Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Własny kąt w kamienicy albo w bloku

Opr. Elżbieta Cegła
Ludwik Kostuś
Pierwszy kwartał bieżącego roku przyniósł wzrost popularności mieszkań mieszczących się w blokach z wielkiej płyty oraz kamienicach. Względem analogicznego okresu przed rokiem ich udział w transakcjach na rynku wtórnym podniósł się o odpowiednio 1,1 i 3 pkt. proc. - wynika z danych Home Broker o transakcjach zawieranych w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Sprzedaż i kupno mieszkań w budynkach wzniesionych z cegły do 2000 roku stanowiły prawie 40 proc. transakcji. Kolejne (udział w rynku na poziomie blisko 39 proc.) w hierarchii popularności zajęły mieszkania w betonowych blokach. Lokale współczesne, a więc te, które zbudowano po 2000 roku, cieszyły się najmniejszą popularnością - stanowiły one co piątą zawartą transakcję (21,5 proc.).

Home Broker cyklicznie monitoruje strukturę transakcji zawieranych na rynku wtórnym w podziale na trzy segmenty: wielką płytę, mieszkania w budynkach z cegły wzniesionych przed 2000 rokiem (w dużym uproszczeniu chodzi o kamienice) oraz mieszkania współczesne w budynkach zbudowanych po 2000 roku. Badanie przeprowadzono na podstawie danych o transakcjach na pięciu największych rynkach. Podobna sytuacja panuje więc pod tym względem w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście.

Popularność mieszkań w blokowiskach z wielkiej płyty wynika przede wszystkim z ich niskiej ceny za stosunkowo sporą powierzchnię. Technologia ta ma jednak sporo wad: krzywe ściany, problemy z wentylacją, akustyką i termoizolacyjnością, wielu wątpi też w trwałość budynków, obawiając się niskiej jakości połączeń między płytami. Za przemawia za to świetnie rozwinięta infrastruktura społeczna, dużo zieleni, dobre połączenia komunikacyjne.
Podobne motywy przemawiają za kupnem używanego mieszkania w kamienicy, zwłaszcza że w ostatnim kwartale przeciętna cena transakcyjna lokali w tego typu budynkach różniła się zaledwie o kilka procent od tych w blokach z wielkiej płyty. Relatywnie niewiele trzeba więc było dopłacić, aby otrzymać lokal w bardziej cenionym budownictwie.

Od sześciu miesięcy widać natomiast spadek udziału budownictwa współczesnego w ogólnej liczbie transakcji mieszkaniami używanymi - z 35 do 21,5 proc. w I kwartale br. Powodem może być cena - wyższa o ponad 20 proc. od przeciętnej ceny metra mieszkania w betonowym bloku. Ponadto ten segment rynku wtórnego jest najmocniej narażony na sporą konkurencje ze strony deweloperów sprzedających na rynku pierwotnym, gdzie poziom cen jest niższy. Przewagą mieszkań zbudowanych po 2000 roku jest jednak to, że nie trzeba czekać na ich zbudowanie, a ponadto często są wykończone w takim standardzie, że wymagają jedynie odświeżenia, a nie kompletnego wykończenia.

Wybieramy Superkota! Zgłoś swojego zwierzaka i zgarnij dla niego nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto