Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa o współpracy Jaworzna z KSSE podpisana. Jaworznicki Obszar Gospodarczy szuka inwestorów. Co z Izerą?

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
4 sierpnia władze Jaworzna i prezesi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali umowę o współpracy. Ma ona zapewnić aktywizację gospodarczą, w tym pozyskanie inwestorów do Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W strefie parku przemysłowego o powierzchni ponad 350 ha ma powstać między innymi fabryka Izery.
4 sierpnia władze Jaworzna i prezesi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali umowę o współpracy. Ma ona zapewnić aktywizację gospodarczą, w tym pozyskanie inwestorów do Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W strefie parku przemysłowego o powierzchni ponad 350 ha ma powstać między innymi fabryka Izery. UM Jaworzno
4 sierpnia władze Jaworzna i prezesi Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali umowę o współpracy. Ma ona zapewnić aktywizację gospodarczą, w tym pozyskanie inwestorów do Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W strefie parku przemysłowego o powierzchni ponad 350 ha ma powstać między innymi fabryka Izery.

Umowę o współpracy 4 sierpnia parafowali Paweł Silbert, prezydent Jaworzna oraz Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wraz z Moniką Bryl, wiceprezes KSSE. Umowa stanowi kolejny krok związany z rozwojem Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, a co za tym idzie, pozyskaniem inwestorów do jaworznickiej strefy i stworzeniem w mieście nowych miejsc pracy.

– Jaworznicki Obszar Gospodarczy, to wielkie przedsięwzięcie dla miasta. Wsparcie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, daje miastu szansę na dotarcie do szerokiego grona inwestorów, którzy szukają odpowiedniego miejsca na zlokalizowanie swojego biznesu – powiedział podczas wydarzenia Paweł Silbert.

Potencjał JOG

Podpisana umowa obliguje KSSE do poszukiwania nowych inwestorów i aktywizacji terenów w Jaworznickim Obszarze Gospodarczym oraz przygotowania nieruchomości do sprzedaży od strony formalnej. Teren poprzemysłowy, w przeszłości związany z działalnością górniczą, według KSSE jest obszarem o potencjale porównywalnym do podstrefy gliwickiej.

-Jaworznicki Obszar Gospodarczy jako teren poprzemysłowy posiada ogromny potencjał do zagospodarowania. Zależy nam na tworzeniu nowych terenów dla inwestycji zaawansowanych technologicznie, które są niezwykle ważne w kontekście transformacji energetycznej – mówił podczas spotkania Janusz Michałek, prezes KSSE.

Pełne zagospodarowanie (w znaczeniu zabudowy przez inwestorów) jaworznickiej strefy w przybliżeniu zajmie 10 lat. W nowych przedsiębiorstwach ma docelowo powstać ok. 12,5-13 tys. miejsc pracy.

W głównym planie Izera, ale niekoniecznie

Przypomnijmy, że teren JOG-u w głównej mierze związany jest z budową fabryki Izery, gdzie produkowany ma być polski samochód elektryczny. Póki co, inwestycja, która zakładała wystartowanie produkcji w 2024 r., opóźnia się. W lutym 2022 r. sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pozytywnie zaopiniowała wniosek, dotyczący wymiany gruntów pomiędzy Lasami Państwowymi a Gminą Miasta Jaworzna, a Rada Miejska w Jaworznie na sesji nadzwyczajnej przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Wojska Polskiego – Północ”. Wymiana nieruchomości gruntowych między Gminą Jaworzno a Lasami Państwowymi, którą umożliwiła sejmowa specustawa, dokonała się 4 lipca 2022 r., ustanawiając samorząd Jaworzna właścicielem terenu. Umowa z 4 sierpnia jest kolejnym punktem planu zagospodarowania Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. Utworzenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego i budowę fabryki Izery włączono do parafowanej 28 kwietnia 2021r. przez stronę rządową i związkową umowy społecznej dla górnictwa, plasując je wśród strategicznych przedsięwzięć Krajowego Planu Odbudowy. Czy fabryka Izery ostatecznie w tym miejscu powstanie? Dla Jaworzna ta inwestycja jest ważna, ale nie wydaje się koniecznością. Jaworznicka strefa przemysłowa to duży obszar poprzemysłowy o regularnym kształcie. Usytuowany w pobliżu węzła drogi ekspresowej S1, jest świetnie skomunikowany z Krakowem i Metropolią GZM. Stanowi zatem atrakcyjny teren dla inwestycji biznesowych. W przypadku niezrealizowania na tym terenie budowy fabryki samochodów elektrycznych, szanse aktywizacji Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego nie zostaną przekreślone. Potencjał miejsca zapewne utoruje sobie drogę w kierunku alternatywnych inwestycji, nadal pozostając „kołem zamachowym” gospodarczego rozwoju miasta i regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto