Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno: PKP chce się pozbyć dworca, miasto nie jest zainteresowane

Anna Polewiak
Stacja Szczakowa w swej bogatej historii obsłużyła wielu pasażerów. Po likwidacji kas biletowych przestanie spełniać kolejowe funkcje. Miasto nie chce go przejąć. Jego przyszłość stoi więc pod znakiem zapytania.

PKP planuje zorganizować jeszcze w tym roku spotkanie z władzami Jaworzna w sprawie przyszłości obiektu.

Wielopoziomowy parking w centrum. Na razie go nie będzie!

- Budynek dworca w Jaworznie Szczakowej miał być remontowany, jednak sprawa się skomplikowała z chwilą rezygnacji przewoźnika z prowadzenia na stacji kas biletowych. Planujemy spotkać się z miastem, by porozmawiać o dalszej współpracy odnośnie przyszłości dworca. Jesteśmy otwarci na każdą jej formę. Uważamy, że budynek powinien dalej służyć pasażerom. Zależy nam, by można tam było utrzymać przynajmniej poczekalnię dla podróżnych, poza innymi funkcjami - mówi Barbara Piaszczak, zastępca dyrektora Oddziału Dworce Kolejowe Rejonu Katowice.

Miasto nie planuje przejęcia budynku dworcowego. - Ubolewamy nad tym, że PKP ogranicza jego znaczenie i funkcjonowanie - mówi Katarzyna Florek z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

ZDJĘCIA DWORCA W SZCZAKOWEJ!


Pomyśleć, że początki powstania tej stacji były wielce obiecujące. Dworzec wraz z dwoma budynkami mieszkalnymi dla pracowników kolei wybudowano w Szczakowej w drugiej połowie XIX wieku, czyli w latach 1846 i 1847. Stacja Szczakowa obchodziła jubileusz 160-lecia dokładnie cztery lata temu. Ze skansenu w Chabówce sprowadzono specjalnie na tę uroczystość historyczne lokomotywy i wagony. Kolej przyczyniła się do rozbudowy obecnej dzielnicy, a stacja stała się także istotnym punktem na kolejowej mapie Europy.

Będzie nocny z Katowic! Od nowego roku

- Wybudowanie dworca w Szczakowej spowodowane było koniecznością połączenia z Koleją Warszawsko-Wiedeńską. Szczakowa była wtedy miejscowością graniczną, więc z chwilą powstania dworca rozkwitł ruch pasażerski. Mieściły się tam urząd pocztowy, restauracja oraz urząd celny. Transport kolejowy rozwijał się również po drugiej wojnie światowej. Dla wygody pasażerów podniesiono perony. Ostatni raz stacja była modernizowana w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku - przyznaje Bartłomiej Cieszyński z Muzeum Miasta Jaworzna.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ CZEGO NIE KUPOWAĆ KOBIECIE POD CHOINKĘ. LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW
*LISTA NAJGORSZYCH PREZENTÓW POD CHOINKĘ DLA MĘŻCZYZNY. ZOBACZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto