Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzno jakość wody: skąd woda płynie do kranów, dlaczego da się ją pić?

ZIELA
Stację Uzdatniania Wody "Piaskownia" można zwiedzać. Oprowadzają wirtualni przewodnicy
Stację Uzdatniania Wody "Piaskownia" można zwiedzać. Oprowadzają wirtualni przewodnicy
Jaworzno jakość wody. Komu wody dla ochłody? Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd dokładnie dociera woda do Waszych kranów? Zapytaliśmy o to Sławomira Grucela, rzecznika prasowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie.

Jaworzno jakość wody: skąd woda płynie do kranów, dlaczego da się ją pić?

- Na terenie miasta woda produkowana jest na czterech ujęciach podziemnych: Jarosław Dąbrowski, Dobra, Galmany i Bielany, a od września 2013 roku także na ujęciu powierzchniowym Piaskownia - informuje rzecznik. - Woda dostarczana przez MPWiK jest pod stałą kontrolą jakościową. Kontrola prowadzona jest na etapie poboru ze źródła, uzdatniania i dystrybucji. Spełnia wszystkie rygorystyczne normy zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 marca 2007 roku z późniejszą zmianą - zaznacza.

Jak podkreśla Marzena Gręźlikowska, kierownik laboratorium MPWIK, nad jakością wody w Jaworznie czuwają Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, laboratorium wewnętrzne MPWIK z wdrożonym i zatwierdzonym Systemem Zarządzania Jakością, a także zewnętrzne akredytowane laboratoria. - W ciągu roku wodociągowe laboratorium przy udziale sanepidu pobiera ponad 1700 próbek z kilkudziesięciu punktów na terenie całego miasta - wyjaśnia Marzena Gręźlikowska. - Przekłada się to na wykonanie ponad 2 500 analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody. Co miesiąc na stronie internetowej www.mpwik.jaworzno.pl zamieszczana i aktualizowana jest informacja z parametrami podstawowych wskaźników fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody - dodaje laborantka.

Która woda dociera to Twojego kranu? Z ujęcia "Galmany" jest przesyłana do Warpia i częściowo do Śródmieścia, Podwala, Podłęża i Osiedla Stałego.
-Z uwagi na fakt, że woda produkowana przez ujęcie Galmany jest doprowadzana do zbiorników wody pitnej Warpie, a tam mieszana z wodą ze Stacji Uzdatniania Wody "Piaskownia", należy przyjąć, że ilość wody zaopatrującej mieszkańców wymienionych powyżej osiedli, oprócz Warpia, stanowi 1/3 ilości wody dystrybuowanej ze zbiorników. Pozostałą część wody w zbiornikach stanowi woda z ujęcia Piaskownia. Wartości te, z uwagi na dynamikę przepływów wody w sieci wodociągowej mogą ulec zmianie - dodaje. Z ujęcia "Dobra" woda wędruje do Ciężkowic i Pieczysk. Z ujęcia "Bielany" tylko w porze letniej na Bory. Z kolei Stacja Uzdatniania Wody "Jarosław Dąbrowski" zasila Jeleń, Byczynę i Cezarówkę Dolną.

Została nam jeszcze nowoczesna Stacja Uzdatniania Wody "Piaskownia".
- Woda z tego ujęcia trafia do mieszkańców wybudowaną w ulicy Kolejarzy i ulicy Bukowskiej magistralą wodociągową o długości 3,4 kilometrów. Do magistrali woda wtłaczana jest pompami wprost ze zbiornika o pojemności 500 metrów sześciennych. Nowa magistrala wodociągowa od 11 września 2013 roku transportuje wodę do miasta oraz na zbiorniki wyrównawcze zlokalizowane w dzielnicy Warpie. Wodę z Piaskowni spożywają mieszkańcy dzielnicy Szczakowa, Góra Piasku, oraz częściowo mieszkańcy Śródmieścia, os. Podwale, os. Podłęże i Os. Stałego - wymienia rzecznik MPWiK. I znowu, z uwagi na fakt, że woda produkowana przez ujęcie Piaskownia jest doprowadzana do zbiorników wody pitnej Warpie, a tam mieszana z wodą z ujęcia Galmany, należy przyjąć , że ilość wody zaopatrującej mieszkańców wymienionych powyżej osiedli, oprócz Góry Piasku i Szczakowej stanowi 2/3 ilości wody dystrybuowanej ze zbiorników, pozostałą część stanowi woda z ujęcia Galmany.

Ozonowana czy chlorowana

Jak jest uzdatniana jaworznicka woda? Sławomir Grucel podkreśla, że na ujęciu Jarosław Dąbrowski i na ujęciu Piaskownia jest ona poddawana ozonowaniu i prześwietlaniu przez lampy UV. - Następnie dla prawidłowej dystrybucji, przed wysłaniem jej rurociągiem magistralnym do mieszkańców, woda zabezpieczana jest poprzez dodanie podchlorynu sodu. Podobnie ma się sytuacja na ujęciu Galmany, Bielany i Dobra - zaznacza rzecznik.
Dodaje, że podchloryn sodu jest środkiem dezynfekującym i gwarantem mikrobiologicznego bezpieczeństwa wody.
- Stosowanie podchlorynu w wodzie kranowej nie ma szkodliwego działania, a i jego ilość jest określona szczegółowo między innymi przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - informuje Sławomir Grucel.

Jak podkreślają wodociągowcy z jaworznickiego MPWiK, na przełomie kilkudziesięciu lat zmienił się proces uzdatniania wody. Kiedyś używano dużej ilości chloru. Przez co pogarszał się jej smak i zapach. Traciła cenne minerały. Dziś woda jest ozonowana, filtrowana na węglu aktywnym, naświetlana lampami UV i dezynfekowane przez minimalną ilość podchlorynu.

Na Piaskowni stosuje się podchlorynem sodu, który wytwarzany jest w procesie elektrolizy z soli kuchennej.
- Tak uzdatniona woda jest smaczniejsza, lepiej pachnie, do tego nie jest pozbawiana takich minerałów jak: sód, potas, wapń, magnez, żelazo, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju ludzkiego organizmu - wyjaśnia Marzena Gręźlikowska.

Na jakość wody w kranach ma też jednak stan instalacji wewnętrznej w budynku wielolokalowym czy bloku.
Za tę instalację odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto