Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symptomy alergicznego zapalenia spojówek

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Łzawienie i świąd oczu to objawy, które mogą oznaczać zapalenie spojówek. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?

Zwężenie szpary powiekowej, świąd oczu, łzawienie, światłowstręt oraz uczucie „piasku” pod powiekami to objawy, które wskazują na obecność stanu zapalnego w obrębie spojówek. O zapaleniu spojówek świadczy także zaczerwienienie oczu – poszerzone naczynia krwionośne są szczególnie widoczne w obszarach peryferyjnych worka spojówkowego.

Jak objawia się alergiczne zapalenie spojówek?

Stan zapalny spojówek może mieć różne przyczyny, dlatego wyróżnia się kilka rodzajów tej przypadłości: alergiczne, autoimmunologiczne oraz zakaźne zapalenie spojówek. Najczęściej diagnozuje się zapalenie spojówek o podłożu alergicznym, przy czym stan ten może występować jako samodzielne schorzenie lub być częścią alergii układowej.

W przebiegu alergicznego typu zapalenia spojówek najczęstszym problemem jest świąd oczu oraz łzawienie. Świąd jest szczególnie dokuczliwy w przyśrodkowym kącie oka, ponieważ to właśnie tam gromadzą się alergeny odpowiedzialne za wystąpienie reakcji uczuleniowej. Pocieranie oczu przynosi alergikom chwilową ulgę, ale po chwili dolegliwości nawracają, nierzadko z większym nasileniem. Źródłem dyskomfortu jest także łzawienie, które pojawia się w wyniku podrażnienia spojówek lub śluzówki nosa.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek

Schemat leczenia stanu zapalnego spojówek zależy od rodzaju tej przypadłości:
- sezonowe zapalenie spojówek – występuje u osób dotkniętych alergią wziewną i objawia się zaczerwienieniem oraz świądem spojówek (u chorych nie dochodzi do spadku ostrości widzenia); w kwestii leczenia dobre efekty przynosi immunoterapia swoista (odczulanie) oraz doustne lub dooczne leki antyhistaminowe (dla optymalizacji efektów zaleca się stosowanie ich 7–10 dni przed rozpoczęciem pylenia rośliny wydzielającej konkretny alergen);

- ostre zapalenie spojówek – ma miejsce, gdy do worka spojówkowego dostają się alergeny w wysokim stężeniu, mogą to być pyłki lub substancje wchodzące w skład kosmetyków; zażycie leku antyhistaminowego lub usunięcie alergenu z reguły wystarczy do zwalczenia objawów alergicznych;

- wiosenne zapalenie spojówek i rogówki – to przewlekły stan zapalny z tendencją do nawracania, jego zaostrzenia mają miejsce w okresie wiosenno-letnim; ten typ zapalenia najczęściej rozpoznaje się u chłopców, a jego pierwsze objawy pojawiają się przed rozpoczęciem pokwitania; charakterystyczne symptomy wiosennego zapalenia spojówek i rogówki to lepka, gęsta wydzielina z oczu, która skleja powieki podczas snu; w leczeniu tego typu zapalenia stosuje się leki łagodzące objawy alergiczne, przy czym – co warte podkreślenia – po okresie dojrzewania przypadłość ta z reguły ustępuje samoistnie;

- atopowe zapalenie spojówek i rogówki – to przypadłość podobna do wiosennego zapalenia spojówek i rogówki, ale dotykająca osoby dorosłe (głównie mężczyzn), a nie dzieci; atopowy typ zapalenia występuje rzadko i może mieć poważne konsekwencje, ponieważ w przebiegu tej przypadłości może dochodzić do przerostu brodawek i nacieczenia w obrębie spojówek; u osób z zaawansowaną postacią zapalenia należy liczyć się z ryzykiem rogowacenia spojówek i wystąpienia zrostów pomiędzy nimi, a co za tym idzie – z zaburzeniami widzenia i infekcjami rogówki; ta postać zapalenia spojówek wymaga specjalistycznego leczenia i stanowi nie lada wyzwanie dla współczesnej medycyny.

Zapalenie spojówek może stać się udziałem każdego z nas, dlatego warto dbać o narząd wzroku i nie lekceważyć objawów wskazujących na proces chorobowy.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto