Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięci tych, którzy nie złożyli broni. 1 marca uczczono w Jaworznie Żołnierzy Wyklętych. Przedstawiciele władz złożyli kwiaty i znicze

oprac. Aneta Kasprzyk
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w pierwszym dniu marca. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w pierwszym dniu marca. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku. UM Jaworzno
Hołd dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej złożyli pod jaworznickim Pomnikiem Niepodległości przedstawiciele władz miejskich i instytucji publicznych. Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w Polsce 1 marca od 2011 roku.

Jaworzno uczciło Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Hołd pod Pomnikiem Niepodległości 1 marca 2023 roku złożyli przedstawiciele władz i instytucji publicznych.

Świętujemy od 13 lat

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest w pierwszym dniu marca. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

- Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny - brzmi uzasadnienie projektu ustawy w sprawie ustanowienia 1 marca świętem bohaterów powojennej konspiracji niepodległościowej.

Dlaczego pamięć o Wyklętych czcimy 1 marca?

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRR sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę. Wybranie na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca nie było przypadkowe. Tego dnia w 1951 r., w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Wieńce kwiatów i znicze pod Pomnikiem Niepodległości

Pod Pomnikiem Niepodległości w Jaworznie wieńce kwiatów i znicze pamięci zostawili przedstawiciele władz miejskich, wśród nich Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta oraz Ewa Sidełko – Paleczny, Sekretarz Miasta Jaworzna. Na uroczystościach upamiętniających Wyklętych obecni byli również przedstawiciele jaworznickich stowarzyszeń i instytucji: insp. Piotr Uwijała, Komendant Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie; mł. bryg. Bartosz Smolarczyk, Zastępca Komendanta Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie; Dariusz Starzycki, Pełnomocnik PiS w Jaworznie oraz radni: Teresa Kondoszek, Bernadeta Palka, Maciej Stanek i Dawid Domagalski. Hołd bohaterom oddali także członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto