Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Jaworznie odsłonięto pomnik bezdomnego Włodka

Redakcja
W sobotę we Wspólnocie Betlejem w dzielnicy Dąbrowa Narodowa odbyło się odsłonięcie pomnika bezdomnego Włodka
W sobotę we Wspólnocie Betlejem w dzielnicy Dąbrowa Narodowa odbyło się odsłonięcie pomnika bezdomnego Włodka Kacper Jurkiewicz
Pan Włodek był zwykłym człowiekiem, który zbłądził. Miał jednak siłę, by uczyć się na swoich błędach i wyjść na prostą. Był miły oraz pomocny. W Jaworznie odsłonięto właśnie jego pomnik.

Życie nie rozpieszczało pana Włodka. Gdy zmarli jego rodzice popadł w alkoholizm. Miał spory problem, a jego dom stał się pijacką meliną. Pewnego dnia ktoś zaprószył tam ogień i dom spłonął. To nie koniec nieszczęść, jakie go spotkały. Gdy szedł do pracy stracił nogę pod kołami pociągu. Bezdomny i poszkodowany nie załamał się i wyszedł na prostą. Trafił do Wspólnoty Betlejem, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia, pomagał gdy tylko mógł.

- Pan Włodek był bardzo lubiany. Był to człowiek pogodny i życzliwy, zawsze chętny do rozmowy. Codziennie rano zamiatał ulicę przed Wspólnotą Betlejem, niezależnie czy było to lato czy zima - powiedział ksiądz Mirosław Tosza - Włodek to tzw. człowiek Google Maps. Ilekroć obok Wspólnoty Betlejem przejeżdżał samochód fotografujący ulice, to Włodek pojawiał się na zdjęciu – dodaje.

To prawda. Chociaż Włodek Mostownik już nie żyje, cały czas możemy zobaczyć go jak z miotłą sprząta na jednej z jaworznickich ulic.

- Włodek był bardzo miłym człowiekiem. Emanowała od niego dobroć, był jednak skryty i rzadko mówił o swojej przeszłości. Był bardzo sumienny i starannie wykonywał swoje obowiązki. Wszyscy go tutaj znali i mówili, że dzięki niemu mamy najczystszą ulicę w Dąbrowie Narodowej - mówi pan Sylwek, były mieszkaniec Wspólnoty Betlejem, który znał się z panem Włodkiem cztery lata.

Pomnik ma być symbolem dźwignięcia się po ciężkich chwilach w życiu. Będzie symbolizować wszystkich, którzy mieli odwagę rozpocząć na nowo życie po wielu nieszczęściach. Stworzył go absolwent ASP w Krakowie, Konrad Koch. Pomnik stanął we Wspólnocie Betlejem w jaworznickiej dzielnicy Dąbrowa Narodowa. Pan Włodek z brązu wita każdego, kto się tutaj zjawi. Rzeźba trzyma w jednej ręce miotłę, a drugą dłonią uchyla czapkę na znak powitania.

Wykonanie pomnika kosztowało 45 tysięcy złotych. Pieniądze pozyskiwano z różnych zbiórek oraz akcji.

- Do tej pory udało nam się zebrać 37 tysięcy złotych. Ze zbiórki internetowej uzyskaliśmy ponad 4 tysiące. Mamy także sporą kolekcję różnego złomu, który zostanie później sprzedany. Chcemy jednak najpierw zrobić zdjęcie pięknej mozaiki z rzeczy, które nam przekazano. To będzie taka pocztówka w podzięce za dary - mówi ksiądz Tosza.

Odsłonięcie pomnika nastąpiła w sobotę 25 maja. W uroczystości uczestniczyli duchowni, władze miasta, mieszkańcy dzielnicy oraz zaproszeni goście. Ciepło słowa o panie Włodku opowiedzieli jego znajomi Janek oraz „Koniu”. Głos zabrał także rzeźbiarz Konrad Koch.

Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił pomnik. Następnie piosenkę o Wspólnocie Betlejem zagrał i zaśpiewał Aleksander Tura.

Następnie odbyła się msza święta w intencji Włodka oraz ks. Toszy, który obchodził 25-lecie święceń kapłańskich. Po mszy wystąpi Antonina Krzysztoń.

Natomiast w niedzielę o godz. 18 w MDK przy ul. Inwalidów Wojennych 2 odbędzie się płatny koncert Zespołu Raz Dwa Trzy. Bilety kosztują 90 oraz 100 zł. Po koncercie odbędzie się zbiórka charytatywna na pokrycie kosztów pomnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto