Zalałeś laptopa, sprawdź jak go uratować

Materiał partnera zewnętrznego Zaktualizowano 
Zalanie laptopa jakiegoś rodzaju cieczą (najczęściej herbatą, kawą, coca-colą lub innym słodkim napojem) to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty użytkownika takiego sprzętu w serwisie komputerowym. Teoretycznie zapewne udałoby się wyeliminować sporą część potencjalnych zalań po prostu nie pijąc niczego podczas pracy na laptopie, ale nie oszukujmy się – to mało prawdopodobne. Koszty naprawy w znakomitej większości przypadków zależą nie tylko od tego, jak drogie są poszczególne komponenty, ale w dużym stopniu od tego, do jak rozległych uszkodzeń doszło w wyniku przedostania się płynu do wnętrza obudowy.

Co więc robić, gdy zalejemy laptop, w jaki sposób zareagować, by nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń i jakie działania podjąć na własną rękę, a co powierzyć profesjonalistom? Na te pytania odpowiadamy poniżej, bazując na informacjach uzyskanych od ekspertów z kilkunastoletnim doświadczeniem w naprawianiu zalanych laptopów na terenie całego Śląska.

Odłącz zasilanie, wyjmij jak najszybciej baterię!

Sprawą absolutnie podstawową jest jak najszybsze odłączenie urządzenia od wszelkiego rodzaju zasilania. Oznacza to, że trzeba nie tylko natychmiast po zalaniu odpiąć zasilacz sieciowy, ale również jak najszybciej wyjąć baterię – zalany laptop, do którego podzespołów nadal dociera napięcie, będzie ulegał dalszemu uszkodzeniu w wyniku zwarć i może w konsekwencji nadawać się jedynie do oddania na elektroniczny złom.

baner naprawa

Większość laptopów jest skonstruowana w taki sposób, że baterię wyjmuje się w łatwy sposób poprzez przesunięcie blokady na spodzie obudowy. Może się jednak zdarzyć, że bateria jest „wbudowana” wewnątrz obudowy i aby ją odłączyć, niezbędne będzie użycie przycisku do wyłączenia baterii (najczęściej jest on umiejscowiony od spodu laptopa i do jego użycia potrzebna jest wykałaczka albo spinacz biurowy).

W niektórych przypadkach może się okazać, że jedyną opcją odłączenia baterii jest rozkręcenie laptopa. Poza zwiększoną trudnością w odcięciu źródła zasilania ma to znaczenie jeszcze o tyle, że w przypadku laptopów znajdujących się jeszcze na gwarancji możemy się obawiać o jej utratę w wyniku samodzielnego rozkręcenia komputera. Warto jednak pamiętać, że praktycznie każdy producent nie obejmuje zalania laptopa standardową gwarancją i odrzuca tego rodzaju reklamacje.

Odłącz dodatkowe urządzenia podłączone do laptopa

Bezpośrednio po upewnieniu się, że laptop nie jest już w żaden sposób zasilany, koniecznie należy odłączyć wszystkie urządzenia peryferyjne, które są do niego podpięte: myszkę, drukarkę czy inne urządzenia zasilane z gniazd USB w laptopie (jak np. zewnętrzny dysk twardy, napęd optyczny albo smartfon). Dzięki temu będzie można nie tylko uchronić te urządzenia przed ewentualnymi przepięciami, powstałymi w wyniku zalania, ale także przygotujemy laptopa do kolejnego ważnego etapu prac ratunkowych – osuszania go z nadmiaru nagromadzonej w obudowie i klawiaturze wilgoci. Na tym etapie również warto zadbać o odpięcie dysku twardego, jeśli jest do niego swobodny dostęp. W sytuacji, gdy dysk da się wyjąć jedynie po rozkręceniu obudowy, nadal warto to zrobić, aby uchronić dane znajdujące się na nim przed utratą – obudowy dysków twardych są jedynie pyłoszczelne, nie wodoszczelne.

Odwróć laptopa, aby ciecz nie dostała się w głąb urządzenia

Odwrócenie laptopa „do góry nogami” powinno nastąpić w miarę możliwości jak najszybciej, aby uchronić wnętrze urządzenia (a przede wszystkim jego płytę główną) przed płynem, którym zostało ono zalane. Im mniej go będzie wewnątrz, tym większa szansa na to, że uszkodzenia nie będą katastrofalne w skutkach.

Warto przy tej okazji pamiętać, że szczególnie groźne są zalania napojami słodzonymi oraz takimi, które zawierają kwas ortofosforowy (np. coca-cola) oraz kwas askorbinowy lub cytrynowy (większość soków owocowych). Te substancje są w stanie spowodować bardzo szybką korozję metalowych komponentów elektronicznych, co znacząco zwiększa koszty naprawy zalanego laptopa.

Jeżeli konstrukcja laptopa pozwala na otwarcie matrycy o 180 stopni (czyli „do poziomu”), to najlepszym wyjściem jest maksymalne jej odchylenie, a następnie ułożenie odwróconego laptopa na suchym ręczniku lub warstwie papierowych ręczników, aby wypływająca ciecz miała w co swobodnie wsiąkać. Jeżeli matryca otwiera się tylko do określonego kąta, trzeba osuszany laptop ułożyć klawiaturą do dołu na brzegu stołu lub biurka w taki sposób, żeby sam ekran „zwisał” poza nim, a klawiatura leżała na przygotowanym wcześniej suchym ręczniku. W tej pozycji laptop powinien pozostać tak długo, aż przestanie z niego wypływać ciecz, którą został zalany.

Osusz obudowę z wody za pomocą suchej ściereczki

Po odwróceniu laptopa warto również wytrzeć do sucha zewnętrzną część obudowy włącznie z ekranem i elementami, na których mogły się zebrać niewielkie ilości płynu (np. zawiasy matrycy czy gniazda). Zazwyczaj ilość cieczy usuniętej w ten sposób nie będzie duża, ale trzeba pamiętać, że każda kropla, która dostanie się do środka urządzenia, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Wiele laptopów posiada od spodu otwory wentylacyjne, którymi takie pozostałości po zalaniu w łatwy sposób mogą przeniknąć do najbardziej wrażliwych komponentów – warto zatem zredukować prawdopodobieństwo takiego zdarzenia do minimum.

Otwórz obudowę laptopa i zacznij usuwać zanieczyszczenia

Jeżeli osuszanie zalanego laptopa przebiegało sprawnie i bez żadnych problemów, na tym etapie działań ratunkowych trzeba podjąć decyzję co do oczyszczenia wnętrza urządzenia z resztek płynu. W przypadku, gdy nie czujemy się na siłach, by zrobić to samodzielnie albo obawiamy się, że w trakcie usuwania zanieczyszczeń uszkodzimy jakieś podzespoły, decyzja jest bardzo prosta – zalany laptop musi jak najszybciej trafić do profesjonalistów, którzy zajmą się nim we właściwy sposób. Kontakt do renomowanego serwisu, świadczącego tego rodzaju usługi na terenie Śląska (m. in. w Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej), znajduje się na końcu tekstu.

Czytelnicy, którzy chcą podjąć ryzyko i zająć się usuwaniem zanieczyszczeń na własną rękę, powinni zacząć od otwarcia obudowy zalanego laptopa. Instrukcje demontażu dla poszczególnych modeli laptopów można znaleźć w Internecie. Koniecznie też trzeba mieć na uwadze, że elektronika jest bardzo podatna na mikro wyładowania elektrostatyczne, jeśli więc nie posiadamy odpowiedniego wyposażenia w postaci odzieży ochronnej i narzędzi zabezpieczonych przed przenoszeniem ładunków elektrycznych, lepiej nie ryzykować. Każdy profesjonalny serwis komputerowy jest wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, więc oddając zalany laptop do serwisu mamy pewność, że nie ulegnie dalszym uszkodzeniom.

Jeżeli obudowa i inne podzespoły są już zdemontowane, pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest usunięcie ewentualnych resztek płynu, o ile są widoczne. Następnym krokiem jest dokładne obejrzenie poszczególnych elementów i identyfikacja zalanych miejsc – jeśli laptop został zalany czymkolwiek innym, niż woda, nie powinno stanowić to żadnego problemu: ślady będą dosyć dobrze widoczne.

W znakomitej większości przypadków laptopy są zalewane płynami, które mają w składzie cukier, tak więc wystarczy zaopatrzyć się w wodę destylowaną, by móc skutecznie usunąć pozostałości zalania z płyty głównej i innych elementów. Dobrym pomysłem jest także mieć pod ręką alkohol izopropylenowy na wypadek, gdyby jednak zanieczyszczenia nie dawały się usunąć samą wodą destylowaną. Jeśli od zalania nie upłynęło wiele czasu, raczej nie powinna pojawić się konieczność mechanicznego usuwania zanieczyszczeń. Gdyby jednak okazało się to konieczne, najlepiej używać jakiejś miękkiej szczoteczki albo pędzelka i nie przyciskać ich zbyt mocno do oczyszczanych elementów. W ten sposób unikniemy uszkodzenia bardziej wrażliwych podzespołów

Poczekaj, aż podzespoły wyschną, skręć obudowę i spróbuj włączyć!

Po dokładnym oczyszczeniu i usunięciu wszystkich zauważonych pozostałości po zalaniu komponenty laptopa należy zostawić w suchym i ciepłym miejscu, aby dobrze wyschły w naturalny sposób. Wszelkie próby przyspieszenia suszenia za pomocą suszarki do włosów czy innych podobnych metod (także podczas „pierwszej pomocy” tuż po zalaniu) mogą przynieść więcej szkód, niż pożytku. Dotyczy to szczególnie elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, jak zatrzaski, klawisze czy obejmy – w łatwy sposób odkształcają się pod wpływem strumienia gorącego powietrza, uniemożliwiając prawidłowe złożenie laptopa albo wręcz ulegają zniszczeniu, zwiększając sumaryczne koszty przywrócenia sprzętu do pełnej sprawności.

Z tego właśnie względu najlepszym pomysłem jest ułożenie rozmontowanego i oczyszczonego laptopa w suchym miejscu o dobrej wentylacji i pozostawienie go do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Aby nieco usprawnić proces wysychania podzespołów, można do osuszania ich wykorzystać fakt, że zwykły, biały ryż cechuje się wysoką higroskopijnością, czyli doskonale pochłania wilgoć. Osuszaną elektronikę zasypujemy cienką warstwą suchego, świeżego ryżu i co kilka godzin wymieniamy na nowy, usuwając poprzedni np. za pomocą odkurzacza ustawionego na delikatny ciąg.

Dopiero po upływie przynajmniej 24 godzin (a najlepiej 48) i upewnieniu się, że faktycznie wszystko jest już idealnie suche oraz że nie przeoczyliśmy żadnych zabrudzeń czy osadów, można zabierać się za ponowny montaż. Również na tym etapie zalecana jest szczególna ostrożność oraz korzystanie z instrukcji, aby uniknąć pomyłek lub nieprawidłowego podłączenia jakichś komponentów.

Po złożeniu laptopa należy sprawdzić, czy po samodzielnym oczyszczeniu wszystko działa poprawnie. Jeżeli uruchamianie laptopa przebiega bez problemów, gniazda funkcjonują prawidłowo, a klawiatura właściwie reaguje na wciskane klawisze, istnieje duża szansa, że laptop odzyskał sprawność. Jednak w większości przypadków po zalaniu klawiatura przestaje działać – klawisze nie reagują albo po ich wciśnięciu wyświetlane są dziwne znaki. Zwykle oznacza to konieczność wymiany klawiatury na nową.

Jeżeli jest to zbyt trudne, skontaktuj się ze specjalistami!

Samodzielne oczyszczanie i osuszanie zalanego laptopa w domowych warunkach nie jest zadaniem prostym oraz niesie ze sobą ryzyko dalszego uszkodzenia podzespołów znajdujących się wewnątrz obudowy. Pełną gwarancję całkowitego usunięcia zanieczyszczeń oraz ewentualnej naprawy komponentów zniszczonych daje jedynie zawiezienie zalanego laptopa (po wstępnym osuszeniu go) do wykwalifikowanego serwisu, zajmującego się tego typu usługami. Na terenie Śląska i Zagłębia (m. in. w Katowicach, Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu czy Sosnowcu) pełne spektrum napraw związanych z szeroko pojętym sprzętem elektronicznym oraz profesjonalną naprawę i oczyszczanie laptopów po zalaniach oferuje serwis ABC Komputery MESKOMP , z którego pracownikami konsultowaliśmy się podczas tworzenia tego poradnika.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3