Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła muzyczna Jaworzno. Sukces młodych skrzypków

[email protected]
Szkoła muzyczna Jaworzno: Sądząc po wynikach Ogólnopolskich Przesłuchań Muzycznych, czyli prestiżowego konkursu instrumentalnego organizowanego w Polsce przez Centrum Edukacji Artystycznej (organ prowadzący oraz sprawujący nadzór nad szkołami artystycznymi stopnia podstawowego i średniego z ramienia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), można śmiało stwierdzić, że Państwowa Szkoła Muzyczna I-go stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie to niezwykła kuźnia młodziutkich talentów, a adeptów sztuki skrzypcowej w szczególności.

Szkoła muzyczna Jaworzno. Sukces młodych skrzypków:

Spośród ogromnej liczby uzdolnionych dzieci z całego kraju aż pięcioro uczniów tej szkoły w trakcie przesłuchań makroregionalnych w klasie skrzypiec i altówki w PSM im. M. Karłowicza w Katowicach zdobyło kwalifikacje do następnego etapu, by w ogólnopolskim finale odbywającym się w tym roku w ZPSM im. Wojciecha Kilara w Katowicach czwórka jaworznickich wiolinistów sięgnęła po najwyższe laury i znalazła się w gronie najlepszych w Polsce w swojej grupie wiekowej.

Laureatkami I-go miejsca zostały:

Martyna Bogunia z klasy skrzypiec mgr Barbary Knot oraz Emilia Szłapa z klasy skrzypiec mgr Małgorzaty Basiuk, a III-cie miejsca zajęli: Małgorzata Majcherczyk z klasy skrzypiec mgr Agnieszki Bakalarz oraz Kacper Solarz z klasy skrzypiec mgr Marzenny Synowiec. W ten ogromny sukces szkoły fantastycznie wpisują się finaliści przesłuchań klasy instrumentów dętych i blaszanych w ZSM im. Stanisława Moniuszki w Łodzi: Maciej Mulak z klasy trąbki mgr Jana Jarosza, który zajął II-gie miejsce oraz laureat III-go miejsca Michał Mocek z klasy waltorni mgr Jerzego Ślęzaka.

Uwieńczeniem przesłuchań stał się uroczysty koncert laureatów z regionu śląskiego, który odbył się w gościnnej sali Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w dn. 17 marca. Ponadto, szczególnym wyróżnieniem dla młodych skrzypków jest niewątpliwie zaproszenie do udziału w przygotowywanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, we współpracy z CEA, mistrzowskich warsztatach orkiestrowych mających na celu utworzenie Lusławickiej Orkiestry Talentów.

Pamiętajmy, że występ konkursowy dla słuchacza obecnego na sali koncertowej to kilka, czasem kilkanaście minut muzyki, podczas gdy dla młodego instrumentalisty to chwila poprzedzona niezliczoną ilością godzin spędzonych na żmudnej, niemal benedyktyńskiej pracy nad poznaniem każdej nuty utworu, umiejętną techniką gry, wysoką jakością dźwięku, odpowiednią dynamiką i wplataniem w to wszystko złotej nitki uczuć i emocji tak unikalnych dla każdego muzyka.

Ten skomplikowany proces kształcenia i przygotowania odbywa się pod uważnym okiem nieocenionych pedagogów, akompaniatorów, dyrekcji szkoły, czułą opieką rodziców oraz nierzadko przy ogromnej cierpliwości i wyrozumiałości sąsiadów.

W czasach, gdy powszechny Internet i urządzenia jak smartfon i tablet stanowią często jedyną i „bezwysiłkową” rozrywkę współczesnych dzieci i młodzieży, szczególnie powinien cieszyć fakt istnienia stosunkowo licznej grupy bardzo młodych ludzi znajdujących miejsce na swoje emocje w sztuce.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto