Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Patelnia niejedno ma imię, a na pewno powłokę. Poznaj całą prawdę o patelniach! Sprawdź, na jakiej patelni usmażysz najlepszego kurczaka

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
W kuchennym arsenale niezastąpione miejsce zajmuje patelnia. Dzięki niej możemy przygotować wiele smakowitych dań, ale tylko pod jednym warunkiem – że nie będą one przywierać do dna patelni. No właśnie! Jak wybrać najlepszą patelnię, skoro mamy tak szeroki wybór dostępnych modeli? Wyjaśniamy, jakie są rodzaje patelni oraz sprawdzamy, jakie mają wady i zalety. Z nami dokonasz najlepszego wyboru!

Spis treści

Szefowie kuchni dobrze wiedzą, jak duże znaczenie dla smaku potrawy ma rodzaj naczynia, w którym się je przygotowało. Jeżeli chodzi o patelnie, to bez dwóch zdań – jest w czym wybierać! Mamy do wyboru, m.in. patelnie ceramiczne, teflonowe, emaliowane i wiele, wiele innych. Skąd zatem wiedzieć, która jest najlepsza i na jakiej najlepiej usmażyć kotlety? Sprawdźmy zatem, co charakteryzuje poszczególne rodzaje patelni i na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup.

Zobacz, na jakich patelniach najlepiej smażyć!

zestaw akcesoriów kuchennych
123RF/fabrikacrimea

Rodzaje patelni ze względu na zastosowanie

To pierwszy podział, z którym warto się zapoznać – patelnie do zadań specjalnych. Obok uniwersalnych patelni, te dedykowane do przygotowania konkretnych dań, warto mieć w kuchennej szafce. Sprawdź dlaczego!

  • Patelnia do smażenia ryb – często mają kształt ryby ze specjalnymi rowkami, dzięki którym ryba nie przywiera do powierzchni patelni i łatwiej przewraca się na drugą stronę. Zwykle mają wyższe boki, które chronią przed pryskającym olejem. Dzięki nieprzywierającej powłoce, nie musimy używać dużej ilości tłuszczu do smażenia.
  • Patelnia do naleśników – łatwo ją rozpoznać po kształcie – jest okrągła, płaska i ma niskie brzegi Dzięki temu smażenie i przewracanie naleśników nie sprawia żadnego kłopotu. Ciasto ładnie się rumienie i daje się łatwo odwrócić na drugą stronę. Na rynku możemy dostać również dwustronną patelnię do omletów, dzięki której możliwe jest smażenie naleśników jednocześnie z obu stron.
  • Patelnia do jajek sadzonych – zwana dołkownicą ze względu na charakterystyczne wgłębienia. Dzięki nim jajka będą mieć idealny kształt. Na takiej patelni możemy też usmażyć amerykańskie naleśniki, czyli pancakes. W sklepach dostępne są też patelnie, które zamiast okrągłych wgłębień mają dołeczki w kształcie serduszek lub kwiatków.
  • Patelnia grillowa – jak nazwa wskazuje, przyrządza się na niej mięso grillowane i co najważniejsze – bez dużej ilości tłuszczu. Dno patelni pokryte jest nieprzywieralną powłoką, dzięki której grillowane mięso się nie przypala i łatwo przewraca na druga stronę.
  • Wok – jest to specjalna patelnia, znana głównie z kuchni azjatyckiej. Ma charakterystyczny kształt w formie misy, z wyraźnie podniesionymi krawędziami. Dzięki temu potrawy mogą być łatwo mieszane i przesuwane po całej powierzchni patelni. Wok doskonale nadaje się do techniki smażenia na dużym ogniu, znanej jako smażenie w wysokiej temperaturze. Wyposażony jest w rączki po obu stronach, co ułatwia jego przenoszenie i mieszanie potraw podczas gotowania. Można na nim smażyć bez tłuszczu.

Jaką patelnię wybrać ze względu na powłokę?

Wybór patelni ze względu na powłokę zależy od twoich kulinarnych, stylu gotowania oraz oczekiwań co do trwałości i łatwości utrzymania w czystości. Oto kilka popularnych rodzajów powłok patelni wraz z ich zaletami i wadami:

  • patelnia teflonowa – to chyba najbardziej popularne patelnie ze względu na ich powszechną dostępność i niską cenę. Teflon jest materiałem dość trwałym, ale nieodpornym na zarysowania. Są łatwe w czyszczeniu i zwykle nie wymagają szorowania, co w przypadku teflonu i tak jest niewskazane,
  • patelnia żeliwna – na pewno na tle reszty patelni wyróżnia są solidnością. Jest ciężka i trwała – to dwie jej główne cechy. Co więcej – jej dno nie jest pokryte żadną powłoką, zatem nie musimy się martwić o zarysowania. Patelnia żeliwna bardzo dobrze przewodzi ciepło, równomiernie się nagrzewając. Jest wprost stworzona do przyrządzania mięs duszonych i mieszanki warzyw prosto z patelni. Żeliwo jest odporne na wysokie temperatury, dlatego patelnia wykonana z tego materiału może być użytkowana również w piekarniku.
  • patelnia szklana – ma naprawdę sporo zalet. Po pierwsze nie ma żadnej powłoki, więc nie ma ryzyka, że kogoś uczulą zawarte w niej substancje. Dzięki temu, że jest patelnia jest ze szkła, bez problemu można kontrolować stan przyrządzanej potrawy. Niestety, nie jest ona dostosowana do indukcji oraz do mycia w zmywarce.
  • patelnia emaliowana – jest to dobry wybór dla osób z alergiami. Emalia nie uwalnia pod wpływem wysokich temperatur żadnych szkodliwych związków. Ponadto takie patelnie bardzo łatwo się czyści, a jeśli jest to produkt z wyższej półki cenowej – powinien być też odporny na ścieranie. Niemniej, zaleca się, aby do mieszania bądź przewracania przyrządzanych na patelni potraw, używać akcesoriów z silikonu.
  • patelnia ceramiczna – jest to powłoka, która powstała z połączenia minerałów i gliny, wypalanych w wysokiej temperaturze. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nagrzewają się równomiernie i dłużej utrzymują ciepło niż patelnie teflonowe. Musimy jednak pamiętać, aby patelni ceramicznej nie narażać na duże wahania temperatur, ponieważ łatwo wtedy uszkodzić jej powłokę. Można na niej smażyć, używając niewielkiej ilości tłuszczu, dzięki czemu potrawy są zdrowsze. Powłoka nie wchodzi w reakcje z przygotowywanym jedzeniem.
  • patelnia ze stali nierdzewnej – przez użytkowników zwana także „pancerną”, a to ze względu na jej praktycznie niezniszczalną powłokę. Patelnie stalowe można myć druciakiem, skrobać po nich widelcem, a one nic sobie z tego nie robią i wciąż wyglądają jak nowe. Jeden minus jest taki, że dość powoli się nagrzewa, a to dość ważna informacja, bowiem na patelni ze stali nie można smażyć bez tłuszczu!
  • patelnia granitowa – na pewno to co przyciąga wzrok, to ich nowoczesny design. Wyglądają na masywne i ciężkie, ale to tylko pozory. Powłokę patelni pokrywają drobinki granitu, dzięki czemu jest ona odporna na uszkodzenia. Można na niej smażyć praktycznie bez tłuszczu. Niektóre modele przystosowane są do indukcji, a nawet do używania ich w piekarniku.
  • patelnia tytanowa – łączy w sobie cechy patelni teflonowej i żeliwnej. Jej powłoka jest nieprzywieralna i łatwa w czyszczeniu, a przy tym odporna na działanie wysokich temperatur i bezpieczna dla zdrowia. Można ją myć w zmywarce. Jest to dość rzadki wybór wśród konsumentów ze względu na wysoką cenę.

Na co zwrócić uwagę, kupując patelnię?

Przy wyborze odpowiedniej patelni warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które wpływają zarówno na efektywność gotowania, jak i trwałość danego produktu. Po pierwsze, rodzaj materiału, z którego wykonana jest patelnia, ma istotne znaczenie. Stal nierdzewna, żeliwo, aluminium czy ceramika to popularne opcje. Każdy materiał ma swoje zalety – stal nierdzewna jest trwała i łatwa w utrzymaniu, żeliwo doskonale przewodzi ciepło, a aluminium jest lekkie i szybko nagrzewa się.

Warto także zwrócić uwagę na rodzaj powłoki na patelni. Powłoka teflonowa jest nieprzywierająca, jednak może ulegać zarysowaniom. Powłoka ceramiczna jest bezpieczna dla zdrowia, a patelnie żeliwne wymagają specjalnej pielęgnacji, ale oferują doskonałą przewodność cieplną. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie patelnie nadają się do mycia w zmywarce – warto o to dopytać sprzedawcę!

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Patelnia niejedno ma imię, a na pewno powłokę. Poznaj całą prawdę o patelniach! Sprawdź, na jakiej patelni usmażysz najlepszego kurczaka - RegioDom.pl

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto