VII Półmaraton Dąbrowski: rekordowa liczba uczestników!

PAS
VII Półmaraton Dąbrowski zgromadził w tym roku rekordową liczbę uczestników
VII Półmaraton Dąbrowski zgromadził w tym roku rekordową liczbę uczestników PAS
VII Półmaraton Dąbrowski. Rekordowa liczba ponad 1100 biegaczy z woj. śląskiego, ale też całej Polski i zagranicy, wzięła udział w VII Półmaratonie Dąbrowskim. Dotychczas największa liczba uczestników to niecałe 800 osób. W tym roku w niedzielę trasę najszybciej pokonali Sergii Okseniuk z Ukrainy, który już wcześniej także triumfował w tej imprezie oraz Ewa Kucharska z Pszczyny.

Dobra zabawa wokół Hali Widowiskowo-Sportowej Centrum w Dąbrowie Górniczej trwała już od godzin porannych. Wcześniej bowiem przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych rywalizowali na znacznie krótszych dystansach (do 600 metrów), ale tutaj także nie brakowało zaangażowania i ostrej rywalizacji. Najmłodsi startowali wspólnie z rodzicami. To sprawiła, że liczba uczestników „Biegu Skrzata” wyniosła także rekordowe 900 osób. W kategorii najstarszych biegaczek zwyciężyła Justyna Rogala ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Dąbrowie Górniczej. – Trenuję bieganie, właśnie na dystansach 600 i 1000 metrów. Mam już kilka sukcesów, a to wszystko dzięki pani Dorocie Przewieźlik, która się nami opiekuje i nas trenuje. Dziś biegło się całkiem przyjemnie – powiedziała na mecie Justyna Rogala.

VII Półmaraton Dąbrowski: Ukraińcy znów na czele

W tym roku pięć pierwszych miejsc (wyniki wstępne) zajęli reprezentanci Ukrainy. Najszybciej trasę nieco ponad 21 km pokonał Sergii Okseniuk w czasie 1 godzina 6 minut i 48 sekund. – W Dąbrowie Górniczej zawsze biega się dobrze. To impreza na europejskim poziomie, a rywale zawsze dopingują do jak największego wysiłku. Cieszę się bardzo z wygranej – stwierdził zwycięzca VII Półmaratonu Dąbrowskiego, którego trasa tradycyjnie wiodła malowniczymi zakątkami Dąbrowy Górniczej, m.in. wokół jezior Pogoria. Drugi na mecie zameldował się Sergii Rybak (czas 1 godzina 7 minut 21 sekund), a trzeci Paulo Olinyk (czas 1 godzina 8 minut 7 sekund).

Jako pierwszy z Polaków linię mety jako szósty przebiegł Paweł Nawrot ze Świętochłowic. Siódmy był Wojciech Gajny z Bielska-Białej. Najszybszy przedstawiciele Zagłębia, to z kolei Andrzej Nowak z Sosnowca. Był ósmy. – W czasie ostatnich dwóch tygodni to już dla mnie trzecia impreza, tak więc trochę brakło sił, by osiągnąć lepszy wynik. Wygrałem bieg w Brzeszczach, startowałem tydzień temu w Sosnowcu. Tak więc trzeba będzie o tym pamiętać za rok, by odpocząć i nieco lepiej rozłożyć siły – przyznał sosnowiczanin. Najlepszy z dąbrowian był natomiast Sławomir Stąpor, który wygrał także klasyfikację w kategorii wiekowej M40. Klasyfikację M50 wygrał Krzysztof Hangiel z Sosnowca, M60 Jarosław Kwieciak z Dąbrowy Górniczej (drugi był Henryk Górak, a trzeci Wiesław Książek – oboje z Tychów), a M70 Piotr Mikołajczyk z Będzina. Tu drugi był Werner Legomiński z Mysłowic, a trzeci Edward Tyka ze Świętochłowic.

Wśród pań najlepsza z czasem 1 godzina 23 minuty była Ewa Kucharska z Pszczyny. – Z wyniku nie mogę być zadowolona, ale ze zwycięstwa jak najbardziej. Miałam startować w mistrzostwach Polski w maratonie, ale nie pozwoliły mi na to problemy zdrowotne. Postanowiłam więc sprawdzić się na krótszym dystansie i okazało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Startowałam tutaj pierwszy raz, ale trasa jest całkiem ciekawa – mówiła Ewa Kucharczyk. Drugie miejsce zajęła Svitlana Olinyk z Ukrainy, a trzecie Aneta Szecówka z Biskupic. Czwarte miejsce zajęła Daria Jałowiecka z Katowic, piąte Monika Suchogórska z Dąbrowy Górniczej, a siódme Edyta Wilk, także z Dąbrowy Górniczej. Ósma była Beata Adamczyk-Nowak z Bytomia (wygrała klasyfikację kobiet K40), a 10 Paulina Smyrek z Chorzowa. Klasyfikację kobiet M59 wygrała natomiast Dorota Szeszko z Bytomia, wyprzedzając Magdalenę Oleś z Dąbrowy Górniczej.

W VII Dąbrowskim Półmaratonie, tradycyjnie bardzo dobrze przygotowanym przez Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, brali też udział amatorzy nordic-walking. Nie zabrakło też tradycyjnego „Biegu VIP-ów” Wyniki dostępne są na portalu: sts-timing.pl oraz maratonypolskie.pl