Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wczoraj, 27 grudnia poświęciliście wino? Kto pamięta obyczaj sięgający średniowiecza?

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Tradycja święcenia wina w dniu św. Jana sięga korzeniami czasów średniowiecza i ma ciekawą symbolikę.
Tradycja święcenia wina w dniu św. Jana sięga korzeniami czasów średniowiecza i ma ciekawą symbolikę. pixabay
W niektórych jaworznickich parafiach do dzisiaj w dniu 27 grudnia, podczas liturgicznego wspomnienia św. Jana, błogosławi się wino przyniesione przez wiernych i częstuje symboliczną ilością trunku. Tradycja ta sięga swoimi korzeniami czasów średniowiecza.

Kto z was pamięta obyczaj sięgający czasów średniowiecza, ściśle związany z winem? To wczoraj, 27 grudnia, w dniu św. Jana tradycyjnie w polskich kościołach odbywało się święcenie wina. Czy ktoś z Was kultywuje ten obyczaj?

Błogosławienie trunku i częstowanie wiernych

Co roku 27 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Apostoła, w wielu polskich kościołach praktykowany jest zwyczaj błogosławieństwa wina.

- Każdy wierny, który przyniesie do kościoła wino, może je poświęcić. Pobłogosławiony trunek ma zachować ludzi od pragnienia, zachować zdrowie i chronić przed zatruciami. W tym dniu częstujemy również parafian winem liturgicznym - mówi wikariusz z parafii Bory w Jaworznie.

To bardzo stara tradycja Kościoła, sięgająca czasów średniowiecza. Związana jest z apokryficznym przekazem, legendą, według której św. Jan miał pobłogosławić kielich zatrutego wina.

Po co święcimy wino na św. Jana? Próba zatrutego wina

Istnieją różne wersje przekazu. Jedna mówi, że cesarz Domicjan, który wezwał Jana do Rzymu, by tam go zgładzić, podał mu kielich zatrutego wina. Apostoł pobłogosławił go, a kielich się rozpadł. Inna, pochodząca z VI wieku wersja podaje, iż św. Jan, pielgrzymując po kontynencie azjatyckim spotkał na swojej drodze Aristodemusa, kapłana ze świątyni Diany w Efezie. Ten miał poddać apostoła próbie zatrutego wina. Założono, że jeśli ewangelista przeżyje po spożyciu trucizny, Aristodemus przyjmie chrześcijaństwo. Podobnemu testowi poddano także dwóch skazańców. Święty Jan, zanim podniósł kielich do ust, pobłogosławił wino i w ten sposób uwolnił je od trucizny. Skazańcy wypili zatrute wino, więc zmarli, ale Jan dokonał cudu i przywrócił im życie.

Napój symbolizujący miłość

Tradycja święcenia wina w dniu św. Jana sięga korzeniami czasów średniowiecza i ma ciekawą symbolikę. Zwyczaj poświęcenia wina pojawił się Kościele już w XIII w. Pobłogosławione wino zawiera w sobie wieloraką symbolikę. Jest znakiem łaski Bożej i zaproszeniem do uczty w Krwi Chrystusa. Jan, odpowiadając na pytanie o Stwórcę, powiedział że „Bóg jest miłością”. Dlatego, gdy podaje się wiernym wino, mówi się „pij miłość św. Jana”. Wino oznacza szczęście, radość, ale również cierpienie i miłość. Ukazuje to również barwa trunku - czerwona jak krew odkupieńcza, symbolizuje miłość.

Kim był św. Jan?

Według tradycji biblijnej, św. Jan to Apostoł i Ewangelista, uchodzący za umiłowanego ucznia Jezusa. Jan jest autorem ostatniej Ewangelii i jako jedyny ze wszystkich uczniów wytrwał pod krzyżem na Golgocie. Wspomnienie tego świętego w dniu 27 grudnia przypomina o ważności symbolu wina w historii chrześcijaństwa. Biblijna tradycja podaje, że to człowiekowi Bóg powierzył troskę o winnicę, a owoce winorośli radują serce, pozwalają też zapomnieć o trudzie i zmęczeniu. Pierwszy biblijny cud Jezusa związany jest z weselem w Kanie Galilejskiej, gdzie dokonuje się przemiana wody w wino. Znaczenie wina wzrasta wraz z Ostatnią Wieczerzą, podczas której w wino Jezus przemienia swoją Krew. Do dzisiaj w każdej Eucharystii obecne są krople wina służące do konsekracji, na pamiątkę tego wydarzenia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto