Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tlenek węgla atakuje. Na straży naszego bezpieczeństwa stoi czujka tlenku węgla. Warto w nią zainwestować

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Andrzej Kurzyński
W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Przed tlenkiem węgla może ostrzec nas czujka dymu. Strażacy apelują, aby montować je w naszych domach.

W 2022 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej interweniowała 44 razy w miejscach, w których strażacy potwierdzili obecność tlenku węgla. W tym roku takich interwencji było już ponad 30, a sezon wciąż trwa!
Czujka tlenku węgla na straży naszego bezpieczeństwa

Dlatego strażacy apelują, aby w domach zaopatrzyć się w czujki tlenku węgla. To proste i niezbyt drogie urządzenie może uratować życie.

- Taki czujnik tlenku węgla jest w stanie bardzo szybko nas ostrzec o niewidocznym zagrożeniu. Montując taki czujnik możemy liczyć na to, że taki cichy zabójca, którym jest tlenek węgla pojawi się w naszych pomieszczeniach to takie urządzenie wyśle nam sygnał akustyczny, czyli zaalarmuje głośnym dźwiękiem i nas ostrzeże. A jeżeli zakupimy trochę bardziej zaawansowane urządzenie, to jest ono w stanie nam pokazać poziom tego tlenku w pomieszczeniu. Dlatego jak najbardziej na okres grzewczy warto uzbroić się w takie urządzenia. Może ono uratować nasze życie i zdrowie, bo nigdy nie wiadomo co w takich urządzeniach na paliwo stałe może się wydarzyć – mówi Jakub Pietrzak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu. - Takie urządzenia montujemy w pomieszczeniach na wysokości wzroku, ponieważ oprócz tej sygnalizacji akustycznej również jest wizualna, ponieważ czujnik również wydaje ostrzeżenia w postaci światła czerwonego, które też ostrzega, że tlenek jest w pomieszczeniu – dodaje strażak.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto