Wycieczki rowerowe w okolicy Jaworzna
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 8 km od Jaworzna, które wypróbowali inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz na wyprawę, sprawdź, jaka będzie pogoda. W sobotę 14 maja w Jaworznie ma być 23°C. Nie powinno padać. W niedzielę 15 maja w Jaworznie ma być 23°C. Nie będzie padać.
🚲 Trasa rowerowa: Jaworzno -- Gorzeń Górny
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 137,06 km
- Czas trwania wyprawy: 12 godz. i 4 min.
- Przewyższenia: 129 m
- Suma podjazdów: 631 m
- Suma zjazdów: 638 m
AlterSpider poleca trasę rowerzystom z Jaworzna
Dziś Jawo On Tour atakuje Dwór Emila Zegadłowicza
Późnoklasycystyczny dwór jest obiektem o znacznych wartościach architektonicznych.Otaczający go malowniczy park krajobrazowo-leśny z drzewami o wymiarach pomnikowych ma duże walory przyrodniczo-krajobrazowe.
Rezydencja jest ważnym zabytkiem dla historii społeczności lokalnej i polskiej kultury okresu 20. lecia międzywojennego. Obecnie jest ponadregionalną placówką muzealną w której eksponowane są dzieła polskich artystów z tamtego czasu.
Historia
Gorzeń lokowany został prawdopodobnie na prawie niemieckim po 1333 roku. W 2. połowie XV w. wieś należała do Gorzeńskich herbu Topór. W późniejszych czasach miała przeważnie współwłaścicieli, którzy często się zmieniali. W 1. połowie XIX w. wieś została podzielona na Gorzeń Górny i Gorzeń Dolny. W 1873 r. większą część gruntów w Gorzeniu Górnym rozparcelowano. W 1876 r. posiadłość „Gorzeń Górny Dwór”, o powierzchni 17 ha, zakupił Tytus Zegadłowicz, nauczyciel z gimnazjum w Wadowicach. Dwór zbudowany został w 3. ćw. XVIII w. przez ówczesnego właściciela wsi Franciszka Skorupkę-Padlewskiego. Pierwotnie była to budowla parterowa, wzniesiona na planie prostokąta, z ryzalitami od frontu i od tyłu, z sienią przechodnią. Rozbudowę rezydencji zapoczątkował na przełomie XVIII/XIX w. Jakub Lippman Huppert, a kontynuowali jego spadkobiercy. Późnoklasycystyczny charakter nadała budowli przebudowa prowadzona około połowy XIX w. (m.in. nadbudowano wtedy piętro). Po 1876 r. Tytus Zegadłowicz przeprowadził generalny remont i przekształcił znacznie zniszczony budynek, w którym mieściła się karczma (m.in. dobudowano wtedy do fasady czterofilarowy ganek z balkonem i ganek przy ścianie szczytowej). W 1908 r. dwór stał się formalnie własnością syna Tytusa, Emila Zegadłowicza (1888-1941), znanego w dwudziestoleciu międzywojennym poety, prozaika, dramatopisarza i kolekcjonera dzieł sztuki. W tym okresie dwór był ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Spotykali się tutaj m.in. członkowie założonej przez Zegadłowicza regionalistycznej grupy literacko-plastycznej „Czartak”, która nazwę swoją wzięła od domniemanej średniowiecznej strażnicy obronnej nad Skawą w pobliskim Mucharzu. W dworze gościli także m.in. Leon Kruczkowski, Gustaw Morcinek, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Vlastimil Hofman, Stefan Jaracz i Witold Hulewicz. Emil Zegadłowicz zgromadził tutaj bogate zbiory w postaci dzieł malarskich i rzeźbiarskich wybitnych twórców polskich okresu międzywojennego, a także liczne prace wykonane przez beskidzkiego rzeźbiarza ludowego Jędrzeja Wowrę. Część tych dzieł sztuki zrabowali Niemcy w czasie II wojny światowej, ale szczęśliwie ocalały zbiory grafiki i malarstwa, wyposażenie dworu i część rękopisów. W 1946 r. żona Emila Zegadłowicza, Maria i jego córka Atessa uporządkowały zachowane zbiory i zorganizowały w dworze prywatne muzeum biograficzne pisarza. Ekspozycje powiększono w 1967 r. W 1980 r. wystawę zamknięto z powodu konieczności remontu budynku, który trwał kilkanaście lat. Dzięki powołaniu w 1993 r. Fundacji Czartak stało się możliwe w 1995 r. ponowne udostępnienie zwiedzającym zbiorów Emila Zegadłowicza.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Jaworzno -- Doliny Racławki i Kobylańska
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 133,12 km
- Czas trwania wyprawy: 11 godz. i 11 min.
- Przewyższenia: 197 m
- Suma podjazdów: 1 109 m
- Suma zjazdów: 1 149 m
AlterSpider poleca trasę mieszkańcom Jaworzna
Dziś próba sił czyli Walka z samym sobą w deszczu.
Rezerwat przyrody Dolina Racławki – krajobrazowy rezerwat przyrody o powierzchni 473,92 ha, znajdujący się w Dolinie Racławki, nad rzeką Racławka w powiecie krakowskim. W całości położony na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz w obszarze Natura 2000 PLH120005 Dolinki Jurajskie. Utworzony został w 1962 r. na powierzchni 62,29 ha, a po powiększeniu w roku 1990[5] stał się największym rezerwatem w województwie małopolskim. Obejmuje dno doliny oraz przyległe partie zboczy na odcinku ponad 3 km, między skrajem wsi Paczółtowice a Dubiem (gdzie wpływa potok Szklarka z pobliskiej Doliny Szklarki tworząc odtąd rzekę Rudawka).
Zbocza doliny są bardzo strome, miejscami skaliste (niżej karboński wapień węglowy, wyżej wapień górnojurajski oraz wapień dewoński). Całą dolinę pokrywa las bukowy (trzy typy buczyn: karpacka, ciepłolubna i kwaśna) oraz lasy grądowe (grab z innymi domieszkami), a także łęgi olszowe. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 27 gatunków roślin chronionych, m.in.: buławnik mieczolistny, kruszczyk szerokolistny, pokrzyk wilcza jagoda, widłak goździsty, żłobik koralowy, śnieżyczka przebiśnieg, orlik pospolity. Rośnie tutaj najpiękniejszy spośród „polskich” storczykowatych – obuwik pospolity. Znajdują się tu pomniki przyrody (3 buki, lipa). Dość obfity potok Racławka płynie bystro, tworzy jary, baseniki i niewielkie wodospady lub bystrza. Przy wylocie wąwozu Stradlina zasila go wydajne Źródło Bażana.
Największe wyodrębnione skały to: Opalona, Skałka z Nyżą. Łom Hrabski i grupa Skał nad Boiskiem. Grupa skał znajduje się również w Wąwozie Żarskim. Wapienne podłoże powoduje, że w rezerwacie występuje wiele jaskiń i schronisk. M.in. są to: Jaskinia Racławicka, Jaskinia Beczkowa, Jaskinia Żarska, Jaskinia Żarska Górna, Jaskinia bez Nazwy, Schronisko Żarskie Pierwsze, Schronisko Żarskie Drugie, Schronisko Żarskie Trzecie, Schronisko Żarskie Czwarte i Schronisko Żarskie Małe.
U wylotu doliny, na jej zachodnich zboczach w wąwozie Zbrza znajduje się Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu Dubie
Dolina Kobylańska, zwana również rzadziej Doliną Karniowską, Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim.
Jest to dolinka długości około 4 km, znajdująca się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20 km od Krakowa. Położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej i jest jedną z dolin wchodzących w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Dolina znajduje się na Wyżynie Olkuskiej, a jej wylot dochodzi do Rowu Krzeszowickiego[3]. Najwyższe wzgórza w rejonie Gzylowej Skały wznoszą się na wysokość 455 m n.p.m. natomiast wylot doliny ma rzędną 300 m n.p.m.
Wylot Doliny Kobylańskiej znajduje się na północnych krańcach zabudowań wsi Kobylany. Dojść można ulicą asfaltową wybudowaną w 2012 roku. Poprzednio do doliny prowadziła ścieżka z płyt betonowych, ułożonych obok koryta potoku Kobylanka mającego źródła w tej właśnie dolinie. Koryto tego potoku było równocześnie drogą dojazdową dla okolicznych mieszkańców (dla innych zakaz wjazdu). Do doliny od strony zachodniej prowadzi specjalna ścieżka z parkingu położonego przy drodze do Będkowic. Na początek doliny prowadzi droga z parkingu w centrum Będkowic.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Jaworzno - Zamek Będzin
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 45,91 km
- Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 27 min.
- Przewyższenia: 74 m
- Suma podjazdów: 255 m
- Suma zjazdów: 256 m
Trasę rowerową mieszkańcom Jaworzna poleca AlterSpider
Trasa miła łatwa i przyjemna. Celem zamek w Będzinie.Trochę przyrody na początku, powrót standardową drogą. Ogólnie wycieczka przed lub po obiadku. :)
Królewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4,5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956.
Zamek królewski położony był w drugiej połowie XVI wieku w powiecie proszowskim województwa krakowskiego
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🚲 Trasa rowerowa: Traska na 3 Maja :)
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 41,84 km
- Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 2 min.
- Przewyższenia: 71 m
- Suma podjazdów: 272 m
- Suma zjazdów: 271 m
Rowerzystom z Jaworzna trasę poleca AlterSpider
Łatwa rekreacyjna wycieczka z pięknymi widokami polecam.
Nawiguj
🚲 Trasa rowerowa: Dookoła Jaworzna
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 51,49 km
- Czas trwania wyprawy: 6 godz. i 44 min.
- Przewyższenia: 108 m
- Suma podjazdów: 605 m
- Suma zjazdów: 605 m
JacekG155 poleca trasę rowerzystom z Jaworzna
Szlakami rowerowymi dookoła Jaworzna i Zalewu Dziećkowice.
Start i koniec przy Geoparku utworzonego w kamieniołomie pod Sodową Górą.
Trasa przebiega głównie przez lasy i tereny zielone.
Nad zalewem Dziećkowice możliwość kąpieli. W sezonie czynne bary.
W Chełmku polecamy lokal "Ptyś cafe" gdzie można nie tylko skosztować lodów, ale też coś konkretnego.
Spod góry Grodzisko widoki na okolicę aż po Beskidy z Babią Górą, Pilskiem, Beskidem Śląskim i Małym.
Nawiguj
Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

jeep
JE-C28L-KY Rower elektryczny JEEP
trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym dla…

Aumüller
Aumüller kosz na rower, z kratką ochronną - Maksi (dł. x szer. x ...
Prezentowany kosz na rower to optymalny środek tra…

Trixie
Trixie kosz na rower, czarny - Dł. x szer. x wys: 50 x 35 x 41 cm
Małe psy często maja trudności z dogonieniem rower…

Trixie
Trixie Friends on Tour de Luxe torba transportowa na rower - Dł. x ...
Dzięki torbie transportowej Friends on Tour de Lux…

Trixie
Trixie Friends on Tour torba na rower - Dł. x szer. x wys.: 42 x ...
Ta przemyślana torba rowerowa Friends on Tour mark…

Trixie
10% taniej! Akcesoria dla psa - Trixie kosz na rower, z kratką ...
Trixie Friends on Tour kosz na bagażnik w skrócie:…

Trixie
10% taniej! Akcesoria dla psa - Trixie Front Kosz na rower z ...
Trixie Friends on Tour kosz na bagażnik w skrócie:…

Aumüller
Aumüller kosz na rower, z kratką ochronną - Dł. x szer. x wys.: ...
Praktyczny i wygodny koszyk na rower dla psa, któr…

kawasaki
KX-KDX3.0 Rower elektryczny KAWASAKI
nowoczesny rower górski mtb klasy premium ze wspom…

jeep
JE-C28L-WK Rower elektryczny JEEP
trekkingowy rower ze wspomaganiem elektrycznym dla…

skymaster
Energy Trekking V2 Pro Dark Grey Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking v2 pro…

skymaster
Energy Trekking R2 Pro Dark Green Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking r2 pro…

blaupunkt
Carl 300 Rower elektryczny BLAUPUNKT
carl 300 to składany rower elektryczny. przy niski…

blaupunkt
Clara 400 SE Rower elektryczny BLAUPUNKT
składany rower elektryczny z 20" kołami.korzy…

skymaster
Energy Trekking R1 28 Dark Grey Rower elektryczny SKYMASTER
rower elektryczny skymaster energy trekking r1 dla…

Zapf
BABY ANNABELL Ubranko na rower
Mała Annabell uwielbia jeździć na rowerze z mamą i…

Spin Master
SPIN MASTER Rower BMX Tech Deck 1 szt.
Tech Deck rower BMX Zbierz najlepsze repliki minia…
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Cannes – festiwal filmu i kreacji