Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Jaworzna uczcili pamięć poległych w II Wojnie Światowej kolejarzy. Przedstawicie miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem w Szczakowie

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Mieszkańcy i przedstawiciele miasta Jaworzno uczcili pamięć pomordowanych osiemdziesiąt lat temu pracowników kolei.
Mieszkańcy i przedstawiciele miasta Jaworzno uczcili pamięć pomordowanych osiemdziesiąt lat temu pracowników kolei. Urząd Miasta Jaworzno
W niedzielę, 24 kwietnia, przedstawiciele władz miasta imieszkańcy Jaworzna uczcili pamięć kolejarzy, poległch osiemdziesiąt lat temu w walce z niemieckim okupantem kolejarzy. Podczas dwóch egzekucji życie straciło łącznie 28 osób.

W styczniu 1942 roku na teren rzeźni w Szczakowie przywieziono grupę 22 skazańców, przetrzymywanych w mysłowickim więzieniu. Zatrzymiani oskarżeni byli o prowadzenie działalności dywersyjnej na niemieckich pociągach. Okupanci na miejsce egzekucji spędzili lokalną ludność. Po odczytaniu wyroku skazanych powieszono, a ciała pozostawiono na widok publiczny w celu zastraszenia ludności. Po kilku godzinach ciała zmarłych wywiezione zostały do Oświęcimia.

D kolejnej egzekucji doszło w kwieniu tego roku. Życie straciło kolejnych 6 pracowników kolei, oskarżonych o rabunek towarów z niemieckich wagonów kolejowych.

Miejsce śmierci kolejarzy w roku 1979 uhonorowano, stawiając tam obelisk, pozerzony w 1993 roku o aluminiowe ramię, nadajaće konstrukcji kształ krzyża. W 1998 roku w obecności rodzin pomordowanych odsłonięta została pamiątkowa tablica z nazwiskami ofiar. Pomnik uznany został za miejsce pamięci narodowej.

Osiemdziesiąt lat później, w miejscu egzekucji hołd poległym złożyli mieszkańcy i włodarze miasta Jaworzna. Kwiaty pod pomnikiem złożył między innymi prezydent miasta Paweł Silbert, przewodniczący Rady Miekiej Tadeusz Kaczmarek, przedstawiciele środowisk kombatanckich, szkół oraz instytucji kultury dzielnicy Szczakowa. Po oddaniu hołdu poległym w kościele św. Elżbiety Węgierskiej odbyła się msza w intencji pomordowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto