Pierwszy dzień wolny od pracy górników z Tauron Wydobycie. Tak działa tarcza osłonowa

KJ
Tauron Wydobycie wprowadza osłonowe zmiany dla swoich pracowników w związku z pandemią koronawirusa
Tauron Wydobycie wprowadza osłonowe zmiany dla swoich pracowników w związku z pandemią koronawirusa Tauron
Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele branży, w tym również górnictwo. Tauron Wydobycie podjął działania osłonowe, dzięki którym pracownicy nie stracą swoich stanowisk pracy. Ich czas pracy zostanie zmniejszony o 20 procent, w związku z czym wielu górników nie będzie pracowała w środy. Pierwsza taka środa przypada na 6 maja.

Górnicy z Tauron Wydobycie nie pracują w środy

Sytuacja epidemii źle wpływa na gospodarkę Polski. Spadło m.in. zapotrzebowanie na energię elektryczną w przemyśle, szczególnie tą wytwarzaną w oparciu o węgiel kamienny. W związku z tym ograniczone jest zużycie węgla kamiennego.

Negatywnie odbija się to również na Tauron Wydobycie, którego zakłady górnicze, przy dobrym poziomie produkcji utrzymującym się w pierwszym kwartale 2020 rok, są zmuszone do ograniczenia wydobycia, tak aby nie generować zalegania węgla na zwałach. To mogłoby doprowadzić do zatrzymania pracy kopalń.

W Tauron Wydobycie wdrożono pakiet osłonowy, dzięki któremu zachowana zostanie stabilność finansowa spółki i ponad 6 600 osób zatrudnionych zachowa swoje miejsce pracy w czasie kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.

- Chcemy ochronić nasze zakłady górnicze przed negatywnymi skutkami rynkowymi epidemii, dlatego w porozumieniu ze stroną społeczną podejmujemy zdecydowane działania zaradcze. Ograniczamy czas pracy i tym samym wdrażamy solidarne obniżenie wynagrodzenia zarządu i wszystkich pracowników Spółki o 20 procent – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Porozumienie w sprawie wdrożenia pakietu działań osłonowych dla zakładów górniczych zarząd TAURON Wydobycie podpisał z Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi Spółki.

- Naszym nadrzędnym celem pozostaje utrzymanie i ochrona miejsc pracy w zakładach górniczych Spółki oraz zapewnienie bezpieczeństwa pracy załóg górniczych Tauron Wydobycie i dostosowanie produkcji do aktualnej sytuacji rynkowej – podkreśla Tomasz Cudny.

Ograniczenie czasu pracy w wymiarze o 20 procent na trzy miesiące Spółka wprowadzi na podstawie ustawy o Covid-19. W jednym dniu tygodnia w trzech kopalniach Taurona ruch zakładów ma odbywać się tak samo jak w dniach wolnych od pracy.

- Rozwiązaniem, które ograniczy produkcję zakładów górniczych Spółki, utrzymując jednocześnie fronty wydobywcze, jest wprowadzenie obniżonego wymiaru czasu pracy. Specyfika funkcjonowania zakładów górniczych Tauron Wydobycie warunkuje, że optymalnymi dniami wolnymi będą środy. Pracownik wykonujący pracę w tym dniu, otrzyma zamiennie inny dzień wolny – mówi Tomasz Cudny. - Stawiamy na aktywny dialog ze stroną społeczną i regularnie informowanie o sytuacji ekonomicznej Spółki w kontekście sytuacji rynkowej, stąd wdrożone rozwiązania w zakresie organizacji pracy zostały wypracowane w toku konsultacji z organizacjami związkowymi wszystkich zakładów górniczych – podsumowuje prezes Tauron Wydobycie.

Tauron Wydobycie w ramach funkcjonujących instrumentów tzw. „tarczy antykryzysowej” wystąpi o rekompensatę, co częściowo pokryje straty Spółki.

W pierwszym kwartale tego roku widoczne są pozytywne efekty działań optymalizacyjnych wdrożonych w zakładach górniczych Taurona, co przekłada się na dobry poziom produkcji węgla. Dobowa produkcja węgla w zakładach Spółki wynosiła w pierwszym kwartale 2020 roku ponad 20 tys. ton węgla.

Pracownicy kopalni są chronieni przed koronawirusem

Już na początku marca we wszystkich zakładach górniczych Tauron Wydobycie prowadzone są nadzwyczajne działania prewencyjne. Każdy wchodzący na teren Spółki musi mieć zbadaną temperaturę ciała i może zdezynfekować ręce.

Uwzględniając specyfikę i dostępność rozwiązań w poszczególnych zakładach górniczych Spółki wdrożono odpowiednie zmiany dotyczące transportu ludzi w kopalniach, w tym wyciągami szybowymi i wyrobiskami podziemnymi. Nowe wytyczne mają na celu ograniczenie gromadzenia się i przebywania pracowników w dużych skupiskach.

Wszystkie zakłady górnicze mają zapewnione środki higieny i dezynfekcji oraz instrukcje dotyczące zachowania profilaktyki zdrowotnej. W każdym z zakładów przygotowane są pomieszczenia izolacyjne, odpowiednio wyposażone punkty opatrunkowe, a służby BHP są gotowe do udzielenia całodobowo pomocy pracownikom, u których mogą wystąpić objawy zakażenia. Uruchomione zostały też okresowe dezynfekcje infrastruktury kopalń i wiele innych przedsięwzięć ochronnych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie