Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W domu Betlejem w Jaworznie już niedługo na dachu wyrosną drzewa. Nie wierzycie? Przeczytajcie!

Anna Zielonka
Kto myśli, że Betlejem to dom, w którym mieszkają samotni i nieszczęśliwi ludzie, jest w błędzie. Kiedyś bezdomni, uzależnieni od używek, osamotnieni mężczyźni i kobiety dziś tryskają radością i chcą nią zarazić również innych. Razem z księdzem Mirosławem Toszą, opiekunem duchowym Wspólnoty Betlejem, chcą tę radość wyrazić również w... architekturze. Planują więc remont budynku, w którym mieści się Betlejem.

Blisko stuletni dom w Dąbrowie Narodowej był przez ponad 80 lat siedzibą szkoły, a osoby zagubione i bezdomne skupia w sobie od kilkunastu lat.Remont będzie niecodzienny. Bowiem zamiast zwykłego odświeżenia elewacji, mieszkańcy chcą odnowić dom na styl budynków projektowanych przez słynnego artystę, zmarłego już Friedensreicha Hundertwassera. Jego dzieła możemy zobaczyć w wielu krajach. Najsłynniejszy jest Hundertwasserhaus (czyli Dom Hundertwassera). To kompleks mieszkalny zlokalizowany w Wiedniu. Inne znane to Kościół Św. Barbary w Bärnbach, Spalarnia śmieci w Spittelau czy Oddział onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Grazu.

- Budynki zaprojektowane przez Hundertwassera cechują się asymetrią i bogactwem kształtów. Na dachach, balkonach, ba, nawet w oknach, rosną drzewa i krzewy, powstają ogrody. Bowiem w jego domach również drzewa są lokatorami. Chodzi o to, aby zwrócić przyrodzie miejsce, które zostało jej odebrane, gdy doszło do budowy domu - tłumaczy ks. Mirosław Tosza. - W budynkach artysty znajdziemy różnej wielkości okna, kolorowe kolumny, kopuły i bajeczne mozaiki z ceramicznych płytek - dodaje duchowny. Styl Hundertwassera to swego rodzaju filozofia, podejście do świata, bliskiego przyrody, harmonii, a jednocześnie wyraz wyjątkowości każdego człowieka. I właśnie elementy tego stylu mają znaleźć się w Betlejem.

Ale spokojnie. Budynek po remoncie na pewno nadal zachowa cechy przypisane mu od momentu powstania w 1913 roku, a projekt będzie konsultowany z konserwatorem zabytków. - Planujemy za to odnowić jego fasadę, wyczyścić cegły i dodać domowi blasku - wyjaśnia ks. Mirosław. - Elementy architektury Hundertwassera będą wprowadzone dyskretnie - zapewnia.

W planach jest wymiana okna kaplicy z kwadratowego na okrągłe z witrażem, który kolorami ma symbolizować Trójcę Świętą. Na dachu nad kaplicą zostanie zamieszczona kopuła z krzyżem. Od witraża ma odchodzić ceramiczna stróżka, która będzie spływać ku dołowi i oznaczać zstąpienie na ziemię Chrystusa.

Mieszkańcy Betlejem odnowią też dachówki. Część z nich, koloru zielonego, będzie imitować korony drzew. Ściany u podnóża budynku też będą oklejone dachówkami. Chodzi o to, aby pokazać, że góra i dół tworzą jedną całość. Domownicy myślą też o dobudowaniu ganku z zadaszeniem i czterema ceramicznymi kolumnami, symbolizującymi czterech ewangelistów. Na daszku ganku mają rosnąć... prawdziwe drzewa. Poza tym miejsce nad każdym oknem zostanie opatrzone ceramiczny dekor, którego kolor wybiorą sobie poszczególni domownicy. Boki domu będą zaokrąglone, tak aby budynek przypominał namiot.

- Tak już jest, że domy dla ludzi ubogich i po przejściach są skromne i niezbyt ładne. My chcemy to zmienić i pokazać, że Betlejem ma duszę, która przyciąga ludzi do siebie i tym samym do Boga, którego nasza wspólnota stawia na pierwszym miejscu - kontynuuje ks. Mirosław. - Styl Hundertwassera symbolizuje to, że każdy człowiek jest jednostką niepowtarzalną , oryginalną, a dom w którym mieszka wyraża jego samego. Betlejem też jest oryginałem i skupia ludzi , którzy są indywidualnościami - dodaje.

To jednak nie koniec planów. Zagospodarowany ma zostać również ogród, w którym znajdzie się fontanna. Będzie to miejsce dla rodzin na sobotnie i niedzielne spacery. W miejscu dawnej sali gimnastycznej pojawi się też dodatkowy budynek, też w stylu Hundertwassera, z drzewami na dachu. Znajdą się w nim kawiarnia i sala do spotkań. - Betlejem coraz bardziej staje się miejscem nie tylko dla ludzi po przejściach. Zapraszamy tu też inne osoby. Wszyscy mogą korzystać z przebywania we wspólnocie. A remont ma też niejako połączyć dawną funkcję domu, jaką szkoła pełniła dla lokalnej społeczności, i obecną, czyli służby dla ludzi w potrzebie -mówi ksiądz.

Model projektu stworzy Jan Pająk, przyjaciel domu. Teraz ludzie z Betlejem skupiają się zbieraniu funduszy od sponsorów, z własnej kieszeni od przyjaciół domu. Prowadzą rozmowy ze współpracownikiem Hunderwassera, z którym będzie konsultowany projekt. Remont ma zakończyć się za rok. Materiały będą nowe i z recyklingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto