze uniwersalnym, mianowicie do upamiętnienia ofiar Holokaustu, oddania hołdu tym, którzy przeżyli i Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów. Inicjatywa ma również stanowić sprzeciw wobec groźby wzrostu antysemityzmu i dyskryminacji rasowej.

Marsz jest inicjatywą edukacyjną izraelskiego ministerstwa edukacji, w ramach której nastoletni Żydzi z całego świata w Dniu Pamięci o Holokauście (Yom Hashoah) przyjeżdżają do Polski by przemaszerować z Auschwitz do Birkenau, największego obozu koncentracyjnego czasów II wojny światowej. Druga część inicjatywy obejmuje podróż do Izraela i udział w obchodach święta proklamacji państwa Izrael. Marsz Żywych organizowany jest od 1988 r. Pierwsze edycje miały charakter jednonarodowy, brała w nim udział tylko młodzież żydowska z Izraela i żyjąca w diasporze. Dopiero od 1998 r. do udziału w Marszu zapraszana jest polska młodzież.

W tym roku, w dziesięciotysięcznej kolumnie, obok Żydów z 30 krajów świata (między innymi z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nowej Zelandii, Turcji) maszerowała grupa młodzieży z Jaworzna. Organizatorem wyjazdu z ramienia Muzeum Miasta Jaworzna była pani Barbara Stanek, która do wzięcia udziału w Marszu zaprosiła uczniów z Gimnazjum nr 4, pod opieką pani Marii Kościuk oraz uczniów z I LO, z opiekunem ks. Wiesławem Żmiją. Po przyjeździe do Oświęcimia młodzież zwiedziła muzeum Auschwitz, przypominając sobie traumatyczną historię tego miejsca, by o 14.00 wyruszyć w pochodzie, ramię w ramię z innymi uczestnikami, ku obozowi Auschwitz II – Birkenau. Wraz ze zbliżaniem się do Birkenau radosna i swobodna atmosfera ustępowała powadze i nastrojowi zadumy. U celu słychać było tylko odczytywane nazwiska ofiar obozu.

Jaworzno na Facebooku. Koniecznie dołącz do nas i bądź na bieżąco z tym co dzieje się w mieście!


*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto