Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paraspartakiada Śląska i Zagłębia 2014: prawie 400 zawodników walczyło o puchar

PAS
Paraspartakiada Śląska i Zagłębia w hali Centrum
Paraspartakiada Śląska i Zagłębia w hali Centrum PAS
araspartakiada Śląska i Zagłębia 2014. Prawie 400 zawodników z 35 szkół, ośrodków, warsztatów terapii zajęciowej z województw śląskiego i małopolskiego zjawiło się w hali Centrum w Dąbrowie Górniczej, by zmierzyć się podczas jubileuszowej XV Paraspartakiady Śląska i Zagłębia.

Paraspartakiada Śląska i Zagłębia 2014: prawie 400 zawodników walczyło o puchar

W poniedziałek w Hali Sportowo-Widowiskowej Centrum już po raz piętnasty zapłonął znicz olimpijski, dając tym samym początek XV Paraspartakiadzie Śląska i Zagłębia. Na najlepszą drużynę czekał puchar ufundowany przez Bronisława Komorowskiego, prezydenta Rzeczypospolitej. A w zawodach uczestniczyli przedstawiciele m.in. Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, Będzina, Czeladzi, Sławkowa, Bytomia, Katowic, Gliwic, Częstochowy, Mysłowic, Łaz i Rudy Śląskiej.

- Wszyscy uczestnicy tych wyjątkowych zmagań są wygranymi. Trzeba docenić ich zaangażowanie w przygotowania, rywlizację, a także to, że potrafią się tutaj świetnie bawić - stwierdził biskup sosnowiecki, ks. dr Grzegorz Kaszak.

Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali pamiątkowe medale. Nie zabrakło też oczywiście pucharów i nagród rzeczowych.

Jubileuszowa edycja Paraspartakady Śląska i Zagłębia stała się także okazją do wręczenia statuetek "Przyjaciół niepełnosprawnych". Miło nam poinformować, że w gronie wyróżnionych znalazła się także redakcja Dziennika Zachodniego.

Pomysł na integracyjne zawody sportowe zrodził się w 2000 roku w V Liceum Ogólnokształcącym im. kanclerza Jana Zamoyskiego. Wtedy to na spotkaniu „Jubileusz dzieci” pojawili się także niepełnosprawni. Rok później zorganizowano pierwszą Paraspartakiadę. Od tego momentu z lokalnych zawodów paraspartakiada przerodziła się w prawdziwe sportowe zmagania, którym przyświeca idea olimpijska, a poszczególne konkurencje rozgrywane są w duchu fair play.

Uczestnicy zawodów zmierzyli się w kilku konkurencjach, m.in na torze przeszkód, rzucali też piłą do kosza, a lotkami do tarczy.

Stało się już tradycją, że uczestnicy sportowego święta mogą zostać objęci funduszem stypendialnym. To kwota 2000 zł miesięcznie, ufundowana przez sponsorów. Przyznane stypendia są przeznaczone na całkowite lub częściowe pokrycie kosztów związanych z procesem nauczania, jak również zaspokajaniem codziennych potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Patronat nad Paraspartakiadą 2014 objęli: ks. dr Grzegorz Kaszak - biskup sosnowiecki, Stanisław Faber - Śląski Kurator Oświaty, Zbigniew Podraza - prezydent Dąbrowy Górniczej. Impreza dofinansowana jest ze środków PFRON-u oraz Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza.

Coroczne zmagania w ramach paraspartakiady organizują V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Sosnowieckiej, Stowarzyszenie "Neuron" Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym wraz z pomocą CSiR-u i miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto