Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworzniccy radni poprawili napisy na obelisku, z pomników znikną słowa polski faszyzm

Anna Zielonka
Przeciwko polskiemu faszyzmowi - to jedno z kilku sformułowań, które nie pasuje do dzisiejszej wykładni historycznej, widniejącej na mogile i pomniku w jaworznickim śródmieściu. Mogiłę możemy znaleźć obok Cmentarza Pechnickiego przy ul. Grunwaldzkiej.

Pomnik jest na placu przy ul. Krakowskiej, niedaleko Zakładu Górniczego Sobieski. Jak twierdzą przedstawiciele Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach oraz pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, napisy nie są zgodne z aktualną wykładnią wiedzy historycznej.

Co jest napisane na pomnikach? Pomnik poświęcony poległym w czasie strajku w dniu 19 maja 1931 r. Cześć bohaterom poległym w dniu 19 maja 1931 r. w walce z faszyzmem polskim o poprawę bytu klasy robotniczej, z trudu walki i krwi proletariatu polskiego powstała Polska Ludowa. Julia Gałdyn lat 16, Bolesław Przepolski lat 17, Ignacy Krupa lat 21, Władysław Kuligowski lat 21, Franciszek Wójcik lat 25".

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej zmieniono tekst na tablicach obu pomników. Teraz będzie tam informacja o tym, że pomniki są poświęcone ofiarom strajku z 19 maja 1931 roku, wraz z nazwiskami. O zmianę napisów wnioskowało miasto.

W woj. śląskim przykładów "prostowania" historii jest sporo. Jednym z głośniejszych jest sprawa pomnika Bohaterów Czerwonych Sztandarów w Dąbrowie Górniczej. W 2006 r. radni dodali tu napis "Dąbrowiakom. Twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie".

Bez propagandy

Z Joanną Janecką z Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Katowicach rozmawia Anna Zielonka

Pozytywnie zaopiniowaliście zmiany w Jaworznie. Dlaczego zmienia się napisy na pomnikach i mogiłach?
Chodzi o to, aby tekst na obiektach był poświęcony stricte pamięci ofiar i wydarzeń, które miały miejsce i nie wiązał się z ówczesną propagandą. Informacja zawarta na takich tablicach ma mówić o faktach i nie wprowadzać nikogo w błąd.

Ile pomników i mogił jest w województwie śląskim?
Znajduje się tu ponad 3 tys. różnych miejsc pamięci, w tym około 730 obiektów grobownictwa wojennego, w tym cmentarzy, kwater wojennych i mogił zbiorowych. Większość nie wymaga zmian. Ale docieramy też do takich, nad którymi należy się zastanowić.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto