Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owce Jaworzno. Urząd Miejski zatrudni całe ich stado

Anna Zielonka
Owce Jaworzno. Urząd Miejski zatrudni całe ich stado
Owce Jaworzno. Urząd Miejski zatrudni całe ich stado Fot. Patryk Drabek
Dostać pracę każdy może, nawet zwierzęta. W Jaworznie pracują już małże (w stacji uzdatniania wody miejskich wodociągów). Teraz szansę na etat mają owce, a dokładnie całe ich stado, być może prosto z górskich hal. Mają dbać o cenne przyrodniczo tereny w mieście w rejonie Sodowej Góry, kamieniołomu Gródek w Pieczyskach i na zboczach Góry Wielkanoc w Ciężkowicach.

Owce Jaworzno. Urząd Miejski zatrudni całe ich stado:

Owce dostaną tylko jedno zadanie - zjadać chwasty, zgryzać siewki drzew i krzewów, co pozwoli w spokoju wyrastać cennym gatunkom ciepłolubnych muraw.

- Wypas owiec miał rozpocząć się już w tym roku. Niestety miasto nie dostało dofinansowania m.in. na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Liczymy jednak, że uda się to w przyszłym roku - zaznacza Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Murawy ciepłolubne to pojęcie obejmuje roślinność różnych typów siedlisk - charakteryzujących się pewnymi wspólnymi cechami: siedliska tych zbiorowisk roślinnych są silnie nasłonecznione, a przepuszczalne podłoże jest suche.

Do muraw ciepłolubnych zaliczamy: murawy napiaskowe i kserotermiczne. Te dwa typy muraw spotykamy w Jaworznie, jednak zdecydowanie lepiej wykształcone i zachowane są te drugie. Na takich terenach rośnie całe bogactwo roślinności, np. bodziszek czerwony, pępawa różyczkolistna, prosienicznik plamisty, ośmiał mniejszy czy zawilec wielkokwiatowy.

Opieka nad murawami ciepłolubnymi to wspólny projekt Urzędu Miejskiego w Jaworznie i naukowców z Uniwersytetu Śląskiego, które podpisały porozumienie o współpracy w zakresie prowadzenia prac naukowo-badawczych, w tym poświęconych ocenie stanu środowiska przyrodniczego i jego ochrony, oraz organizowania i prowadzenia edukacji ekologicznej i przyrodniczej na terenie całego miasta.

- Jednym z elementów współpracy są właśnie działania dotyczące ochrony muraw. Jedna z naszych doktorantek pisze pracę doktorską na ten temat - informuje prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Owce "pracowałyby" od maja do września i mieszkały w specjalnie zbudowanych dla nich "koszarach".

Wykupienie takiej usługi u właścicieli tych zwierząt jest o wiele skuteczniejsze od zwykłego koszenia, bowiem owce jedzą rośliny wyrywkowo, wybierając niepożądane w murawach gatunki (w tym siewki drzew i krzewów), a wydeptując murawę, odsłaniają jednocześnie glebę. To ułatwia kiełkowanie cennym roślinom.

Od kilku lat z powodzeniem owce są wypasane na murawach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w Małopolsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto