Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studia w Jaworznie? To możliwe. Jaworzniccy maturzyści mają spory wybór

Anna Zielonka
Paweł Żbik, Andrzej Kubiak i Magdalena Majmurek chcą pójść na studia. Teraz czekają na wyniki matury
Paweł Żbik, Andrzej Kubiak i Magdalena Majmurek chcą pójść na studia. Teraz czekają na wyniki matury Anna Zielonka
Jeśli tylko ktoś chce, może. Spokojnie studiować w Jaworznie. W mieście działają filie dwóch wyższych uczelni z Katowic i Krakowa.

Egzamin dojrzałości jest już za nimi. Teraz czekają na wyniki matury i chcą złożyć podanie na studia. Absolwenci jaworznickich liceów i techników, po szkole ponadgimnazjalnej zamierzają dalej się kształcić albo pójść do pracy.

Spotkaliśmy się z trójką tegorocznych maturzystów, którzy zdradzili nam, jak poszła im matura i gdzie chcą kontynuować edukację.

Magdalena Majmurek ze śródmiescia skończyła I Liceum Ogólnokształcące w Jaworznie. Była w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. Te dwa przedmioty zdawała na maturze w zakresie rozszerzonym. - Nie było łatwo, ale myślę, ze podołałam zadaniu. Czekam na wyniki, które mamy poznać 30 czerwca i chce złożyć papiery na dwa kierunki Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, a dokładnie na farmację lub analitykę medyczną - mówi Magdalena.

Z początku myślała o tym drugim kierunku. Ostatnio zaczęła jednak przekonywać się do farmacji. - Okazuje się, że łatwiej po niej znaleźć pracę. Ale jeszcze mam czas pomyśleć, co wybiorę. Wszystko zależy też od tego, gdzie się dostanę, tym bardziej że na farmację jest sporo chętnych - dodaje maturzystka.

Ścisły kierunek studiów chce obrać też Paweł Żbik z Pieczysk. Zamierza zostać chemikiem i wybiera się na chemię na Uniwersytecie Ślaskim w Katowicach. - Dlaczego akurat tam? Bo na tę uczelnię jest dobry dojazd z naszego miasta. Poza tym na UŚ-u, jeżeli chodzi o chemię, to nie słyszałem złych wypowiedzi. Poziom trudno mi w tej chwili oceniać, ale sądzę, że jest w porządku - tłumaczy Paweł.

Na maturze zdawał rozszerzone chemię, biologię i angielski. Sądzi, że egzaminy poszły mu nieźle. Podobnie, jak Magdalena, skończył I LO w klasie biol-chem. Po studiach chciałby zająć się pracą naukową na uczelni. Czym dokładnie? Mówi, że to okaże się w czasie studiów. Liczy, że dostanie się na uczelnię w Katowicach. Na studia chemiczne na jedno miejsce są ponad trzy osoby, ale Paweł jest dobrej myśli.

Z kolei Andrzej Kubiak z Jelenia najpierw chodził do klasy lingwistycznej, a później do klasy o profilu prawniczym w I LO. Później przeniósł się do II Liceum Ogólnokształcącego w Jaworznie do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Myślał wtedy o studiach na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na maturze zdawał jednak rozszerzone historię, WOS, polski i angielski. Chce iść na psychologię. - Najbardziej kusi mnie, aby pójść na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pod uwagę biorę też Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie - mówi Andrzej. Interesują go zachowania człowieka i ich motywy, które chce badać i poznawać. Podobnie jak Paweł Żbik, myśli o karierze naukowej.

Gdy zadaliśmy maturzystom pytanie o to, dlaczego nie zdecydowali się pójść na jedną z filii wyższych uczelni, które są w Jaworznie, ci z zaskoczeniem zapytali, gdzie takie są w naszym mieście.

A są na pewno. Jak informują miejscy urzędnicy, w Jaworznie funkcjonują filie dwóch uczelni wyższych, Ośrodek Dydaktyczny Krakowskiej Akademii Górniczo - Hutniczej (kierunek górnictwo i geologia) i Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Jaworznie Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach (kierunki: zarządzanie, administracja i socjologia). Filia AGH znajduje się przy ul. Północnej 9a, a filia GWSH przy ul. Towarowej 61.

- Aktualnie w obu filiach uczy się około 380 studentów - informuje Marcin Miłek z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Jaworznie. W jaworznickiej filii GWSH studenci mogą robić licencjat z socjologii, zarządzania, administracji oraz z finansów i rachunkowości. Aby zapisać się na wybrany kierunek studiów, należy skontaktować się z Biurem Rekrutacji, które znajduje się w Katowicach, tel. 32 35 70 532, 35 70 533. Z kolei w filii AGH w Jaworznie studenci chodzą na Wydział Górnictwa i Geoinżynierii z kierunkami górnictwo i geologia oraz inżynieria środowiska Aby skontaktować się z pracownikami AGH, zadzwoń pod numer 32 616 79 91.


Studiować można w sąsiednim Sosnowcu. Oto lista nowych kierunków
Nowości na Uniwersytecie Śląskim (studia stacjonarne) to mechatronika w Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach, inżynieria biomedyczna w Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach. Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach wprowadza specjalność: projektowanie wspomagane komputerowo na kierunku mechatronika. Ma zostać wprowadzony program tłumaczeniowy w zakresie języków specjalistycznych na kierunku: filologia germańska. Będzie też program przekład w komunikacji międzykulturowej na kierunku filologia specjalność: filologia słowiańska. Na Wydziale Nauk o Ziemi powstanie nowy poziom studiów - drugi stopień na kierunku geofizyka. Nowości szykują się na studiach niestacjonarnych. Na filologię o specjalności język rosyjski będzie program pod hasłem język biznesu. Na UŚ są też kierunki studiów w języku angielskim (Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach) - informatyka specjalność: modelling and visualisation in bioinformatics - studia II stopnia stacjonarne (pod warunkiem uruchomienia). MANO

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto