Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Powstania śląskie 1919-1921" otwarta w Jaworznie. Plenerową wystawę przygotował IPN

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Otwarcie wystawy „Powstania śląskie 1919-1921" w Jaworznie. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Otwarcie wystawy „Powstania śląskie 1919-1921" w Jaworznie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KJ
W Jaworznie możemy podziwiać wyjątkową wystawę przygotowaną z okazji setnej rocznicy III powstania śląskiego. Wystawa plenerowa znajduje się obok rynku przy siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna. W czwartek, 20 maja, wystawa została oficjalnie otwarta.

Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich otwarta w Jaworznie

W tym roku przypada setna rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Z tej okazji Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zorganizował wystawę plenerową "Powstania śląskie 1919-1921". Ekspozycja przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach i we współpracy z Wojewodą Śląskim. Będziemy mogli zobaczyć je w różnych miastach w całym kraju, nie tylko w województwie śląskim.

W czwartek, 20 maja, o godz. 12 uroczyście otwarto wystawę plenerową na rynku w Jaworznie przy siedzibie Muzeum Miasta Jaworzna. Otwarcia dokonał dr Andrzej Sznajder - dyrektor Oddziału IPN w Katowicach oraz Monika Bryl - zastępca prezydenta Jaworzna. Po wystawie chętnych oprowadzała autorka wystawy Aleksandra Korol-Chudy (OBEN IPN Katowice). Wystawę w Jaworznie będziemy mogli oglądać do 6 czerwca. Jeśli wybieramy się w okolice centrum lub na rynek, to warto zajrzeć na ulicę Pocztową (odnoga prowadząca do i z rynku) i zapoznać się z wystawą.

Wystawa „Powstania śląskie 1919–1921” została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach w ramach projektu wystaw elementarnych Instytutu Pamięci Narodowej. Składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniej aspekty tej opowieści.

Wykorzystane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów: Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, Muzeum 2 Korpusu w Józefowie, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Francuskiej Biblioteki Narodowej, Biblioteki Śląskiej, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Grzegorza Grześkowiaka. Projektem graficznym i składem zajęli się Aleksandra Korol-Chudy (autorka) i Michał Bartłomowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto