Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez dzielnicę Jeleń przebiegała kiedyś trasa szlaku kupieckiego z Węgier. Do dziś stoi tam studnia, zbudowana na początku XVII wieku.

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Stara studnia w Jeleniu pamięta okres XVII wieku. Wybudowano ją na trasie starego szlaku kupieckiego z Węgier, tuż obok stał kiedyś dom kupiecki.
Stara studnia w Jeleniu pamięta okres XVII wieku. Wybudowano ją na trasie starego szlaku kupieckiego z Węgier, tuż obok stał kiedyś dom kupiecki. Aneta Kasprzyk
W oficjalnym rejestrze zabytków widnieją trzy jaworznickie lokalizacje. Miasto i jego dzielnice mają bogatą historię, także nowopowstałe obiekty warte są odwiedzenia. Co warto zobaczyć w Jaworznie? Cykl zaczynamy w Jeleniu, przy XVII-wiecznej studni.

Wieś Jeleń powstała nad rzeką Przemszą na mocy lokacji biskupa Jana Muskaty w 1303 roku. W XV wieku miejscowość posiadała komorę celną oraz miała prawo urządzania dwunastu jarmarków rocznie. Na trasie dawnego szlaku kupieckiego z Węgier, w jeleńskim Rynku, zachowała się zbudowana z początkiem XVII wieku studnia. Wtedy stała obok nieistniejącego już dziś domu kupieckiego. Obecnie obok starej studni stoi figura jelenia, to symbol związany z legendą dzielnicy. Turyści odwiedzający to miejsce, mogą odpocząć na ławeczkach w cieniu drzew, wśród zadbanych alejek i klimatycznych latarni. Na jeleńskim rynku osadzono również kamienny obelisk upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskiej. Pośrodku ronda stoi pomnik nawiązujący do historii osady. Idąc od rynku pobliską ulicą Zwycięstwa, dotrzemy do kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. To cenny obiekt architektoniczny wzniesiony w XVII wieku. Warto wejść do środka, aby obejrzeć piękne zdobienia we wnętrzu świątyni. Kierując się od ronda w stronę Dziećkowic, dotrzemy do granicy miasta. Most na rzece Przemszy był kiedyś ważnym punktem, stanowił granicę między zaborem austriackim (Jaworzno znajdowało się na jego obszarze) i pruskim. Nieopodal mostu przerzuconego nad Przemszą, zachował się budynek, w którym do czasów I Wojny Światowej mieścił się pruski Urząd Celny. Stąd wzięła swoją nazwę ulica Celników, która prowadzi z Jelenia do granicy z Mysłowicami.
W pobliskim parku nad Przemszą wybudowano plac zabaw dla dzieci. Z tego miejsca, leśnymi i rowerowymi szlakami dotrzemy do pięknych krajobrazowo zbiorników wodnych: Grajdołka oraz Tarki, gdzie można powędkować. Ten ostatni obiekt jako miejsce wypoczynkowo-rekreacyjne kiedyś tętnił życiem. Do dzisiaj jednak cztery stawy Belnik znajdujące się w obrębie ośrodka Tarka, przyciągają swoim pięknem. Cztery stawy oddzielone od siebie malowniczymi groblami, wśród wielu trzcinowisk, otoczone są lasami, co sprzyja rozwojowi różnorodności biologicznej fauny i flory,

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto