Uczniowie zaczynają praktyki zawodowe w zakładach górniczych Tauron

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Uczniowie zaczynają praktyki zawodowe pod okiem fachowców z Tauron Wydobycie Tauron
Jedni mają wakacje, a inni szkolą się do przyszłego zawodu. W zakładach górniczych Tauron Wydobycie rozpoczęły się praktyki zawodowe. Uczniowie szkolą się w ZG Sobieski, ZG Brzeszcze i ZG Libiąż.

Praktyki zawodowe w Tauron Wydobycie

Tauron Wydobycie współpracuje blisko z wieloma szkołami, co zaowocowało otwarciem aż 24 klas partnerskich. Rok szkolny 2019/2020 zakończyło 340 uczniów. Najlepsi z nich rozpoczęli wakacyjne praktyki zawodowe w zakładach górniczych Tauronu.

Dzięki tej współpracy wykwalifikowani uczniowie mogą znaleźć później prace w Tauronie. Od 2010 roku w Tauron Wydobycie zatrudniono 243 absolwentów klas objętych patronatem.

- Korzystając z nowoczesnych modeli kształcenia wspieramy i rozwijamy szkolnictwo zawodowe. Uczniowie mogą nabyć umiejętności praktyczne w rzeczywistym środowisku pracy, odbywając praktyki na terenie zakładów górniczych w Jaworznie, Libiążu i w Brzeszczach, gdzie stworzone zostały specjalne stanowiska szkoleniowe – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Uczniowie, którzy uczą się w klasach partnerskich chodzą do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, Zespołu Szkół w Libiążu oraz do Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach.

W roku szkolnym 2019/2020 w klasach patronackich Spółki w specjalnościach technik górnictwa podziemnego, technik mechanik, technik elektryk, technik mechatronik, technik elektronik kształciło się 340 uczniów. Z nich wyróżniono 36 uczniów.

- W trakcie roku szkolnego systematyczna korelacja zajęć praktycznych z zawodowymi przedmiotami teoretycznymi oraz liczne spotkania z przedstawicielami szkół, wzajemne współdziałanie, bieżąca wymiana spostrzeżeń z przebiegu zajęć praktycznych - przyczyniają się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych przyszłych absolwentów szkół zawodowych – mówi Simona Smugowska, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie.

Zakończyła się już nauka w szkole, trwa nauczenie zawodu podczas wakacyjnych praktyk. W ZG Janina rozpoczęły się praktyki uczniów Zespołu Szkół w Libiążu, które z uwagi na sytuację epidemiczną nie odbyły się w trakcie roku szkolnego.

Zakład Górniczy Sobieski udostępni z kolei infrastrukturę specjalistycznych stanowisk szkoleniowych do przeprowadzenia zaległych egzaminów zawodowych dla uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie.

Wprowadzono także odpowiednie środki bezpieczeństwa. Wszyscy uczniowie rozpoczynający praktyki muszą legitymować się zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

Jednym z najlepiej wyposażonych obiektów szkoleniowych w zakładach górniczych jest sztolnia szkoleniowa w ZG Janina.
Wyrobiska sztolni przystosowane są do przeprowadzania zajęć praktycznych oraz egzaminów kwalifikacyjnych w zawodzie górnik podziemnej eksploatacji złóż oraz technik górnictwa podziemnego.

To tam tegoroczni praktykanci zdobędą praktyczne umiejętności oraz niezbędną wiedzę na temat pracy górniczej w wyrobiskach dołowych. Oprócz zajęć praktycznej nauki zawodu, kilka stanowisk w sztolni przystosowanych zostało dla potrzeb przeprowadzenia części praktycznej egzaminu państwowego potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik górnictwa podziemnego.

Czym jest Fundusz Odbudowy i Krajowy Plan Odbudowy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie