Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie: za trzy miesiące wybierzemy

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Do wyborów prezydenckich pozostały niecałe trzy miesiące. Trwa kampania wyborcza, która staje się coraz bardziej gorąca. Tak zapewne będzie aż do 10 maja, gdy to przyjdzie nam zagłosować.

W bory Prezydenta RP odbędą się w tym roku 10 maja - w niedzielę. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7 do 21. W przypadku, gdyby żaden z kandydatów nie otrzymał ponad 50-procentowego poparcia, to dwa tygodnie później - 24 maja - odbyłaby się II tura. Do niej weszłoby dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.

Na najbliższe tygodnie kalendarz wyborczy przedstawia się następująco:
do 16 marca 2020 r.zawiadamianie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
do 23 marca 2020 r. powołanie okręgowych komisji wyborczych;
do 26 marca 2020 r. dokonywanie przez komisarzy wyborczych zmian w podziale na obwody głosowania i zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych;
do 26 marca 2020 r. do godz. 24:00 zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. w celu zarejestrowania.
Już teraz start w wyborach zadeklarowało 8 kandydatów: Andrzej Duda (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Szymon Hołownia (bezpartyjny), Robert Biedroń (lewica), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Piotr Liroy-Marzec (bezpartyjny), Jan Zbigniew Potocki (bezpartyjny).

Tak było pięć lat temu

Wybory w 2015 roku również odbyły się 10 maja. W pierwszej turze Andrzej Duda zdobył 34,76 proc. głosów i wyprzedził urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego poparło 33,77 procent.

W powiecie chodzieskim było inaczej. Tutaj Bronisław Komorowski wygrał i otrzymał na naszym terenie 48, 86 procent głosów, a Andrzej Duda - 22,64 procent. Bronisław Komorowski otrzymał największe poparcie w Chodzieży i gdyby wszystko zależało od chodzieżan, to wygrałby on już w pierwszej turze, otrzymał bowiem 50,35 procent głosów. Andrzej Duda otrzymał tutaj - 20,53 procent głosów. Najlepszy wynik Duda zdobył w Szamocinie - tam głosowało na niego 27,56 procent biorących udział w głosowaniu.

Frekwencja w I turze wyniosła w kraju 48,96 procent, natomiast w powiecie chodzieskim - 46,91 procent.

W II turze, która odbyła się 24 maja, w powiecie chodzieskim znowu wygrał Bronisław Komorowski z poparciem 66,61 procent, a na Andrzeja Dudę głosowało 33,39 proc. Największe poparcie Komorowski miał w Strzelcach, gdzie głos na niego oddało ponad 78 procent osób biorących udział w głosowaniu, a 71 procent w Adolfowie. Andrzej Duda miał największe poparcie w Lipiej Górze - 46 procent, ale i tam przegrał z Komorowskim - 54 procent.

Jak wiadomo to, że u nas Komorowski wygrał w skali kraju nic mu nie dało, gdyż wybory zakończyły się zwycięstwem Andrzeja Dudy (51,55%).Na Bronisława Komorowskiego głosowało 48,45 procent.

Kampania wyborcza była w naszym powiecie niemal niewidoczna. Kandydaci nas nie odwiedzali. Mało było również plakatów zarówno Bronisława Komorowskiego, jak i pozostałych kandydatów. Kampanię Andrzejowi Dudzie robił jednoosobowo Stanisław Tadej - to on rozdawał ulotki i rozwieszał plakaty.

Nasi prezydenci

W 1989 roku prezydenta wybrało Zgromadzenie Narodowe i godność ta przypadła Wojciechowi Jaruzelskiemu. W 1990 roku odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory Prezydenta RP. Były bardzo gorące. W drugiej turze wygrał Lech Wałęsa, pokonał Stanisława Tymińskiego, który pojawił się z ,,czarną teczką” i namieszał na scenie politycznej. Na Wałęsę głosowało ponad 74 procent głosujących. Już żaden kandydat nikt nie powtórzył tego wyniku.

W 1995 roku Lecha Wałesę pokonał Aleksander Kwaśniewski. On jako jedyny prezydent sprawował tę godność przez dwie kadencje. Reelekcję w 2000 roku zapewnił sobie już w pierwszej turze - uzyskał ponad 53 procent głosów. Kolejny kandydat, Andrzej Olechowski miał zaledwie 17 procent głosów.

W 2005 roku choć w pierwszej turze to Donald Tusk pokonał Lecha Kaczyńskiego (stosunek głosów 36,33 proc, do 33,10), to w drugiej turze tryumfował Lech Kaczyński uzyskał ponad 54-procentowe poparcie.

W wyniku śmierci prezydenta Kaczyńskiego w wypadku lotniczym 10 kwietnia 2010, w oparciu o przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej sprawowali tymczasowo marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a po jego wyborze na urząd Prezydenta RP i rezygnacji z funkcji marszałka marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Następnie obowiązki prezydenta wykonywał nowy marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna, aż do zaprzysiężenia nowego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W 2010 roku Bronisław Komorowski pokonał Jarosława Kaczyńskiego w drugiej turze, natomiast w 2015 musiał uznać demokratycznie wybranego Andrzeja Dudę.

Dodajmy, że wybory prezydenckie do 2010 roku odbywały się jesienią. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego zostały przesunięte na czerwca i tak od tego czasu wybory odbywają się na wiosnę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto