Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczakowa w rocznicę Grunwaldu. Kwiaty pod pomnikiem i festyn ZDJĘCIA

tos
Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Jaworznie-Szczakowej.
Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Jaworznie-Szczakowej. tos
W Szczakowej, dzielnicy Jaworzna odbyły się w niedzielę uroczystości związane z rocznicą bitwy grunwaldzkiej. Dla szczakowian to tradycja sięgająca 1910 roku. Tegoroczne obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej, potem złożono kwiaty pod pomnikiem grunwaldzkim, a następnie bawiono się na festynie przy miejscowym domu kultury.

Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Szczakowej ma związek z pomnikiem, który znajduje się u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Wolności.

- W 1910 roku zawiązała się inicjatywa społeczna, żeby zbudować tutaj pomnik na chwałę tych, którzy walczyli za Ojczyznę i żeby podnieść na duchu tych, którzy tej Ojczyzny wypatrywali. Trzeba pamiętać, że to był jeszcze czas niewoli. Byliśmy jeszcze pod zaborem austriackim - opowiada Grzegorz Stano, szczakowianin, który prowadził niedzielne uroczystości. - Szczakowa była wtedy miastem dość prężnie się rozwijającym, więc ten społeczny komitet na tyle działał, że udało się ten pomnik wystawić. To było zawsze bardzo ważne miejsce na mapie Szczakowej, a potem Jaworzna. Tutaj odbywały się wszystkie zgromadzenia patriotyczne. To miejsce zawsze nas gromadziło i jednoczyło - dodaje.

Obchody rocznicy bitwy grunwaldzkiej rozpoczęła msza święta w szczakowskim kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Potem złożono kwiaty przy wspomnianym pomniku. Druga część uroczystości miała już inny charakter. Na terenie przy Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego odbył się festyn rodzinny. Wystąpiły m.in. zespoły śpiewacze Szczakowianki i Jaworznianki. W podróż do dawnych czasów można się było udać do wioski słowiańskiej, gdzie przyrządzano m.in. podpłomyki. Nie zabrakło przedstawicieli Bractwa Rycerskiego Ziemi Jaworznickiej, którzy zaprezentowali krótki pokaz walki. Byli też członkowie Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rotmistrza Witolda Pileckiego z Chrzanowa - wyjątkowo nie w mundurach ułanów, ale w strojach z czasów Grunwaldu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto